POČASÍ - 2.6. v 15:14
Letošní jaro bylo doposud spíše zamračené. Déšť a nízké teploty překvapily dokonce i meteorology, protože takové počasí v květnu nebývá zvykem. A proč je letos chladněji i deštivěji?
Hlavní důvod podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) musíme hledat v takzvaném rozložení tlakových níží a výší nad Evropu, ale i nad Atlantským oceánem.
„V České republice v těchto měsících převládá oceánské západní proudění. Chladnější a vlhčí počasí obecně přinášejí tlakové níže, které putují od západu či severozápadu z Atlantiku,“ vysvětluje ČHMÚ na svých facebookových stránkách.
Zmíněné tlakové níže jsou na toto roční období docela hluboké, a transportují tak chladnější vzduch z vyšších zeměpisných šířek do střední Evropy.
„Pokud se ještě navíc nad východní Evropou či Ruskem udržuje výrazná tlaková výše, jako tomu bylo v druhé půlce května, je postup tlakové níže směrem na východ často zpomalován,“ popisuje ČHMÚ.
S chladnějším počasím jsou spojené i fronty. Ty se díky Alpám takzvaně vlní a udržují se na jednom místě delší dobu. To má pak za následek často zataženou a deštivou oblohu i s trvalými srážkami.
⁉️Proč je letošní jaro chladnější a deštivější⁉️ Hlavní důvod musíme hledat v rozložení tlakových útvarů (tlakových níží...
Posted by Český hydrometeorologický ústav on Wednesday, June 2, 2021
Konec globálního oteplování?
I když jsou nyní teploty v Evropě pod normálem, celosvětový průměr to neovlivní. „Globálně se stále otepluje,“ uvádí meteorologové.
„Na závěr měsíce a začátku června je i nadále patrné setrvání v chladnějším vzduchu. Pokud se podíváme na roky 2020 nebo 2019, byl v nich květen také chladnější, než je dlouhodobý normál,“ podotýkají.
Letošní květen byl tak podle dosavadních průměrných teplot nejspíše teplotně silně pod normálem a srážkově ve většině krajů výrazně nad normálem, což mohou kvitovat především zemědělci.
Letošní jaro bylo doposud spíše zamračené. (Ilustrační foto) Zdroj: Pexels