Nakazit se koronavirem v cizině znamená řadu komplikací. Jednou z nich může být i to, že nezískáte potvrzení o prodělání nemoci. Systém aplikace Tečka totiž neuznává doklady ze zemí mimo Evropskou unii (EU). Někteří Češi si to vyzkoušeli na vlastní kůži.
„S manželem jsme řešili, co dělat, když mi vyšel pozitivní PCR test v Dominikánské republice. Nakonec jsem zůstala v karanténě asi 10 dní, ta se ukončuje až negativním testem,“ popisuje svou zkušenost Kateřina Ch. v uzavřeném cestovatelském fóru.
Poté, co prodělala covid v Dominikánské republice, se vrátila do Česka. Další měsíc pak řešila s hygienou zápis o „prodělání nemoci“ do aplikace Tečka. Jenže marně. Hygienici přišli s verdiktem, že pozitivní PCR test ze zahraničí mimo Evropskou unii nelze uznat, a tím pádem ani prodělání nemoci.
Pod příspěvkem reagovali i další cestovatelé, kteří mají podobnou zkušenost. „Prodělala jsem covid na Kostarice a mám to úplně stejně,“ komentovala příspěvek Marie B. Zvlášť neočkovaným to zkomplikuje další postup. „Tak tohle je Česká republika. Ten pocit, že zdraví je až na posledním místě. Rozhodla jsem se, že to takhle nenechám,“ dodala rozlobeně cestovatelka Kateřina.
Existuje jedna výjimka
Jenže aplikace Tečka je propojená pouze se systém EU. „Pokud šlo o Dominikánskou republiku, tak PCR test opravdu uznat nemůžeme, stejně jako postupuje celá EU,“ potvrdil CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.
Výjimka platí pouze pro jednu zemi: „Od 1. 7. budou státy Evropské unie a Srbsko přijímat covid certifikát,“ stojí na webu ministerstva. Stejně tak země EU a Srbsko uznává naše doklady, které Češi předkládají právě v aplikaci Tečka.
Neočkovaní cestovatelé, kteří vycestovali mimo zmíněné země, tak nezískají doklad o bezinfekčnosti, a to přesto, že nemoc prodělali. Bez tohoto dokladu se nedostanou například na kulturní či sportovní akce nebo do restaurací, kde se vyžaduje doklad o očkování nebo prodělání nemoci.
Aplikaci Tečka, která byla spuštěna na konci června, mají staženou v mobilním telefonu víc než čtyři miliony lidí, kolem 600 tisíc z nich ji používá denně, uvedla Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) počátkem listopadu. Aplikace čTečka, kterou využívají například provozní restaurací, měla počátkem měsíce 938 tisíc stažení.