reklama

Pánek: My se s krizí vyrovnáme, ale mnoho lidí žije z ruky do pusy, práci nedostanou

Koronavirová pandemie uvrhla a ještě uvrhne do problémů velké množství lidí. Pomoci se jim snaží nezisková organizace Člověk v tísni. Od počátku pandemie distribuuje potravinové balíčky či pomáhá pro děti zorganizovat distanční výuku, řekl v pořadu K věci zakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

reklama

„Loňský rok byl o něco náročnější, na druhou stranu jsme zvyklí pracovat v krizových situacích, ať už to jsou války, zemětřesení, nebo málo rozvinuté země, které se velmi liší od toho, jak tady žijeme my. Koneckonců jsme během povodní v Česku za posledních 20 let pracovali pětkrát,“ odpověděl Pánek na otázku, jaké změny přinesl pro organizaci Člověk v tísni rok 2020.

V pořadu K věci také uvedl, že s příchodem pandemie a prvního lockdownu se pracovníci hlavně snažili zajistit fungování své organizace. „Velmi rychle jsme si uvědomili, že děláme v Česku i ve světě řadu věcí, které budou v souvislosti s příchodem koronaviru stále více potřeba, například osvěta, hygiena či podpora zdravotnictví. Také podpora těch nejchudších a nejzranitelnějších skupin,“ popsal Pánek a dodal, že krize dopadá nejvíce právě na tyto skupiny.

Pomoc nejchudším

„My se s tím nějak vyrovnáme, protože máme rezervy, vzdělání či schopnost a možnost pracovat on-line, ale takoví lidé jako námezdní dělníci, kteří dostávají práci na několik týdnů či dnů, práci nedostanou. Jsou tak chudí, že nemají rezervy na více než pár týdnů, jsou to rodiny, které žijí z ruky do pusy,“ vysvětlil Pánek. Právě na pomoc těmto skupinám zavedla společnost Člověk v tísni potravinové balíčky.

Na jaře organizace vyhlásila sbírku SOS Česko, během které se podařilo vybrat 20 milionů korun. „Kromě toho jsme vybrali také dary, celkově se vybralo přes 60 milionů. Díky tomu můžeme pracovat na našich třech hlavních pilířích až do poloviny roku 2020,“ vysvětlil Pánek. Mezi hlavní pilíře patří vzdělávání, které je určeno hlavně dětem, učícím se nyní on-line.

„Jsou rodiny, které počítač nemají, proto jsme jim například množili úkoly a předávali rodinám v igelitkách. Poté jsme se jim také snažili zajistit počítače, konektivitu i on-line doučování. Asi největšího úspěchu jsme dosáhli v poslední době, kdy se nám podařilo přesvědčit fakulty, aby daly svým studentům kredity za to, že budou doučovat děti on-line,“ prohlásil Pánek.

Druhým pilířem je pak dluhové a finanční poradenství. „Dostali jsme na to velmi velkorysý dar od jedné nadnárodní počítačové společnosti, která nám věnovala 25 milionů korun na to, abychom mohli tuto službu poskytovat zdarma. První, co jsme udělali, je, že jsme se podívali na mapu Česka, a zjistili, že existuje 60 mikroregionů, kde není k dispozici poradenství zdarma,“ popsal Pánek.

Rozšířili proto své pole působnosti, zvýšili také počet pracovníků na lince pomoci. Zájem o toto poradenství se podle Pánka zvyšuje ve stovkách procent. Třetím pilířem činnosti Člověka v tísni je nyní sociální práce.

Rozhovor Martiny Kuzdasové se Šimonem Pánkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek
Koronavirus

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Putin hovořil s Macronem. NATO neřeší zásadní obavy Moskvy, stěžovala si ruská hlava státu

Ruský prezident Vladimir Putin v pátečním telefonickém rozhovoru upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy. S odvoláním na Kreml o tom informovala agentura TASS. Oba státníci se podle ní dohodli na pokračování dialogu mezi Moskvou a Paříží o problematice bezpečnosti v Evropě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

reklama