reklama

Půjčím si a tři roky budu žít z minima. Zkrácení doby oddlužení je možné zneužít

Zvažované zkrácení doby oddlužení na tři roky by podstatně zvýšilo počet lidí, kteří by se byli ochotni zadlužit, dluhy nesplatit a žít po dobu oddlužení z nezabavitelného minima. Ukázal to výzkum, který exkluzivně pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/Mark. Návrh na zkrácení doby oddlužení a zrušení limitu povinného splacení alespoň části dluhů podalo ministerstvo spravedlnosti. Poslanci se k němu znovu vracejí.

reklama

Představa, že by lidé mohli utratit velkou částku, tedy i několik milionů korun, a tento dluh by jim byl po několika letech odpuštěn, pokud by určitou dobu žili jen s minimálním příjmem (přibližně 15 tisíc korun měsíčně), je pro ně lákavá. A to v závislosti na délce „života v chudobě“ a také na výši půjčky.

Kdyby lidé takto měli žít tři roky, tak by podle výzkumu agentury STEM/Mark nabídky využilo 38 procent lidí. Pokud by lidé měli s minimálním příjmem žít pět let, využila by toho přibližně čtvrtina dotazovaných (24 procent). Na 7 let by to lákalo 15 procent dotázaných.

Více jsou podle výzkumu podobnému experimentování s dluhy nakloněni mladí lidé a lidé s nižším vzdělaním, tedy lidé s nižšími příjmy.

  • Představte si, že byste mohl/a utratit velkou částku, třeba i několik milionů korun, a tento dluh by vám po několika letech odpustili, pokud byste určitou dobu žil/a za nezabavitelné minimum (cca 15 tisíc korun měsíčně). Využil/a byste tuto možnost, kdybyste musel/a s minimálním příjmem žít…?

S tímto přístupem lidí bohužel vůbec nepočítá ministerstvo spravedlnosti, které připravilo návrh na zkrácení doby oddlužení a praktického zrušení limitu povinného splacení alespoň části dluhů a snažilo se ho na podzim protlačit Sněmovnou v zrychleném řízení. To v listopadu poslanci odmítli a návrhem se začali zabývat minulý týden.

Větší ochranu dlužníků před věřiteli lidé nechtějí

Naprostá většina Čechů si však větší ochranu dlužníků před věřiteli nepřeje. Uvědomují si, že by na to mohli doplatit. Masivní nárůst nesplácení dluhů by totiž vedl k nárůstu cen služeb i zvýšení úroků. A o nezaplacené účty by se museli podělit poctiví zákazníci.

Naprostá většina dotázaných uvedla, že by firmy měly důsledně vymáhat nezaplacené účty, aby o ně nemusely navyšovat platby ostatních zákazníků. Přibližně polovina s tímto výrokem rozhodně souhlasí a dalších 42 procent odpovědělo vlažnějším ano. Pouze 2 procenta oslovených byla vyloženě proti.

  • Souhlasíte s větší ochranou dlužníků před věřiteli, i když se tím zároveň sníží vymahatelnost pohledávek a může tak dojít například ke zdražení některých služeb, půjček, leasingu, pojištění, poplatků za energie pro poctivé zákazníky a podobně?

I v tomto případě jsou na straně dlužníků více mladí lidé. „Celou problematiku půjčování v české populaci silně ovlivňuje generační aspekt. Mladší lidé, kteří právě vstupují do koloběhu života, častěji využívají nejrůznější půjčky, které mohou například pomoci zaopatřit bydlení, umožnit studium či vycestovat. S částečným zadlužením jsou tak schopni někteří s vidinou lepších zítřků žít,“ uvedl sociolog z výzkumné agentury STEM/MARK Jan Burianec s tím, že opakem je poměrně disciplinovaná starší generace.

Tagy:
výzkum ministerstvo spravedlnosti půjčka finance peníze mladí dluh hypotéky Jan Burianec věřitelé dluhy dlužníci STEM/MARK oddlužení

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama