Letošní deváťáci se více než jejich předchůdci potýkají s neúspěchem u přijímacích zkoušek na střední školy. Patnáctiletí mladiství tak se svými rodiči řeší, co dál. Naději může pro neúspěšné řešitele představovat druhé kolo přijímacích zkoušek. Stát také podporuje výjezd studentů do zahraničí.
Rozálie Svobodová chce být záchranářkou. Proto si podala přihlášku na střední zdravotnickou školu a na gymnázium v Praze. „Nedostala jsem se ani na jednu. Na jedné jsem první pod čarou, na druhé asi čtyřiadvacátá,“ uvedla dívka, která nyní dochází do deváté třídy.
Přípravu prý nepodcenila. „Za přípravné kurzy na střední školy jsme zaplatili přes deset tisíc korun,“ řekla pro CNN Prima NEWS její matka. Deváťáci, kteří se nedostali na žádnou ze středních škol, mají teď více možností – mohou podat odvolání nebo počkat na druhé kolo přijímacích zkoušek.
ČTĚTE TAKÉ: Vášně kolem přijímaček na gymnázium. Páťákovi vypadlo jedno písmenko, „chyba“ pobouřila
„Střední školy, které po prvním kole dostatečně nenaplní své první ročníky novými žákyněmi a žáky, vyhlásí druhá, případně i další kola přijímacího řízení. V těch už není počet přihlášek omezen. To je právě příležitost pro ty, kteří v prvním kole neuspěli,“ uvedla ředitelka tiskového odboru ministerstva školství Lubomíra Černá s tím, že informace o druhých kolech najdou žáci a rodiče na webových stránkách krajských úřadů.
Pokud dojde na nejhorší variantu, tedy že deváťák neuspěje ani ve druhém kole přijímacích zkoušek, není všem dnům konec. „Za nás platí hlavně primární motivace udržet takového žáka a studenta ve vzdělávacím systému, ať už v jakékoliv podobě. Může to být třeba jazyková škola,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
Kromě toho mohou studenti vyrazit i na zkušenou do zahraničí. Podle Davidové při všech těchto aktivitách platí stát za studenta sociální a zdravotní pojištění. „Je to podpora toho, aby se člověk, který vyjde ze základní školy, dál vzdělával,“ dodala mluvčí.
Po základní škole nicméně lze i pracovat. „Platí ale, že od 15 let je nabídka a možnosti omezené,“ uvedla Davidová. V 15 letech totiž dospívající nemohou nakládat s penězi nebo převzít stejnou odpovědnost jako po dosažení 18 let.