Kdo z Čechů zvedne ruku proti von der Leyenové? Europarlament hlasuje o nedůvěře Komisi

Hlasování o vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise

Evropský parlament se chystá na velmi vzácné hlasování o nedůvěře Evropské komisi. Naposledy tak činil v roce 2014, není ale pravděpodobné, že by europoslanci šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové důvěru skutečně vyslovili. Jak a proč budou ve čtvrtek hlasovat čeští zástupci? Redakce CNN Prima NEWS se zeptala europoslanců.

Hlasovat pro nedůvěru Evropské komisi se chystá europoslanec ANO Ondřej Knotek, europoslankyně zvolená za koalici Motoristů Sobě a Přísahy Nikola Bartůšek – oba patřící do evropské frakce Patriotů –, europoslanec SPD Ivan David (frakce Evropa suverénních národů) nebo předsedkyně KSČM Kateřina Konečná (nezařazená).

DÁLE ČTĚTE: Evropská komise navrhla klimatické cíle pro rok 2040. Premiér Fiala se proti nim ohradil

„Považuji za nepřijatelné, aby v čele Evropské komise stála osoba, která čelí tak závažným obviněním z korupce, jako Ursula von der Leyenová. Stejně nepřijatelný je i postup Komise, která odmítá zveřejnit veškeré dokumenty v kauze Pfizergate,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Nikola Bartůšek s tím, že předsedkyně komise měla podle ní už dávno rezignovat.

Bartůšek zmínila důvod vyvolání hlasování o nedůvěře. Někteří poslanci totiž kritizují šéfku komise kvůli kauze Pfizergate týkající se utajování její komunikace se šéfem farmaceutické firmy v době rychlého shánění vakcín proti covidu-19.

Podobně jako Bartůšek se vyjádřila i volební lídryně hnutí Stačilo! pro podzimní volby Konečná. „Tato předsedkyně, ale ani celá komise, neměla při vědomí všech skandálů důvěru vůbec dostat. Proto budu hlasovat pro její odvolání a říkám, čím dříve, tím lépe,“ vzkázala Konečná redakci.

Poslanci ODS nebo lidovců Evropskou komisi podrží

Jinak to vidí zástupci ODS (členové Evropských konzervativců a reformistů) a lidovců, TOP 09 a Starostů, kteří patří k nejsilnější frakci europarlamentu Evropské lidové strany. Čtvrteční hlasování o nedůvěře nepodpoří dlouholetý lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, zástupci ODS Ondřej Krutílek nebo Veronika Vrecionová ani europoslankyně STAN Danuše Nerudová. Stejně tak nebude pro nedůvěru hlasovat ani europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

Někteří z nich ale avizují, že přesto je Evropskou komisi za co kritizovat.

„Já jsem už na začátku jasně řekla, že Komise ode mě nemá bianco šek. To se nemění. Hodnotím ji na základě konkrétních kroků,“ řekla Nerudová s tím, že komise podle ní nemá jasnou strategii, jak řešit ceny energií. „Na druhé straně oceňuji, že jsme ji přiměli ke změně některých norem tak, aby se posílila konkurenceschopnost,“ dodala.

DÁLE ČTĚTE: Situace v Evropě se změnila, říká novinářka. Cíl pro rok 2040 je toho důkazem. Co přinese?

Ani Zdechovský pro nedůvěru komisi ruku nezvedne, má ale výhrady. „Osobně jsem řekl, že vyjádření nedůvěry nepodpořím. Ale to neznamená, že budu tolerovat jednání Komise, která v rozporu s mandátem zpřísňuje Green Deal a přichází s dalšími nesmysly. Předsedkyně komise hazarduje s naší podporou a naše trpělivost není nekonečná,“ uvedl europoslanec.

Čeští europoslanci budou na toto i další témata diskutovat také ve speciálu České zájmy v Evropě, který CNN Prima NEWS vysílá v úterý od 20.15.

Divoká debata v europarlamentu

V pondělí proběhla na plénu Evropského parlamentu před čtvrtečním hlasováním také debata europoslanců o dalším osudu Komise. Ta ukázala, že zákonodárci jsou naštvaní, píše web Politico.

Hlavním předmětem kritiky je spolupráce s pravicovými až krajně pravicovými politickými skupinami, jako jsou Evropští konzervativci a reformisté – kteří hlasování paradoxně sami vyvolali – nebo Patrioté. Terčem výtek se stal německý předseda EPP Manfred Weber.

„Návrh (na hlasování o vyslovení nedůvěry předsedkyni Komise) je výsledkem vaší naprosto chybné strategie v Evropském parlamentu,“ prohlásila podle Euractivu na pondělní debatě Evropského parlamentu Iratxe García Pérezová, vedoucí skupiny socialistů, druhé nejsilnější politické partaje. Její vzkaz: pod palbou není Komise, ale spolupráce nejsilnější evropské frakce Evropské lidové strany (EPP).

Rezignace celé Komise

Pokud by Evropský parlament vyslovil předsedkyni Komise nedůvěru, znamenalo by to podle platných smluv, že Evropská komise musí rezignovat jako celek. Rezignovat by tak společně s předsedkyní Komise von der Leyenovou muselo všech 25 komisařů, včetně českého komisaře Jozefa Síkely (STAN). Odstoupit by musela také šéfka diplomatů Kaja Kallas.

Europoslanci by následně museli volit znovu novou Komisi, což by znamenalo zdlouhavý proces. Volení nové Komise by navíc přišlo v době intenzivního jednání s Washingtonem.

Ojedinělý krok

Na rozdíl od českého parlamentu, kde se hlasování o nedůvěře pravidelně opakují, je podobná událost na evropské úrovni vzácná. Prozatím se europoslancům nikdy nepodařilo shodit celou Komisi.

Pouze v roce 1999 podala Komise Jacquese Santera kolektivní demisi před hlasováním o nedůvěře kvůli obviněním ze špatného vedení Komise.

Malá šance na úspěch

Šance, že se něco takového ale stane, je relativně malá.

Von der Leyenová by měla podle serveru Politico mít plnou podporu vlastní největší frakce v Evropském parlamentu Evropských lidovců (EPP). Hlasování o důvěře by neměla podpořit ani druhá největší politická skupina, Socialisté a demokraté – kde Česko aktuálně žádné europoslance nemá –, ani liberálové z frakce Renew.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Musíme se zbavit závislosti na Číně, řekl Fiala po summitu. EU prodlouží sankce proti Rusku

Tagy: