INTERVIEW, Jiří Votruba - 22.6. v 17:30
Na odděleních jim momentálně leží 0 pacientů s covidem. Ačkoliv se koronavirová situace v českých nemocnicích lepší, nyní přicházejí pacienti s dalšími onemocněními v pokročilém stadiu. Lékaři mnohdy neví, jestli jim ještě budou moci pomoct. „Neznamená to ale, že házíme flintu do žita,“ odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS primář I. Kliniky tuberkulózy a respiračních potíží Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Votruba.
Votruba již v minulosti uvedl, že nemá rád označení „lékaři z první linie“. „Přesně nevím, co to je. Při své práci jsme nijak neměnili naše zažité algoritmy. Standardy péče se u nás nezměnily. Jestli jsme z první, nebo poslední linie, není podstatné. Podstatné je, jestli můžeme, nebo nemůžeme dělat normální práci. Byly chvilky, kdy jsme měli trochu potíže,“ uvedl primář.
Přibývá pacientů s těžkým stadiem rakoviny plic i astmatu
„Normální práce lékaře by neměla spočívat jen v tom, aby hasil požár, ale aby se také pokusil předcházet nemocem, poskytovat osvětu lidem, a na to ve chvíli rozvité epidemie nebyl čas,“ vysvětlil Votruba. S tím souvisí mimo jiné i fakt, že v současnosti, kdy se epidemická situace v Česku lepší, začínají do nemocnic přicházet lidé s dalšími závažnými nemocemi.
„Teď máme 0 pacientů s covidem. Mám ale pocit, že v naší nemocnici nás trápí úplně jiný přísun pacientů. Mnohem častěji k nám teď chodí pacienti, kteří mají reálně zanedbaná, pokročilá onemocnění. Mohlo to být i proto, že byli odmítáni v nemocnicích, nebo řadou infrastrukturních omezení, která tu byla,“ sdělil primář.
Týká se to například plicní rakoviny a dalších nádorů, ale také astmatu či chronické bronchitidy. V současnosti tak podle jeho slov musí lékaři častěji lidem oznamovat, že jim zřejmě nebudou schopni pomoci. „To ale neznamená, že házíme flintu do žita,“ zdůraznil Votruba.
„Jsme v situaci, ze které není úniku. Musíme se s ní vypořádat. Naštěstí jsem se v životě naučil, že když jsem před problémem, pokusím se s ním vypořádat nejlíp, jak umím. Doufám, a s čistou hlavou odcházím domů s tím, že jsem udělal to nejlepší, co jsem mohl,“ dodal.
Dobře žijme, a zapomeňme, že covid existuje
Lidé by proto podle Votruby neměli zanedbávat prevenci. „Nejpodstatněji si člověk dokáže pomoci sám. To, co můžeme udělat, je chodit k doktorovi na pravidelné prohlídky, snažit se pečovat o své zdraví, hubnout, pokud jsme tlustí, pravidelně sportovat, dobře se živit. To je to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, a jak preventovat všechny virózy,“ vysvětlil primář.
Pacientům, kteří prodělali covid, by doporučil se příliš nebát. „Zvlášť pokud jsme mladí, budeme mít zřejmě dobrou imunitu. Pokud jsme ho neprodělali, bylo by dobré se očkovat. Tím bych si myslel, že by to u nás mohlo s covidem na nějakou dobu zase skončit,“ mínil Votruba. Obecně dobré na funkci plic jsou podle něj také dlouhé procházky a postupné navyšování tempa.
„Co můžeme dělat nejlépe, je co nejdřív zapomenout, že covid je, a všichni se nechat naočkovat. Není to nic na překážku normálnímu způsobu života. Navíc z toho vyplývají některé výhody, člověk například snadněji cestuje. Zejména je to ale solidární akce vůči starým a nemocným, kteří díky tomu budou mít trochu menší šanci, že umřou, protože nebudou vystaveni té nemoci,“ doplnil lékař.
Votruba hovořil také o postcovidových syndromech či plicních terapiích. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.