V letním období máme více pohybu i zdravější jídelníček. To prospívá i hladině cholesterolu.
Více než 50 procent lidí v Česku trápí vysoký cholesterol. Tento problém se týká nejen dospělých, ale také dětí. Vysoký cholesterol můžeme do určité míry ovlivnit sami, a to zdravějším způsobem života. A právě letní období tomu nahrává. Jak za teplých dnů udělat maximum proto, aby hladina cholesterolu v krvi zůstala pod kontrolou a jaké jsou vlastně ideální hodnoty? Pro CNN Prima NEWS odpovídá klinický biochemik Marek Antoš.
Klinický biochemik MUDr. Marek Antoš vystudoval obor všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Tři roky pracoval na interním oddělení v Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem, poté se rok věnoval vojenskému zdravotnictví. Následujících dvacet let strávil modernizací lékařských laboratoří na severu Čech. V červenci 2018 nastoupil do společnosti SYNLAB, kde je jako zástupce vedoucí laboratoře odpovědný za finální kontrolu výsledků.
Jaká hladina cholesterolu se počítá za „varovnou“ a kdy už je to nad hranicí?
Hladina celkového cholesterolu by neměla překračovat 5,00 mmol/l (milimolů na litr). Pro LDL-ch neboli zlý cholesterol platí hodnota 3 mmol/l. Vzestup hladiny nad tuto hodnotu s sebou vždy nese nebezpečí poškození cévní stěny a následných kardiovaskulárních onemocnění. Tyto hodnoty platí pro osoby v kategorii nízkého rizika kardiovaskulárních onemocnění. Pro vyšší kategorie rizika jsou doporučeny hodnoty nižší.
Lze si nechat změřit hladinu cholesterolu v laboratoři bezplatně? Nebo je k tomu potřeba doporučení lékaře?
O vyšetření cholesterolu můžete požádat svého lékaře, nebo si bez objednání zajít na některé z odběrových míst SYNLAB. Je ale dobré vědět, čeho přesně se vyšetření týká. U lékaře sice test bývá bezplatný, ale někdy zahrnuje jen LDL. V laboratořích SYNLAB vám provedeme test komplexní, kdy vám kromě LDL a HDL změříme i triglyceridy a celkový cholesterol. Zaplatíte za něj 199 korun.
Jak je to s cholesterolem u dětí?
Průměrné hodnoty zdravé dětské populace jsou nižší než u dospělých. Rozhodovací mez hladiny celkového cholesterolu pro pravidelné kontroly a intervenci dětského lékaře je stejná jako u dospělých 5mmol/l. Při hladině nad 6 mmol/l se již pravděpodobně jedné o genetickou poruchu familiární hypercholestrolémii a je potřeba vyšetřit rodiče i další rodinné příslušníky.
Máme léto, tedy ideální období, jak hladinu cholesterolu snížit. Můžete upřesnit, proč zrovna v létě je ten nejlepší čas?
K udržování bezpečné hladiny cholesterolu přispívá hlavně zdravá strava a dostatek pohybu. V létě jsou zahrádky plné čerstvé zeleniny a ovoce. S ovocem je to sice složitější než se zeleninou, ale rozhodně jde o zdravější mlsání než třeba chipsy a čokoláda. Do toho všeho připočtěme letní grilovačky, jež jsou zdravějším způsobem přípravy masa. Horko navíc odrazuje od přejídání. Co se týče dostatku pohybu, tak příjemné počasí přímo vybízí k pohybovým aktivitám a turistice.
Může být vysoký cholesterol dědičný?
Ano, může. Porucha látkové přeměny tuků familiární hypercholestrolémie je poměrně časté genetické onemocnění s výskytem čtyři až pět osob na tisíc obyvatel. V Evropě ji má 4,5 milionů lidí, z toho 20 až 25 procent dětí.
Jaká onemocnění může způsobit vysoký cholesterol?
Zjednodušeně cholesterol ucpává cévy, je příčinou aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Tento proces vede k zúžení a omezení průtoku krve. To může vyústit v život ohrožující onemocnění. Nejčastější a nejzávažnější je postižení srdečních, mozkových tepen a tepen dolních končetin. Při úplném uzávěru tepny dojde k odumření vyživované části orgánu nebo těla. Výsledkem je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo ischemie dolní končetiny. Poškození je trvalé a prognóza záleží na rozsahu postižení. Ti šťastnější vyváznou s omezenou funkcí poškozeného orgánu. Proto je důležitá prevence.
Je pravda, že obézní lidé mají častěji vyšší cholesterol?
Je to skutečně tak. Na zvýšeném cholesterolu se podepisuje především strava. Lidské tělo je zvyklé hladovět, ale dnes žijeme v době blahobytu, kdy se můžeme často i přejídat. Jednoznačnou cestou k nápravě cholesterolu je snížení energetického příjmu a změna jídelníčku na zdravější.
Pokud se nepodaří jej snížit zdravým životním stylem, jaká existuje léčba?
Změna životního stylu je při snižování cholesterolu to nejdůležitější. Přestože hladinu cholesterolu můžeme ovlivnit užíváním léků, musíme si uvědomit, že lipidy jsou pro tělo a řadu jeho funkcí nezbytné. Léky tedy sice mohou pacientovi pomoct s cholesterolem, ale dokážou mu uškodit jinak. Některé z nejběžnějších prostředků například zastaví syntézu cholesterolu v buňkách. Buňky ho ale pro svou stavbu potřebují, a proto se začnou rozpadat. V extrémním případě se takovému pacientovi může rozpadnout kosterní svalstvo a dotyčný může i zemřít.
Jak často by si lidé měli nechat měřit hladinu cholesterolu – preventivně a jak často ti, kteří jej mají vyšší?
Každý z nás by si měl na preventivní kontrolu cholesterolu zajít alespoň jednou ročně. Pokud jsou hodnoty normální, můžu být v klidu. Pokud jsou zvýšené, bylo by dobré zjistit, jestli nešlo jen o momentální stav způsobený například přejedením. Doporučení České společnosti pro aterosklerózu říká, že v tomto případě by se test měl opakovat za jeden až dvanáct týdnů v závislosti na výsledcích. Pokud i druhý náběr ukáže, že jsou hodnoty stále vysoké, další vyšetření by se mělo opakovat po třech měsících.