reklama

Protesty proti covidovým opatřením v Lipsku: Policie rozháněla davy slzným plynem

Lidé v saském městě vyšli do ulic, aby protestovali proti dalšímu zpřísnění covidových restrikcí. Do restaurací, k holiči nebo na sportovní akce se totiž ode dneška dostanou jen ti, kdo jsou plně očkovaní nebo mají potvrzení o nedávno prodělané nemoci. Negativní test už nestačí. Podobná omezení ostatně zavádí také Rakousko.

reklama

Lockdown pro neočkované. Čtyřmiliónové Sasko je první spolkovou zemí, která celoplošně zavedla takzvané pravidlo 2G (geimpft a genesen). To znamená, že vstup na místa, jako jsou restaurace, hotely nebo sportovní či kulturní akce mají, jen lidé s plným očkováním nebo certifikátem o prodělané nemoci. Proti nařízení o víkendu v Lipsku protestovalo několik tisíc lidí.

Při protestech zasahovala i policie, která proti demonstrantům použila sílu i slzný plyn. Očkování a jeho další dávky označil německý ministr zdravotnictví za zásadní prostředek, jak se chránit před stoupajícím počtem nemocných.

„Zásadní roli teď bude hrát třetí dávka očkování. Na tom se shodují jak lékařské kapacity, tak vlády na všech úrovních. Každý, kdo dostal dvě dávky před více než šesti měsíci, musí dostat i tuto třetí posilující dávku,“ popsal Jens Spahn, spolkový ministr zdravotnictví.

Podobný tlak na očkování vyvíjí také Rakousko. I tam je systém 2G  – tedy očkovaný a uzdravený –⁠ ode dneška rozšířený na prakticky všechna veřejná místa. Neočkovaní tak mohou jen do práce a na nákup. To popohnalo do očkovacích center nové zájemce. „Jde o to, že chceme chodit s přítelem na jídlo do restaurací a tak,“ popsala obyvatelka Vídně. „Mně osobně už lezlo to věčné testování na nervy. Takhle budu mít pokoj,“ dodal další.

Na kontrolu nových opatření se už nachystala rakouská policie. „Pro naše muže to znamená velké nasazení. Provedeme až deset tisíc kontrol týdně. Kontrolujeme platnost certifikátů a totožnost všech osob,“ řekl ředitel Veřejné bezpečnosti Franz Ruf.

A pokuty jsou vysoké. Od pěti set eur, tedy třinácti tisíc korun pro toho, kdo nemá papíry v pořádku, až po stotisícovou pokutu v korunách.pro provozovatele zařízení, kde budou lidé bez certifikátů odhaleni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama