Už čtvrtý den má britský expremiér Tony Blair, který velel Downing Street v letech 1997 až 2007, titul rytíře, šlechtického postavení si ale příliš neužívá. Přes půl milionu Britů totiž podepsalo petici, ve které žádají královnu Alžbětu II., aby Blairovi titul odebrala. Expremiér se podle signatářů podílel na utrpení vojáků v Iráku i Afghánistánu.
Britská královna Alžběta udělila Blairovi za jeho zásluhy rytířský titul, který může využívat od 1. ledna. Expremiér se stal zároveň členem Podvazkového řádu, nejstaršího anglického rytířského řádu.
Pravda o omikronu: Lidé s covidem plní nemocnice v USA i Británii. Co čeká Česko?
Státy po celém světě společně s vědci sbírají stále více dat o koronavirové variantě omikron, která se podle prvotních odhadů šíří v populaci ještě rychleji než varianta delta. Dokládat to mohou i čísla nakažených z posledních dní, rekordní přírůstky totiž zaznamenalo přes deset zemí. V USA a Británii se už zvedají i čísla hospitalizovaných, co může čekat Česko?
Občané Spojeného království ale začali kvapně podepisovat petici, která Blaira viní z „osobní odpovědnosti za válečné zločiny“ a která požaduje odebrání jeho titulu. Za Blairova úřadování se totiž britští vojáci vypravili do války v Iráku a Afghánistánu, což řada lidí odsuzuje.
„Tony Blair je člověk, který si nejméně ze všech zaslouží jakékoli veřejné ocenění, tím méně z rukou Jejího Veličenstva královny,“ píše se v žádosti.
Petici za odebrání rytířského titulu Blairovi už podepsalo přes 550 tisíc lidí, upozornil web BBC. Podle listu Daily Mail je odpor vůči expremiérovi tak velký, že nový signatář petice se objeví nejpozději každé dvě vteřiny. Petice je zveřejněna na webu change.org, kde se pod nejrůznější dokumenty podepisují lidé z celého světa.
Válka v Afghánistánu započala v roce 2001, ta v Iráku o dva roky později. V obou vojenských střetech dohromady zemřelo přes 630 Britů.