Druhá ústavní žaloba na prezidenta Trumpa
Americká Sněmovna reprezentantů ve středu podle očekávání podpořila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Hlasovalo pro něj 222 demokratů i deset členů Trumpovy Republikánské strany, informovala agentura Reuters. Trump se stal prvním prezidentem, proti němuž zákonodárci takzvaný impeachment vedou podruhé.
Současný šéf Bílého domu čelí obvinění z podněcování ke vzpouře v souvislosti s událostmi z minulé středy, kdy dav jeho příznivců zaútočil na budovu Kongresu. Stalo se to při schůzi Kongresu k výsledkům prezidentských voleb. Nepokoje si vyžádaly pět lidských životů. Podle demokratů i některých republikánů Trump svou rétorikou přispěl k útoku svých stoupenců na Kapitol.
„Víme, že prezident Spojených států podnítil tuto vzpouru, tuto ozbrojenou rebelii proti naší společné zemi,“ uvedla před hlasováním na půdě Sněmovny reprezentantů její předsedkyně z Demokratické strany Nancy Pelosiová. „Musí jít. Je jasným a současným nebezpečím pro národ, který všichni milujeme.“
Cheneyová: Nikdy jsme nebyli svědky větší zrady
„Ještě nikdy jsme nebyli svědky větší zrady, které se prezident Spojených států dopustil vůči svému úřadu a přísaze na ústavu,“ uvedla Liz Cheneyová, která je třetí nejvýše postavenou republikánkou ve Sněmovně reprezentantů a která podpořila návrh ústavní žaloby na Trumpa. Jde o dceru bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho a podle agentury Reuters je považována za vycházející hvězdu Republikánské strany.
Kolaja: Sociální sítě by neměly posuzovat, zda je Trump nebezpečí pro demokracii
Místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti) se domnívá, že by soukromé platformy jako Facebook nebo Twitter neměly rozhodovat o tom, zda je Donald Trump bezpečností hrozbou, takové rozhodnutí by podle něj měly vydat soudy. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS v reakci na smazání účtů amerického prezidenta. Sám proto na půdě Evropského parlamentu připravuje legislativu o regulaci těchto platforem.
„Prezident neoslovil národ s žádostí o klid. Nenavštívil zraněné a truchlící. Neučinil kondolence. Na tiskové konferenci uvedl, že jeho komentáře byly ‚zcela přiměřené‘,“ uvedl republikánský kongresman Tom Rice, u něhož se neočekávalo, že bude hlasovat pro impeachment. „Podporoval jsem prezidenta v plné síle po čtyři roky. Dělal jsem pro něj kampaň a dvakrát pro něj hlasoval. Ale toto naprosté selhání je neomluvitelné,“ dodal republikán z Jižní Karolíny.
Kromě Rice a Cheneyové hlasovali z řad republikánů pro Trumpův impeachment John Katko z New Yorku, Adam Kinzinger z Illinois, Fred Upton a Peter Meijer z Michiganu, Jaime Herrera Beutler a Dan Newhouse z Washingtonu, Anthony Gonzalez z Ohia a David Valadao z Kalifornie.
Bude Trumpovi zakázáno znovu kandidovat?
Žaloba by ještě tento týden mohla být předložena Senátu, nicméně ten se jí zřejmě začne zabývat až po inauguraci Trumpova nástupce v Bílém domě Joea Bidena. Tento demokratický politik se úřadu ujme příští středu.
„I kdyby proces v Senátu začal tento týden a postupoval rychle, konečného verdiktu nebude dosaženo před odchodem prezidenta z úřadu,“ řekl po hlasování Sněmovny reprezentantů šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. „To není rozhodnutí, které bych dělal já, taková je skutečnost,“ podotkl.
Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer řekl, že pokud by se horní komora Kongresu vyslovila pro odsouzení Trumpa, bude se hlasovat o zákazu toho, aby se Trump mohl v budoucnosti ucházet o prezidentský úřad.
Demokratičtí zákonodárci proti Trumpovi ústavní žalobu vznesli už v roce 2019. Tehdy čelil obvinění ze zneužití funkce a maření spravedlnosti v souvislosti se snahou přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k politicky výhodnému kroku pro Trumpa. Senát ovládaný republikány ale prezidenta obvinění zprostil.