Šéf SPD Tomio Okamura popřel, že by v současnosti vyhledával bezpartijní odborníky pro případnou budoucí vládu s hnutím ANO. O plánu šéfa hnutí SPD informoval web Seznam Zprávy. Autory článku označil Okamura na sociálních sítích za prolhané svi*ě.
„Teď jsem byl upozorněn na vymyšlený článek webu Seznam Zprávy, který říká, že sháníme odborníky do Babišovy vlády. Rozesmála mě drzost těchto novinářů. Chovají se jako prolhané svině, které se pomocí lživých spekulací snaží ovlivnit výsledek voleb,“ řekl Okamura ve vzkazu, který zveřejnil na svém Facebooku.
V závěru dodal, že SPD nemá v plánu „obchodovat s vládními koryty“, navíc má prý odborníků dostatek, jen je v současnosti nikomu nenabízí. Okamura tak veřejně popřel spekulace, že by už vyjednával s hnutím ANO na případném sestavení nové vlády. Toho se obává například předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala.
Vláda ANO s SPD? Babiš ani Okamura o to nestojí, shodují se politologové
Do sněmovních voleb zbývají tři týdny. Lidé proto předpovídají, jak by mohla vypadat budoucí vláda. Často diskutovaný kabinet složený z hnutí ANO a SPD však není příliš reálný. Na tom se shodli politologové Jan Kubáček i Lubomír Kopeček ve vysílání CNN Prima NEWS.
Pro sestavení nového kabinetu bude stěžejní, jak voliči rozdají karty. A to nejen to, kdo vyhraje, ale jaký přesný počet křesel ve Sněmovně získá. Podle posledních průzkumů je největším favoritem hnutí ANO, které by mohlo dostat kolem 25 procent hlasů. Druhé místo patří koalici Spolu a třetí Pirátům se Starosty. Obě koalice se pohybují kolem 20 procent.
Čtvrtou příčku si drží hnutí SPD. Tomu průzkumy přisuzují něco přes 10 procent. Spolu a Piráti se STAN by podle některých průzkumů mohli dosáhnout na většinu v Parlamentu.
Prezident může zasáhnout
Záleželo by ale na tom, zda by Petr Fiala, popřípadě šéf Pirátů Ivan Bartoš dostali od prezidenta Miloše Zemana možnost novou vládu sestavit. Hlava státu opakovaně proklamovala, že by v tomto ohledu preferovala lídra vítězné strany, nikoliv koalice, tedy zřejmě současného premiéra Andreje Babiše (ANO).
V případě, že by dvě opoziční koalice v součtu nedosáhly na „stojedničku“, hodlají zůstat v opozici. Andrej Babiš by se tak pravděpodobně v případě sestavení vlády musel při žádosti o vyslovení důvěry opřít minimálně o hnutí SPD. Otazníkem také zůstává, zda by se do Parlamentu dostali komunisté, kteří tolerují stávající vládu, sociální demokraté, se kterými ANO poslední čtyři roky vládlo, nebo někteří z nováčků – hnutí Přísaha či trojkoalice Trikolora, Svobodní a Soukromníci.
V médiích se tak čím dál více mluví o povolební spolupráci ANO s SPD. Zástupci SPD skutečně ve veřejném prostoru často zmiňují, že by měli o vládní angažmá zájem. Okamura však vyloučil vládní spolupráci s ANO, když by byl členem kabinetu Andrej Babiš. SPD v případě vládního angažmá také trvá na zákoně o obecném referendu.
Hnutí ANO ale schválení podoby takového referenda, u kterého by stačilo 100 tisíc podpisů pro hlasování o vystoupení z Evropské unie, kategoricky odmítá.
Pokud by se menší strany nedostaly do Sněmovny, dvě opoziční koalice nedosáhly většiny a ANO s SPD by nenašly společnou řeč, sestavit vládu by mohl být pro budoucího premiéra velký oříšek. O tom, jak nakonec volby dopadnou, rozhodnou voliči už 8. a 9. října.