Maláčová: Rozpočet? Zoufalství, děláte z lidí blázny. Decroix kontrovala slovy o sluníčku
Ptejte se doktora
Výpis příspěvků ke štítku „Ptejte se doktora“
Odvykání kouření i měření cévního věku? Alphega lékárny mění zdravotní péči a nabízí moderní služby
V dnešním vydání pořadu Ptejte se doktora jsme si povídali s dvěma významnými hosty, PharmDr. Tomášem Lukšem, který působí na pozici Alphega Country Manager ve společnosti Alliance Healthcare, a PharmDr. Lucií Stankovičovou, lékárnicí z Alphega Lékárny U Zlatého anděla v Podbořanech.
Opravdu musíme potěšit všechny? Udělejte si Vánoce podle svých pravidel, radí psycholog
Vánoce jsou obdobím radosti, očekávání a rodinných setkání, ale často také přinášejí stres a tlak na dokonalost. V pořadu Ptejte se doktora jsme si s Mgr. Alexandrem Tomečkem, zkušeným poradenským psychologem, povídali o tom, co jsou hlavní příčiny tohoto stresu a jak si Vánoce užít bez zbytečných obav. Podělil se o praktické rady, jak se na toto období připravit s klidem a nadhledem.
Co všechno dokáže ORL specialista? Podívejte se za hranice uší, nosu a krku s Markem Pláničkou
Otorinolaryngologie (ORL) je medicínský obor, který se zaměřuje na onemocnění uší, nosu a krku. Jak ale vysvětluje MUDr. Marek Plánička z My Clinic a VFN, jeho šíře zasahuje mnohem dál – až k dýchacím cestám, slinným žlázám nebo štítné žláze. Pojďme se podívat, co vše tato specializace obnáší a s jakými problémy se pacienti nejčastěji obracejí na odborníky.
Neinvazivní revoluce v ortopedii: MSK terapie doktora Špůrka pomáhá tisícům pacientů
Bolesti zad a kloubů patří mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými se Češi potýkají. Statistiky ukazují, že přibližně 80 % populace zažije během života potíže s pohybovým aparátem. Mnoho lidí se však pokouší řešit tyto obtíže svépomocí, což může vést ke zhoršení stavu. Hostem dalšího dílu pořadu Ptejte se doktora byl doktor Petr Špůrek, ortoped a lékařský ředitel Ortopedic Clinic v Plzni, který přináší novou metodu léčby pohybového aparátu. MSK terapie, kterou vyvinul, pomáhá pacientům obnovit bezbolestný pohyb a často předchází nutnosti operace. Jak tato metoda funguje a komu může pomoci?
Vadné držení těla u dětí: Co znamená a kdy vyhledat pomoc? Poradí odborník Petr Špůrek
Vadné držení těla, asymetrie svalů a růstové spurty jsou časté výzvy během vývoje pohybového aparátu u dětí. MUDr. Petr Špůrek, specialista na ortopedii a sportovní medicínu a lékařský ředitel Ortopedic Clinic v Plzni vysvětlil v pořadu Ptejte se doktora, proč je důležité nepodceňovat první příznaky a jak účinně podpořit zdravý vývoj dětského těla.
Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti
Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.
Je Vám přes 40 let a oddalujete si při čtení text? Možná je to presbyopie, co to znamená?
Presbyopie, neboli vetchozrakost, je přirozený jev, který nastává po 40. roce života. Ať již nosíte brýle či nikoliv, čočka v oku začne postupně ztrácet pružnost a schopnost zaostřovat (schopnost akomodace). Můžete mít rozmazaný text na mobilním telefonu, písmenka v knize jsou pro vás příliš malá, detaily nevidíte ostře, je pro vás problematické se nalíčit. Při čtení máte potřebu text oddalovat (říká se tomu „syndrom krátkých rukou“) a máte daleko větší nároky na dobré osvětlení. Hostem pořadu Ptejte se doktora byl MUDr. Jakub Ventruba, Ph. D., který je jedním z předních českých oftalmologů a zároveň působí jako hlavní lékař pro refrakční a laserovou chirurgii v síti očních klinik LEXUM, a paní Magdalena, která podstoupila laserový oční zákrok metodou Presbyond.
Šedý zákal? Nečekejte, až vám zhorší zrak, moderní operace trvá jen 15 minut, ukazuje příběh Ivany
Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Vyskytuje se zpravidla po 60. roce věku. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, což způsobuje zamlžené a rozostřené vidění. Kapky ani brýle bohužel nepomohou – jedinou účinnou léčbou je bezpečná a moderní operace. Hostem pořadu „Ptejte se doktora“ byl lékařský ředitel sítě očních klinik LEXUM prim. MUDr. Pavel Němec, který vysvětlil příčiny, průběh a léčbu šedého zákalu. O svou zkušenost s operací se podělila i jeho pacientka paní Ivana, které se po zákroku opět rozsvítil svět v jasných barvách.
Imunita seniorů: Jak se mění s věkem a jak ji posilovat, radí profesorka Šedivá
Imunitní systém je základní ochranou lidského těla proti vnějším i vnitřním hrozbám. Jak ale funguje u starších lidí? Hostem pořadu Ptejte se doktora byla prof. Anna Šedivá, přední imunoložka a primářka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hovořila nejen o důležitosti imunitního systému, zejména u seniorů, ale i o tom, jak se tento komplexní systém s věkem mění a nakolik je důležité očkování a prevence.
Imunitní systém dětí a jeho posílení. Co by měl vědět každý rodič, radí profesorka Anna Šedivá
Imunitní systém je základní obranou lidského těla proti infekcím a dalším hrozbám. U dětí, které se teprve rodí do světa plného mikroorganismů, je vývoj imunity jedním z nejdůležitějších procesů pro jejich zdravý růst. Dětská imunita je plně vyvinutá už při narození, ale chybí jí zkušenosti s okolním prostředím. Jak ji správně posilovat a jakou roli hraje kojení a očkování? To vše a více se dozvíte v našem pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS, ve kterém jsme si povídali s profesorkou Annou Šedivou, primářkou Ústavu imunologie FN Motol a odbornicí na poruchy imunity.
Potřebujete lékařskou radu? Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS
Zdraví je to nejdůležitější, co v životě máme, přesto ho často zanedbáváme nebo ho bereme jako samozřejmost. Nedostatečná informovanost může vést ke vzniku závažných obtíží a komplikací, kterým by se dalo efektivní osvětou snadno předcházet.