reklama

Prodlužuje se čekací doba na očkování. Kde se tvoří nejdelší fronty na vakcínu?

Očkovací místa v posledních dnech hlásí větší vytížení, zájemci o vakcínu si tak v průměru počkají déle než v předchozích týdnech. Týká se to jak pražských očkovacích center, tak i krajských fakultních nemocnic. Kde se tvoří nejdelší fronty na první dávku očkování?

reklama

Důvodů, proč se prodloužila čekací doba, je několik. S frontami pravděpodobně výrazně zamíchalo otevírání registrací čím dál mladších věkových skupin v rychlém sledu, administrativně tak musí očkovací místa odbavovat více lidí. Zároveň nadále zůstávají stejné prioritní parametry jako doposud, přednost tedy mají starší lidé a chronicky nemocní, kterým hrozí těžší průběh nemoci COVID-19.

Nejnověji se o vakcínu může hlásit kategorie ve věku 16 až 29 let, což je podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z letošního ledna necelých 1,5 milionu lidí. U nich se proto předpokládá, že budou na pořadníku k očkování nejníže, tudíž si na svou první injekci počkají nejdéle.

Další příčinou delších front je i fakt, že se ve větší míře aplikují také druhé dávky vakcín, které mají přednost – na nově přihlášené tedy zbyde méně očkovacích látek než obvykle. Ty, kteří byli poprvé očkováni někdy v dubnu, právě v červnu čeká druhé kolo, mohlo by jít o několik desítek tisíc lidí především z věkové kategorie 55 až 65 let.

Zde se tempo vakcinace nicméně nejspíše zrychlí hned, jakmile přijdou další dodávky ze zahraničí, jmenovitě od společností Pfizer/BioNTech, s nimiž přednostně operují očkovací centra. Ta sice dříve avizovala možné snížení počtu termínů k registraci, další výraznější zpoždění ale neočekávají.

Kde sledovat očkovací fronty?

Jak dlouho bude člověk čekat na svou první dávku, lze vyčíst z očkovacího portálu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) či z portálu COVID očkování, které dostupná data dále přepočítávají s ohledem na rychlost očkování daného místa v sedmidenním horizontu. Autoři portálu nicméně upozorňují, že údaje doplňují zpětně. Navíc ne všechna certifikovaná místa dodávají dostatek aktuálních informací, proto jsou zveřejněné čekací doby především orientační.

V Praze činí průměrná čekací doba na výzvu k rezervaci termínu zpravidla jen pár dnů, zájemci většinou dostanou PIN 2 během jednoho či dvou dnů. Jiný příběh je ale zatíženost jednotlivých očkovacích center, která se oproti minulým týdnům zvýšila i přes objemnější dodávky vakcín.

Ve čtvrtek ráno čekalo na termín v Národním očkovacím centru okolo devíti tisíc lidí. Zde vakcinace doposud probíhala v rychlém tempu a čekání na PIN 2 k rezervaci termínu bylo mnohdy otázkou jediného dne, v poslední době nicméně hlásí vyšší vytížení. Podle odhadu by zde trvalo čtyři týdny, než by se naočkovali první dávkou všichni zájemci, průměrná čekací doba mezi rezervací a očkováním činí pak podle propočtů necelé dva týdny.

Na jiných místech se lidé ovšem načekají mnohem déle, bývá to případ spíše menších klinik. Například EliteMedical na Novém Městě dodá výzvu k rezervaci do jednoho týdne, vzhledem k rychlosti očkování na tomto místě by vakcinace všech 735 přihlášených lidí byla hotová až za 23 týdnů. Příčinou může být nedostatek personálu nebo vakcín.

V GHC Genetics v Libni by svých 512 čekajících zájemců doočkovali za téměř 12 týdnů, poliklinice na pražském Andělu by to trvalo 10 týdnů. Na těchto místech tak zřejmě nemá příliš smysl vyplňovat registraci, jednoduše se na nové zájemce v nejbližší době nedostane řada, pokud zrovna nepatří do nejrizikovější skupiny obyvatel.

Situace je různá i napříč regiony. Například očkovací centrum na brněnském výstavišti zpravidla pozve registrovaného zájemce na očkování za deset dní, ve Fakultní nemocnici Ostrava se čeká jen polovinu času, tedy pět dní. Čekací doba v menší nemocnici v Kroměříži na Zlínsku činí přibližně jeden týden.

Pro tuto chvíli se podává druhá dávka po 42 dnech. Důvod je ten, aby zůstalo co nejvíce na očkování první dávkou. Pokud ale bude zájem o vakcinaci klesat, je ve hře zkrácení rozestupu zpět na 28 dní.

Tagy:
očkování vakcína Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 očkovací centrum praktičtí lékaři

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama