Přerod měsíční krajiny na severu Čech: Na místě uhelných lomů najdete průzračná jezera

Jezera místo lomů

Jak se z ošklivého hnědouhelného lomu dá udělat místo, kam se jezdí stovky lidí rekreovat, můžete na vlastní oči vidět v Ústeckém kraji. Zatopením bývalých hnědouhelných lomů tady vzniklo už několik jezer. Na své si přijdou nejen plavci, ale i milovníci in-line bruslí, cyklistiky nebo běhání.

Ještě před pár lety to na místě dnešních jezer vypadalo docela jinak. Místo přírody a klidné vodní plochy tu byla jen měsíční krajina s velkorypadly a všude prach. Asi málokdo by čekal, že za pár let bude totéž místo lákat k zastavení.

Poté, co se z lomů vytěžilo poslední uhlí, se začalo přemýšlet, jak s celou oblastí naložit. Jako nejlepší možnost se tehdy nabízelo zatopit je vodou a udělat z nich místo, které bude těšit místní i turisty. Na ty, kteří dostali rekultivaci na starost, čekala nelehká práce. „Bylo nutné provést řadu náročných sanačních a rekultivačních zásahů. Muselo se utěsnit dno budoucího jezera a vybudovat přivadeč,“ vyjmenovává Dominika Müllnerová, vedoucí oddělení sledování vod ze společnosti Diamo.

Zatopení lomu vodou trvá dlouhé roky. Mohlo by se zdát, že voda v nově vznikajících jezerech bude špinavá, opak je ale pravdou, je průzračná. „Je to dáno třemi hlavními faktory. Prvním je dobře zvolený zdroj napouštění, druhým hloubka jezera. Maximální je 71 metrů, průměrná asi 20 metrů. V největších hloubkách probíhají samovolné čisticí procesy. Třetím faktorem je řízená rybí obsádka, jejíž pomocí jezero udržujeme v takovém stavu, aby zde převažovaly dravé ryby,“ říká Dominika Müllnerová v pořadu Prima Česko.

Hloubka jezera budí respekt. Lidé se ale nemusejí bát, že by mohlo být koupání nebezpečné. Dna jezer jsou důmyslně utěsněná.

ČTĚTE TAKÉ: Unikátní větrný mlýn v Třebíči: Turisté dychtiví historie míří i za sladkou pochoutkou

Sport i relaxace

Mezi nejznámějšími jezery v Ústeckém kraji jsou Most a Matylda v Mostě nebo Milada v Ústí na Labem. Návštěvníky nelákají jen na koupání. Kolem jezer vedou i cyklostezky, které ocení hlavně milovníci in-line bruslení, cyklistiky nebo běhání. Nejmladším rekultivovanou vodní plochou je Mostecké jezerot, které si návštěvníci velmi pochvalují. „Je to obrovský rozdíl, úplně to tady prokouklo. Rád sem chodím i na procházky s pejskem. Je to skvělý relax, je tady hodně vyžití jak na běh, tak na kolo. Jsem rád, že to tady vzniklo,“ říká jeden z nich.

Na rozdíl od ostatních dvou jezer mohou na Matyldě jezdit i motorové čluny a vodní skútr. Projet se tu můžete i na vodních lyžích. Je zde také unikát – 35 metrů dlouhý a 14 metrů vysoký skokanský můstek pro akrobatické lyžaře.

Popelkou mezi zmiňovanými jezery je Milada u Ústí nad Labem. I když ještě nemá vybudované takové zázemí jako Most nebo Matylda, je jezero mezi návštěvníky oblíbené. Vede kolem něj 10 kilometrů dlouhá cyklostezka. Do budoucna se počítá s tím, že by v Ústeckém kraji mohlo vzniknout ještě jedno podobné jezero, a to přímo pod zámkem Jezeří v nynějším lomu ČSA. Na to si ale ještě budeme muset určitě několik let počkat.

Tagy:
cyklistika jezero uhlí těžba Ústecký kraj běh Most Česko lom Mostecké jezero rekultivace Dominika Müllnerová