Prima Mazlíček: Letní problémy
Na psa v létě čeká mnoho nástrah. Je proto důležité, aby jeho majitel věděl, na co si dát pozor. Rozpálené chodníky, vleklé procházky, dlouhé aportování, nesprávné chlazení, koupání nebo stříhání a náhubky, to vše se může stát nebezpečným pro vašeho psa. V reportáži se dozvíte, čeho se vyvarovat.
Koupání
Není nic horšího než psa po vykoupání naložit do auta, nechat ležet v kotci anebo na studené dlažbě. Asi každý ví, že po koupání není radno zůstávat dlouho v mokrých plavkách, protože hrozí nastydnutí močových cest nebo nervových pletení v oblasti bederní páteře a s tím spojený nepříjemný zánět nervů nebo svalů. Nestačí psa nechat odpočívat na slunci, proschne pouze svrchní část srsti a spodní část zůstává vlhká a snadno se zapaří. Samozřejmě dobře poslouží starý ručník anebo osuška. U chlupatějších plemen podsada schne opravdu několik hodin a nedostatečné prosušení je problém zejména u psů s artrózami velkých kloubů, degenerativních změnách na páteři, dysplaziemi a podobně. A také může dojít k výskytu hot spotů na kůži psa.
Hot spot
Pokud zjistíte, že má pes na kůži červené, mokvavé ložisko, které si úporně olizuje, škrábe a drbe, ostříhejte srst okolo rány, omyjte čistou vodou a slabým odvarem heřmánku a ránu pravidelně sledujte a čistěte. Není vhodné používat tekuté obvazy, masti a podobné přípravky. Pokud se rána zvětšuje, hnisá a zánět neustupuje, je na místě navštívit veterináře, protože léčba hot spotu často končí antibiotickou léčbou. Hot spot vzniká mimo jiné právě v důsledku zapaření kůže a jedná se o akutní zánět kůže. Kůže se stane svědící a pes si ránu rychle rozkouše anebo rozdrbe ve snaze se zbavit svědění kůže. Zavlečení infekce do otevřené, podrážděné rány je dílem okamžiku a je zaděláno na několik týdnů léčby. Hot spot vznikne velice rychle, ale velice zdlouhavě se léčí.
Popálené tlapky
V případě horkých dní platí, že pokud nedokážete udržet dlaň/chodidlo na asfaltu/dlažbě, tento povrch je příliš horký i pro vašeho psa. Nenuťte psa chodit po rozpáleném asfaltu nebo dlažbě na delší vzdálenosti, protože opravdu hrozí, že si pes kůži na polštářcích spálí tak, že příštích pár dní pro něj bude každý krok doslova a do písmene utrpením. Pokud dojde k tomu, že pes popáleniny utrpí, je nutné polštářky chladit vodou, případě použít lokálně přírodní aloe vera gel. Nepoužívejte chemické chladící přípravky pro lidi, které pes olíže (například chladící spreje pro sportovce). Pokud jsou popáleniny rozsáhlé, je na místě konzultace s veterinárním lékařem. Puchýře na tlapkách nikdy nepropichujte. Tlapky je možné ochránit psími botičkami.
Chlazení
Na trhu je k dostání mnoho chladících podložek pro psy, chladících vest, dokonce chladících obojků. Ale co je doopravdy funkční a má smysl použít? A hlavně jak?
Pokud se podíváme na to, jak se pes chladí sám, tak pokud má možnost, vykope si jámu ideálně někde v záhoně nebo čerstvě zasetém trávníku a rozloží se v ní „na žábu“. Chladí si oblast břicha a třísel. A nechápe, proč se páníčci zlobí, když on se tak fajně zařídil.
Pes se chladí v oblasti velkých cévních pletení (břišní aorta, a. femoralis, cévní pleteň střev) depotních krevních orgánů (játra, slezina), protože tím se ochladí nejúčinněji a nejrychleji. Pokud se ochladí krev v důležitých a velkých cévách, rychle se chlad transportuje i do dalších částí těla.
Proto je poměrně neúčinné použití chladících vest, které psa chladí hlavně v oblasti zad. Naprosto nevhodné jsou vesty, které psu zasahují až na oblast ledvin. Pokud trváte na použití vesty, tak použijte takovou, která psu nepřekrývá ledviny! Přes záda se pes celkově chladí poměrně neúčinně, než chlad projde přes silnou masu svaloviny v okolí páteře a dostane se do centra těla, je chlad pryč. Koneckonců pes, pokud se chce chladit sám v chladném koutě nelehá si na záda, ale na břicho (viz výše).
Daleko účinnější je chladící podložka, kterou lze opravdu doporučit v horkých dnech, při transportu psa na dovolené u moře. Myslete ale na to, že nesmíte psovi rozložit chladící podložku po celé kenele nebo kufru auta, aby pes neměl na výběr, zda si lehnout na podložku nebo vedle! Vždy v omezeném prostoru, kde je pes a chladící podložka, musí být prostor, kde podložka není, aby měl pes možnost výběru.
Pes musí mít přístup na chladné místo, kde si lehne, aby se ochladil, pokud je mu v jiné části domu/kotce horko.
Pes se může otrávit i vodou, pokud bude dlouho aportovat míček z vody nebo chytat vodu z hadice.
Jak psa nechladit?
• Nikdy(!) psa nechlaďte poléváním studenou vodou – pes se opravdu tímto způsobem neochladí.
• Zapomeňte také na polévání hlavy a zátylku (schválně, zkuste si, co to udělá s vámi, když si rozehřátí nalijete studenou hlavu do zátylku – úlevu to rozhodně nepřinese a navíc si můžete způsobit nepříjemný, až mdlobný stav).
• Nepřikrývejte a ani nezabalujte psa do namočené deky nebo prostěradla, odpařované teplo zůstává mezi textilií a tělem psa a zvyšuje se teplo.
Pes se může otrávit i vodou (hyperhydratace, neboli intoxikace psa vodou) více si přečtete zde: Váš pes se může otrávit vodou
Zuzana Wildmannová
První pomoc pro psy