Pro mě je to stále stejné, dokud se nic nepodepíše, řekl k současné situaci ve zdravotnictví předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je k dohodě ještě velký kus cesty. Pokud by vše skončilo jen kosmetickým přidáním na platech, bude to podle něj znamenat obrovskou prohru a zhroucení zdravotnictví.
Premiér Petr Fiala (ODS) nabídl nespokojeným lékařům pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na růst mezd a platů. Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornil, že se zatím nic nemění, protože nebyla podepsána žádná dohoda. „Po tiskové konferenci jsem měl z jednotlivých nemocnic informace, že už je ředitelé převádějí do normálního provozu a říkají, že všechno skončilo. Nabádal jsem, že to není úplná pravda. Pro mě je ten stav pořád stejný, dokud se nepodepíše dohoda,“ zdůraznil Engel. Dodal, že je mu líto, že pro pacienty vznikají zmatečné situace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemocných s chřipkou a covidem raketově přibývá. Blížíme se epidemii, varují hygienici
Prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu 360° podotkl, že k dohodě je pořád ještě velký kus cesty. „Jednání s panem premiérem, za které jsme vděční, vnímáme jako průlom v tom, že na rozdíl od pana ministra Válka chápe, že zdravotnictví nejsou jenom fakultní nemocnice. Součástí jednání s panem premiérem jsou i lékaři a zdravotní sestry a ostatní zdravotníci ve všech nemocnicích, to znamená i v regionálních, kde není odměňování podle státních tarifních tabulek,“ sdělil. Částka 9,8 miliardy korun je podle něj zajímavá, ale není jistá. „Jsou navrženy kostrbaté způsoby, jak by se měla dostat do nemocnic a poté k jednotlivým lékařům a zdravotníkům,“ dodal Kubek.
Cílem lékařů není podle něj omezovat zdravotní péči, ale změnit pracovní podmínky ve zdravotnictví a učinit medicínu a práci v nemocnicích tak atraktivní, aby přicházeli mladí lékaři a zdravotní sestry a aby zdravotní péče zůstala dostupná nejenom v prosinci a v lednu, ale i v následujících letech. „Proto ta akce, která je někdy mylně označována za stávku. To vůbec žádná stávka není, to je jenom dodržování zákonů této země a využití práva nesloužit dobrovolné přesčasy,“ řekl Kubek.
Lékařská komora podle něj bude dělat vše pro to, aby k dohodě došlo a aby byla férová. „Budeme se samozřejmě snažit domluvit se co možná nejdříve. Pokud by ale vše skončilo tím, že se kosmeticky přidá na platech a ve zdravotnictví se vůbec nic nezmění, je to obrovská prohra nás všech, protože to znamená, že se zdravotnictví během několika let zhroutí,“ zdůraznil Kubek. Dodal, že nedostatek lékařů a zdravotnického personálu se prohlubuje, zatímco roste počet starých lidí, kteří potřebují víc a víc zdravotní péče.
Výpovědi dobrovolné přesčasové práce podalo v Česku více než šest tisíc lékařů. Jak moc to omezí provoz nemocnic, se však teprve ukáže. Podle viceprezidenta České lékařské komory Jana Přády bude definitivní odvolání protestu následovat až po podepsání písemné dohody.
VIDEO: Vytížení v práci mi rozvrátilo osobní život, říká mladý lékař. Slouží prý i 32 hodin v kuse