Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Jiří Rusnok

Co na to vaše peněženka, Jiří Rusnok - 4.10. v 18:00

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Meziroční míra inflace v ČR v srpnu poprvé po více než roce klesla. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 17,2 procent, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červenci. Následující předpověď ČNB na další měsíce ale přesto příliš nepotěší.

„Podle naší stávající prognózy inflace v nejbližších měsících vzroste. Nárůst bude způsoben zejména cenami plynu a elektřiny. Stále je možné, že na podzim dosáhne hodnot kolem 20 procent,“ uvedla centrální banka ve čtvrtek.

K budoucímu růstu cen se v pořadu Co na to vaše peněženka vyjádřil i někdejší šéf ČNB Jiří Rusnok: „Inflace se stále pohybuje hodně vysoko. Otázkou je, jestli ještě o nějaké to procentíčko vzroste, či nikoliv. Může se to stát. Záleží na cenách plynu a energie. Nějak dramaticky už ale asi neporoste. Podstatnější otázkou je, kdy a jak moc začne klesat.“

Ani zde ovšem předpovědi ČNB příliš nepotěší. Podle expertů lze očekávat, že na základě vývoje situace v posledních měsících bude návrat inflace k vysněnému cíli trvat déle. Prognóza České národní banky totiž počítá s poklesem inflace na dvouprocentní pozici až někdy kolem poloviny roku 2024. Prolomení 10procentní hranice směrem dolů by se však mělo dostavit asi o rok dříve, tedy na přelomu druhého a třetího kvartálu roku 2023.

„Ceny už neporostou tak rychle jako letos. Příští rok se inflace přiblíží 10 procentům. To je pořád velký problém pro českou ekonomiku. Růst cen zdaleka není za námi, a to ani za Evropou či světem. Vyšší inflace tu s námi nějakou dobu ještě bude. Spolu s centrálními bankami musí zasahovat i vlády přes fiskální politiku,“ řekl Rusnok.

A u jakých komodit lze cenovou stabilitu očekávat nejdříve? „Už vidíme pokles cen u nafty i benzínu, do jisté míry mohlo dojít k výraznému zpomalení růstu cen také u potravin. Něco takového by vlivem zastropování cen mohlo přijít i u energií. Určitě nás nečekají lehké časy, ale zase není důvod propadat nějaké panice,“ dodal bývalý premiér i ministr financí.

Tagy: