reklama

První případy otravy jedovatými houbami na Plzeňsku. Lidé je konzumují i cíleně

V Plzeňském kraji se objevily první případy otravy jedovatými houbami. Pozor by si lidé měli dát zejména na bedly, pečárky a muchomůrky, kterými se otráví nejčastěji. Podle záchranářů ale otravy nejsou vždy neúmyslné. Lidé prý někdy pozřou halucinogenní houby cíleně, problém však je, že neodhadnou množství.

reklama

Již ve třech případech lidé v Plzeňském kraji na neznalost hub doplatili a skončili v péči plzeňských záchranářů. Pokaždé se jednalo o muchomůrku tygrovanou, kterou houbaři nevědomky snědli. Lidé mají po požití hub většinou zažívací problémy, v mnoha případech však symptomy brzy odezní. „My se samozřejmě nejvíc bojíme hub jako je muchomůrka zelená, která má skutečně velký potenciál lidi zahubit,“ uvedl přednosta I. Interní kliniky FN Plzeň Martin Matějovič. „Stává se ale, že i přes riziko otravy lidé nejedlé houby konzumují cíleně,“ pokračuje. Záchranáři se prý setkávají i s tím, že požití těchto nejedlých či jedovatých hub není omylem, nýbrž úmyslem. Lidé je totiž vyhledávají jako rekreační drogu, kterou využívají dokonce i k potlačování úzkosti, deprese nebo posttraumatického syndromu. Neumí ovšem odhadnout množství a některé případy tak mohou dopadnout vážnými zdravotními problémy.

Podle mykologa Martina Bartůška houbaři často své znalosti přeceňují. „Nám se to stává v klubu, že lidé něco snědí a teprve potom telefonují, že mají podezření, že snědli něco špatného,“ říká. Problém může nastat i u hub, které rostou na zahradách rodinných domů, například bedla zahradní nebo pečárka zápašná.

„Na pečárky pozor. Poznají se podle toho, že když se do toho rýpne nehtem, tak ona rychle žloutne,“ pokračuje Bartůška. Další z pečárek, které rostou často ve městech podél chodníku či silnic, jsou pečárky Bernardovy.

Houbařská sezona je lepší než v uplynulých letech

Houbaři však mohou najít hojné množství hřibovitých druhů jako hřiby plstnaté, dubové nebo smrkové, holubinky, ryzce či muchomůrky růžovky. Vedle toho rostou ale právě i jedovaté muchomůrky tygrované a objevuje se nejedlý hřib kříšť.

Proti předchozím suchým rokům bylo podle mykologa nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v uplynulých dvou týdnech už rostou o něco méně. Růst zeslábl mimo jiné v Praze a okolí, v Brdech, na Rakovnicku, Mladoboleslavsku nebo na Vysočině. Naopak na Moravě hub přibylo. „Nynější vlhkost nám ale dává předpoklad, že vždycky něco najdeme,“ uvedl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

Za pivo i jídlo si připlatíme. Po pandemii restaurace zvednou ceny, varuje Stárek
„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama