Pro kryptoměny to bylo nudné léto, počátkem srpna ale začala cena bitcoinu znenadání stoupat – v současnosti se již podruhé v roce přehoupla přes hranici milionu korun. Vývoj ve světě tomu přitom neodpovídá, čínská vláda těžaře vyhání ze země a americkým senátem proklouzl obsáhlý zákon o infrastruktuře, ve kterém se skrývá i regulace kryptoměn.
Bitcoin i další kryptoměny letos prožívají zlatý rok. V dubnu se hodnota digitálního aktiva šplhala ke hranici 64 tisíc dolarů (1,4 milionu korun) a kdejaký analytik už viděl cenu bitcoinu v oblacích. Jenže přišel strmý pád. Tedy ten procentuální – v historickém kontextu byla hodnota nejcennější kryptoměny kterýkoli den letošního roku mnohem vyšší než kdykoli během minulé dekády.
Kryptoseriál
Přesto cena bitcoinu slétla v červnu až ke 29 tisícům dolarů (630 tisíc dolarů) a mezi investory zavládl neklid. Tím spíše, že se blížilo léto, kdy se obvykle na trzích očekává klid. Před létem navíc začala na bitcoin útočit Čína, která se zjevně začala sílícího vlivu kryptoměn obávat.
Peking totiž pracuje na projektu digitálních měn centrálních bank (CBDC), ze kterého vzešel digitální juan (projekt je nyní v testovací fázi). Příděl i produkci této měny má na starosti centrální banka, která tím získává absolutní přehled o finančních transakcích uživatelů. A jelikož jsou kryptoměny zčásti anonymní, a hlavně u nich má uživatel stoprocentní kontrolu nad svými aktivy, rozhodli se v Číně proti bitcoinu zakročit, aby vládě myšlenku CBDC „nekazil“.
Těžaři kryptoměn si tak v nejlidnatější zemi světa museli balit kufry. Respektive drahé těžební stroje, které začali odpojovat a odvážet do Spojených států a do dalších kryptoměnám více nakloněným zemím.
Jenže ani USA se neukázaly jako úplně nejlepší přístav pro fandy svobodných peněz.
Zdanění kryptoměn a evidence uživatelů
Přístup Washingtonu ke kryptoměnám je vcelku schizofrenní. Řada politiků bitcoinu fandí a největší kryptoměnové byznysy ostatně sídlí právě za Atlantikem. Jenže sílící tlak americké centrální banky (Fed) na regulaci kryptoaktiv už dopadá i na legislativu.
Zatím jen zvolna. V úterý se totiž schvaloval v americkém Senátu obrovský balíček nejrůznějších opatření pod označením zákon o infrastruktuře (infrastructure bill). V rámci něj se řešil rozpočet na stavbu silnic, mostů, investice do elektromobility a vcelku překvapivě také kryptoměny.
Američtí senátoři schválili, že bitcoin a další kryptoměny budou pravděpodobně podléhat vyššímu zdanění. Mimoto se má rozpracovat systém, kdy mají zřejmě kryptoměnové burzy i výrobci hardwarových peněženek shromažďovat údaje o svých uživatelích. Což vypadá na první pohled vzhledem ke smýšlení bitcoinové komunity naprosto nereálně.
This infrastructure bill has in it a portion that is designed to obliterate #crypto.
— Senator Ted Cruz (@SenTedCruz) August 10, 2021
That would be a tragic mistake. pic.twitter.com/ySxoj1yMwV
Zákon může ještě zastavit či upravit Sněmovna reprezentantů. Pokud se ale schválí v současné podobě, nebude to pro americké nadšence do kryptoměn příliš dobrá zpráva. Twitter už je ostatně plný alarmistů, kteří před nepatrnou zmínkou v zákoně o infrastruktuře varují. Na stranu bitcoinu se v Kongresu postavil mimo jiné i senátor Ted Cruz.
„Část zákona o infrastruktuře v současné podobě vyhladí kryptoměny. To by byla osudová chyba,“ napsal politik na Twitter.