Arenberger odpovídal na dotazy novinářů (zdroj: CNN Prima NEWS)
Antigenní testy by ve školách měly vydržet po celý květen, řekl CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj se uvidí, jestli se resortu podaří do prázdnin zařídit PCR testy. I s negativním PCR testem by ale žáci podle ministra museli mít ve školách roušky.
„Zatím jsme nakoupili antigenní testy, které by měly vydržet v průběhu května,“ řekl CNN Prima NEWS Petr Arenberger.
Odborníci, jako je například hlavní epidemiolog IKEM a šéf Mezioborové skupiny pro pandemické situace Petr Smejkal, ale prosazují, aby se ve školách testovalo PCR testy. „Zatím to probíráme se všemi zúčastněnými. Není to o tom, jestli bychom tyto testy chtěli, nebo nechtěli – jasně že ano. Ale záleží to i na logistice a na tom, abychom vyzkoumali, jaké poolování je nejvhodnější při virové náloži, která je relativně nízká,“ vysvětlil ministr zdravotnictví s tím, že zda stihnou zařídit PCR testy do prázdnin, se teprve uvidí.
I kdyby se ale ve školách testovalo PCR testy, podle Arenbergera by děti musely mít roušky. „Je lepší metoda kšandy i pásek, takže bychom preferovali, kdyby i s negativním PCR testem děti chodily s ochranou úst. Ale je to na diskusi,“ podotkl.
Kolik by PCR testy stály, podle něj záleží na objemech, na zvolené metodě a na velikosti poolování, neboli vyšetření více lidí jedním testem. „Když to uděláme jedna ku deseti, tak je to velmi zajímavá cena,“ uvedl ministr.
Ve čtvrtek bude testování zajímavější
Zdůraznil, že antigenní testy mají dobré výsledky, navíc jsou podle něj nejjednodušší. „Tento týden nechceme rozjíždět systém, který by nefungoval. Velká část pozitivních testů, zhruba 20 procent, jsou právě testy antigenní. Samozřejmě v indikovaných případech. Když testujete zdravou populaci, je záchyt nízký,“ hájil testy Arenberger.
Poslancům ve středu ve Sněmovně řekl, že dětem chce ve školách zajistit největší bezpečí, proto se testují dvakrát týdně. Kdyby se tak měli testovat ale i zaměstnanci ve firmách, bylo by to drahé.
To, že se v pondělí odhalilo málo pozitivních dětí, se podle ministra dalo čekat. „Zjišťovali jsme, jestli se děti nakazily doma. Byl lockdown, takže testy řekly, že doma nemají covid. Ve čtvrtek nebo příští týden bude testování zajímavější. Ukáže stav ve třídách. Pak zhodnotíme, zda odráží realitu, nebo máme hledat něco jiného,“ popsal Arenberger.
Jak to bude s omezováním počtu lidí na ulici?
Ministr se vyjádřil i k policistům, kteří oznámili, že nebudou omezení pro setkávání venku ani uvnitř kontrolovat, protože opatření se může podle pandemického zákona vztahovat jen na hromadné akce. Náhodných a neorganizovaných setkání se restrikce podle policie týkat nemohou. Postavila se tak proti nařízení ministra zdravotnictví omezujícímu setkávání více než dvou lidí, které v pondělí schválila vláda.
Podle Arenbergera je výklad velmi široký. „Naši právníci tvrdí, že to tak není. Uvidíme. Je to spíš buď na rozhodnutí právníků policie, anebo nějakého dalšího výkladu,“ sdělil ministr. Poslancům ale pak řekl, že výklad policie je prakticky shodný s představou ministerstva zdravotnictví. „Jestli je to správné po stránce právní, to nedovedu jako lékař posoudit,“ podotkl. Opatření prý konzultoval s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který řekl, že je bude respektovat.
Upozornil, že cílem není dělat represe. „Ale to, aby všichni věděli, že situace je ještě velmi křehká a že je potřeba se chránit. Já vždy říkám, že není dobré zakazovat, ale dodržovat to, co jsme se za poslední rok naučili, a pokračovat v tom dál,“ zdůraznil Arenberger.
Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) původně navrhoval, aby se od pondělí hranice zvýšila na deset lidí ve vnitřních prostorách a na 20 lidí venku. Epidemiologové podle Arenbergera upozornili na to, že takové uvolnění by mohlo situaci zhoršit i v souvislosti s pondělním otevřením části škol. Do pohybu se dalo 400 tisíc dětí i jejich rodiče, což podle ministra představuje významné epidemické riziko. „Považovali jsme za vhodné problém napravit a vrátit se k původnímu omezení setkávání,“ vysvětlil ministr.
U rozvolňování řekneme data, datumy ne
Systém rozvolňování resort zdravotnictví podle Arenbergera připravuje ve spolupráci s epidemiology. Měl by si vzít něco z původního protiepidemického systému PES, ale bude se řídit podle dat. Přesná data rozvolňování určovat nebude.
Arenberger také uvedl, že uvítá konzultace s opozicí. „Potřebujeme všechny chytré lidi k tomu, aby nám v této situaci pomohli,“ dodal. Prioritou je podle Arenbergera školní docházka.