Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.
„V tento lednový den dávám celou duši do následujících cílů: sjednotit Ameriku, spojit naše občany a stmelit náš národ,“ pronesl Joe Biden v kritiky uznávaném inauguračním projevu. Byl 20. leden roku 2021 a zastánci demokratické strany viděli po odchodu exprezidenta Donalda Trumpa světlo na konci tunelu.
Biden hned v prvním týdnu v úřadě schválil například připojení USA zpět ke klimatické dohodě a začal skloňovat potřebu jaderné dohody s Íránem. Jenže v průběhu týdnů jako by jeho aktivita vychladla. Prezident se zřídka objevoval na veřejnosti a s první rozpačitou tiskovou konferencí přispěchal až na konci března.
Co chtěl Biden stihnout?
Šéf Bílého domu představil na začátku své prezidentské kariéry plán Build Back Better (Vybudovat znovu a lépe), čímž chtěl jeho tým jasně naskočit na demokraty oblíbený narativ, že Trump zemi naprosto zruinoval. V Bidenově balíčku tří „B“ byly například ekologické inovace, snížení uhlíkové stopy, sociální reformy, budování infrastruktury a pomoc pro lidi zasažené covidem. Prezident ale dokázal během prvního roku dostát jen zlomku svých slibů, což potvrzuje i americká CNN.
Povinné očkování ve firmách nebude, rozhodl americký soud. Ignorujte to, radí Biden
Americký prezident Joe Biden vydal federální příkaz, na základě kterého měly velké společnosti v zemi nařídit svým zaměstnancům povinné očkování proti koronaviru. Jenže Nejvyšší soud návrh smetl ze stolu. Zklamaný Biden nyní firmy nabádá, aby povinnou vakcinaci přesto zavedly po vlastní ose.
Mezi úspěchy Bidenovy administrativy se řadí například schválení obřích ekonomických stimulů a zákonu o infrastruktuře, které v součtu vyjdou v přepočtu na enormních 66 bilionů korun. Jenže právě rozhazovačná fiskální politika podle některých přiživila inflaci ve Spojených státech, jejíž meziroční nárůst atakuje historická maxima.
Přeřeky a chaos v Afghánistánu
Veřejnost také musela během uplynulého roku tolerovat kaskádu Bidenových přeřeků, výpadků i zakopnutí. Ke společenským faux pas přitom docházelo nejen na půdě USA, ale i na mezinárodních mítincích. Na sociálních sítích proslul například Bidenův „šlofík“ během klimatického summitu OSN v Glasgow.
Co ale především zlomilo Bidenovi vaz, bylo chaotické stahování amerických vojsk z Afghánistánu. Ústup spojenců způsobil převrat v západoasijské zemi a vlády nad ní se chopilo radikální hnutí Tálibán. Během teroristických útoků v Kábulu, ke kterým došlo ke konci evakuačního tažení, navíc umírali i američtí vojáci.
Bidenova (ne)popularita
Výše sepsané problémy Bidenovy administrativy vedou k tomu, že se jeho oblíbenost u Američanů propadla na historické minimum. Méně oblíbený byl v historii amerických prezidentů už jen Trump.
Prezident USA Joe Biden se svou ženou Jill Zdroj: AP
Inaugurace Joea Bidena Zdroj: AP
Nový prezident USA odchází ze své inaugurace Zdroj: AP
Biden v den inaugurace Zdroj: AP
Z výzkumů vyplývá, že Bidenovo chování v úřadu schvaluje přibližně 40 procent lidí. Některé průzkumy ale poukazují na ještě větší nespokojenost s prezidentem. Například ten od univerzity Quinnipiac v Connecticutu minulý týden uvedl, že Bidenova popularita klesla k 33 procentům. Bílý dům ale tento výzkum odsoudil jako neprůkazný.