„To jsem já, neuklízím,“ píše se na diplomu pro prvňáčky ze Základní školy Kuncova v Praze. Osvědčení, které dostali na škole v přírodě, je doplněno o obrázek prasete. Na „krajně nevhodný přístup“ upozornil pedagog a vzdělavatel učitelů Robert Čapek, který vystupuje pod přezdívkou Líný učitel. Věc prošetřil i ředitel školy, diplomy označil za nesmysl. S pedagogy se už domluvil na dalším postupu.
„Základní škola Kuncova má na svých stránkách motto: ‚Každé dítě může být úspěšné.‘ Dodejme ovšem – každé, které nemá na svém pokoji nepořádek. O to se snaží na škole v přírodě učitelky prvních tříd podivným a krajně nevhodným způsobem,“ upozornil Čapek na svém facebookovém účtě nazvaném Líný učitel.
Někteří prvňáčci totiž na škole v přírodě dostali diplom „bordeláře“. „Učitelky vyhlásily před celou jídelnou plnou dětí (přes padesát prvňáčků) nejhůře uklizený pokoj. A poté předaly třem dětem diplom za nepořádek s obrázkem prasete, na který napsaly: ‚To jsem já‘ a ‚neuklízím‘,“ uvedl Čapek.
Chrochtání jako výsměch
Zmínil, že na pokyn učitelky nechaly ostatní děti křičet v jídelně i slovo „fuj“. „Netřeba dodávat, že zmínění tři prvňáčci slyšeli posměšné nadávky od spolužáků (včetně chrochtání) i dlouho poté. Šikana toho nejhoršího ražení – tedy veřejný lynč – řízený učitelkami v první třídě, to je už hodně silná káva,“ zdůraznil. Dodal, že je na místě, aby věc řešila i Česká školní inspekci.
ČTĚTE TAKÉ: Frustrující boj o střední školy. Můj syn není „blbeček“, přesto se nikam nedostal, líčí matka
Rodiče však tento podnět podle ředitele školy Pavla Petrnouška zatím nevznesli. „Průšvih je v tom, že interpretace byla převzatá od instruktorky, která byla nasmlouvaná přes agenturu. V pondělí jsem mluvil s vedoucí školy v přírodě a dalšími učitelkami. Domluvili jsme se na vytýkacím dopise a odebrání osobního příplatku,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS.
Školy, nebo zahrada, pobouřil Lacina slovy o nedostatku míst. Utrhl se ze řetězu, zuří rodiče
Vyřešit nedostatek míst na školách by mělo pomoci zamezení takzvané „spádové turistiky“. Nyní jsou přeplněny například školy v Praze, kde studuje řada žáků ze Středočeského kraje. Poslanec Jan Lacina (STAN) pro Právo uvedl, že by si lidé měli rozmyslet, zda chtějí bydlet za Prahou a mít zahradu, nebo umožnit studium svým dětem v hlavním městě. Rozvířil tím emoce na sociálních sítích, svou „zkratku“ proto musel vysvětlovat.
Sám si však uvědomuje možné psychické dopady na děti a podobný diplom označil za nesmysl. „Vnímám to jako pochybení a pedagogické selhání, byť zdůrazňuji, že jde o skvělé a kvalifikované učitelky. Rodiče jim vyjádřili obrovskou vlnu solidarity,“ dodal Petrnouška. Zmíněné pedagožky se prý také omluvily.
Čapek však nechápe, že učitelky nezasáhly hned. „V minulosti se ke mně dostaly případy, kdy učitelka šikanovala dítě a stavěla proti němu zbytek třídy. Nebo dělala veřejné soudy a celá třída říkala žákovi, jak zlobí a proč ho nemají rádi. Ale každý případ je v něčem ojedinělý a tento také. Třeba v tom, že byly přítomny tři učitelky a žádná proti tomu krajně nevhodnému dění nezasáhla,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.
Najdou se zastánci i kritici
Příspěvek na sociální sítí mnoho lidí pobouřil. „Prvňáček na škole v přírodě mnohdy zažívá první delší odloučeni od rodičů. Paní učitelka je jeho ‚jistota‘. Tady se z ní stala saň a ještě do toho zatáhla kamarády dítěte. Tohle je opravdu hodně silné kafe,“ rozčílila se například uživatelka Romana P.
Jiní školu hájí. „Líný učitel tam byl? Nebo tu samoúčelně přepisuje nějaký ‚bonz‘, který se k němu dostal kdo ví jak? Já jsem slyšela úplně jinou verzi příběhu od dospělých zúčastněných,“ uvedla další uživatelka. Další napsali, že taková „ocenění“ jsou běžnou součástí například táborů a jde vždy o legraci.