Ceny energií jsou pro průmysl smrtící, uvedl Špicar. Nelze neustále dotovat, reagoval Křeček

Radek Špicar

360°, Marek Hilšer, Karel Janeček, Tomáš Zima, Václav Dolejší, Martin Schmarcz - 16.8. v 21:58

Kvůli energetické krizi jsou namístě úspory, shodli se v pořadu 360° ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem. Podle druhého jmenovaného jsou nynější ceny energií pro průmysl smrtící.

„Ceny elektřiny a plynu jsou tak brutální, že průmysl ničí. Spojily se dva vlivy – jsme nejvíce průmyslovou ekonomikou v Evropské unii a máme skoro nejvyšší ceny energií. Tohle český průmysl nemůže dlouho vydržet,“ varoval v pořadu Špicar.

Dovolí si zahraniční řetězce v Česku víc než doma? Experti se přou, kdo může za zdražování

Češi jsou stále ochotni akceptovat nákupy zboží za příliš vysoké ceny. Zahraniční obchodníci prý v tuzemsku zdražují více než ve své domovině na západ od našich hranic. V některých případech jde dokonce o třikrát vyšší tempo růstu cen než v západní Evropě. „V řadě základních potravin nám rostou ceny nejrychleji v celé Evropské unii,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. V Česku ale také mnohem rychleji zdražují vstupy, odmítá kritiku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Vláda s tím podle něj musí něco udělat. „Nejpostiženější firmy mají kompenzace nepřímých nákladů, ale čekáme na program pro firmy trpící kvůli cenám plynu,“ konstatoval. To však podle Křečka nebude tak jednoduché.

Peníze došly

„Co se týče pomoci, bude to velký problém. Měli jsme tu dva roky covid, pomoc byla masivní. A teď je další krize, ale peníze už nejsou,“ přiznal poradce premiéra Petra Fialy (ODS).

„Představa, že budeme průmysl neustále dotovat, není udržitelná. Fakt, že slabší odpadnou, je realita, která může nastat,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vedle firem se ale krize dotýká i občanů. O tom, zda by se mělo šetřit v průmyslu nebo v domácnostech, se nešťastně vyjádřil šéf resortu Jozef Síkela (za STAN). Ten totiž prohlásil, že stát by v nouzi omezil teplo pro domácnosti, aby udržel klíčový průmysl.

Kritika Síkely

„Za mě je to nešťastné vyjádření. Aby fungoval průmysl, tak musí i zaměstnanci, potřebují se ohřát,“ sdělil Křeček v pořadu 360°. Chápe jisté úsporné kroky, ale nelze prý občany omezovat nebo jim něco zakazovat.

„Zajímalo by mě, co tím ministr myslel. Musíme hledat nové zdroje plynu, ale to potrvá. Úspory by měly vycházet z motivace lidí, ne násilí,“ pronesl. „Síkelovo vyjádření staví dvě skupiny proti sobě, vnímám to za nešťastné,“ dodal Křeček.

Tagy: