reklama

Pánek: My se s krizí vyrovnáme, ale mnoho lidí žije z ruky do pusy, práci nedostanou

Koronavirová pandemie uvrhla a ještě uvrhne do problémů velké množství lidí. Pomoci se jim snaží nezisková organizace Člověk v tísni. Od počátku pandemie distribuuje potravinové balíčky či pomáhá pro děti zorganizovat distanční výuku, řekl v pořadu K věci zakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

reklama

„Loňský rok byl o něco náročnější, na druhou stranu jsme zvyklí pracovat v krizových situacích, ať už to jsou války, zemětřesení, nebo málo rozvinuté země, které se velmi liší od toho, jak tady žijeme my. Koneckonců jsme během povodní v Česku za posledních 20 let pracovali pětkrát,“ odpověděl Pánek na otázku, jaké změny přinesl pro organizaci Člověk v tísni rok 2020.

K tématu

V pořadu K věci také uvedl, že s příchodem pandemie a prvního lockdownu se pracovníci hlavně snažili zajistit fungování své organizace. „Velmi rychle jsme si uvědomili, že děláme v Česku i ve světě řadu věcí, které budou v souvislosti s příchodem koronaviru stále více potřeba, například osvěta, hygiena či podpora zdravotnictví. Také podpora těch nejchudších a nejzranitelnějších skupin,“ popsal Pánek a dodal, že krize dopadá nejvíce právě na tyto skupiny.

Pomoc nejchudším

„My se s tím nějak vyrovnáme, protože máme rezervy, vzdělání či schopnost a možnost pracovat on-line, ale takoví lidé jako námezdní dělníci, kteří dostávají práci na několik týdnů či dnů, práci nedostanou. Jsou tak chudí, že nemají rezervy na více než pár týdnů, jsou to rodiny, které žijí z ruky do pusy,“ vysvětlil Pánek. Právě na pomoc těmto skupinám zavedla společnost Člověk v tísni potravinové balíčky.

Na jaře organizace vyhlásila sbírku SOS Česko, během které se podařilo vybrat 20 milionů korun. „Kromě toho jsme vybrali také dary, celkově se vybralo přes 60 milionů. Díky tomu můžeme pracovat na našich třech hlavních pilířích až do poloviny roku 2020,“ vysvětlil Pánek. Mezi hlavní pilíře patří vzdělávání, které je určeno hlavně dětem, učícím se nyní on-line.

K tématu

„Jsou rodiny, které počítač nemají, proto jsme jim například množili úkoly a předávali rodinám v igelitkách. Poté jsme se jim také snažili zajistit počítače, konektivitu i on-line doučování. Asi největšího úspěchu jsme dosáhli v poslední době, kdy se nám podařilo přesvědčit fakulty, aby daly svým studentům kredity za to, že budou doučovat děti on-line,“ prohlásil Pánek.

Druhým pilířem je pak dluhové a finanční poradenství. „Dostali jsme na to velmi velkorysý dar od jedné nadnárodní počítačové společnosti, která nám věnovala 25 milionů korun na to, abychom mohli tuto službu poskytovat zdarma. První, co jsme udělali, je, že jsme se podívali na mapu Česka, a zjistili, že existuje 60 mikroregionů, kde není k dispozici poradenství zdarma,“ popsal Pánek.

Rozšířili proto své pole působnosti, zvýšili také počet pracovníků na lince pomoci. Zájem o toto poradenství se podle Pánka zvyšuje ve stovkách procent. Třetím pilířem činnosti Člověka v tísni je nyní sociální práce.

Rozhovor Martiny Kuzdasové se Šimonem Pánkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst nakažených zpomaluje

V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst nakažených zpomaluje

Počet úmrtí s nemocí COVID-19 v České republice překročil hranici 28 tisíc. K pondělí s nemocí zemřelo celkem 28 038 lidí, v posledních čtyřech dnech však vždy méně než 100 nakažených denně. V pondělí laboratoře odhalily 3 843 případů nových případů koronaviru, což je nejméně od 30. listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počasí

Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu

Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu

Po uplynulém teplém víkendu do Česka opět proniká studený vzduch. Očekává se výrazné ochlazení a déšť, jenž bude od středních poloh přecházet ve sněžení. V noci na úterý už zasypal vyšší polohy sníh, až do pátku se pak mohou sněhové srážky vyskytnout i v nížinách. Oteplení by podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo přijít až o víkendu.

Zdraví

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?

Ztráta čichu a chuti bývá velmi častým příznakem onemocnění COVID-19. Některým pacientům se chuť i čich vrátí během několika dnů, jiní ani po několika týdnech nic necítí a nedokážou si vychutnat jídlo tak jako dříve. Podle lékařky z ORL Azity Gebauerové dojde k úpravě těchto smyslových vjemů u většiny z nich spontánně. Pokud se tak ale nestane do tří týdnů, je na místě navštívit ordinaci ORL.

Nové informace k brazilské mutaci v Česku: Na Děčínsku odhalili méně agresivní variantu
Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
Zaplaťte, jinak nedostanete tělo. Myanmarská armáda kasíruje rodiny zabitých demonstrantů
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama