Děti do deseti let by se ve školách testovat neměly a stát by měl zajistit kvalitnější antigenní testy. To je řešení současné tristní situace ohledně prevence nákazy koronavirem ve školství podle epidemiologa, bývalého ministra zdravotnictví a poradce prezidenta Romana Prymuly.
„Když jsem viděl výsledky testování tento týden, je to opravdu problém. I v jiných zemích se ukazuje, že význam testování u dětí do 10 let je malý. Asi by se nemusely testovat vůbec. Je naopak dokázáno, že velký význam má testování u dětí nad 10 let, u nichž může snížit rozšiřování viru až o 50 procent,“ řekl Prymula pro CNN Prima NEWS na dotaz, jak řešit situaci s testováním ve školách.
Děti se budou testovat až do prázdnin. Roušky při výuce neodloží, říká Arenberger
Antigenní testy by ve školách měly vydržet po celý květen, řekl CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj se uvidí, jestli se resortu podaří do prázdnin zařídit PCR testy. I s negativním PCR testem by ale žáci podle ministra museli mít ve školách roušky.
Řada učitelů, ředitelů i politiků volá po PCR testech ze slin. Ty si ale zatím musí hradit sami, protože stát na ně zatím na rozdíl od na antigenních testů nic nepřispívá. Podle Prymuly ale PCR testy nejsou úplně nejvhodnějším řešením.
Prymula: U PCR testů je limitující kapacita
„Dovedu si představit, že se udělají na sportovním utkání nebo koncertě, kde bude pět tisíc lidí, ale už je totální nesmysl, že se provede milion vyšetření. To je podle mě hloupost. Limitujícím faktorem je kapacita laborantů. Testují už rok a nemohou dělat další věci navíc,“ uvedl Prymula s tím, že takto masivní testování by laboratoře nestihly.
Šel by proto ještě jinou cestou. „Nejde o to, že jsou antigenní testy nespolehlivé a PCR testy spolehlivé. Existují totiž i spolehlivé antigenní testy, ale jsou dražší než ty, které se nakoupily pro školy,“ řekl Prymula s tím, že ho nepřekvapilo, jak výsledky levnějších testů dopadly. „Vědělo se, že třeba v Rakousku byl záchyt velmi malý. Dalo se to tedy očekávat.“
Cena spolehlivých antigenních testů se podle něj pohybuje kolem 300 korun v případě masivního použití. Pro srovnání: V první várce čínských testů Lepu Medical od firmy Tardigrad International Consulting stál jeden test 65 korun, v té druhé, kterou zajistila firma Masanta, dokonce jen 32 korun.