Putin potírá opozici. Kritika Kremlu poslal do vězení na 25 let, údajně kvůli vlastizradě

Ruský soud poslal na 25 let do vězení opozičního představitele a publicistu Vladimira Kara-Murzu, který byl obviněn mimo jiné z vlastizrady. Informují o tom zahraniční média z celého světa, například i CNN. Kara-Murza, který již přežil dva pokusy o otravu, je ve vazbě od loňského dubna. Mimo jiné byl oceněn i v České republice.

Kara-Murza, který býval blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního lídra Borise Němcova, se do vazby dostal již loni v dubnu. Ruští policisté ho tehdy zadrželi kvůli údajnému neuposlechnutí výzvy a při zatýkání údajně „kladl odpor“.

ČTĚTE TAKÉ: Děsivý případ z Chersonu. Zvídavý mladík domů přinesl granátomet, nalezená zbraň vybouchla

Původně měl strávit ve vězení jen 15 dní, ale po zatčení jej úřady obvinily ze šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Opoziční politik a publicista totiž hlásil, že ruské síly na Ukrajině ostřelují i civilní oblasti tamních měst.

V říjnu loňského roku přišlo obvinění z vlastizrady. Podle Rusů měl pomáhat organizacím členských států Severoatlantické aliance (NATO), čímž měl podrývat státní autoritu a narušovat bezpečnost země. I kvůli tomu nyní obdržel tak vysoký trest v ruském vězení.

Ocitá se tak po boku v posledních letech nejvýraznějšího předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Ten poté, co přežil následky otravy látkou novičok a následně se léčil v Německu, byl po návratu do vlasti okamžitě zatčen kvůli obviněním z porušení podmínky a údajné korupce. Navalnyj obvinění označoval za politicky motivovaná. Tribunál mu uložil 3,5 roku vězení, přičemž se mu do trestu započítalo již odsezené roční domácí vězení. Avšak později mu přidal dalších devět let za údajný podvod a pohrdání soudem.

Před několika málo dny se navíc ozval Navalného spoluvězeň z trestanecké kolonie, který tvrdil, že opoziční předák byl nejspíš opět otráven. „Jeho stav je kritický, všichni máme obavy,“ uvedl v reakci na Navalného stav manažer jeho prezidentské kampaně Ruslan Šaveddinov. Dodal, že kvůli zdravotním komplikacím k němu do vězení museli přijet záchranáři. Vězeňská služba však převoz do nemocnice Navalnému nepovolila.

Kara-Murza rovněž zažil pokusy o svoji likvidaci, a to hned dva. Jak v roce 2015, tak o dva roky později byl s příznaky otravy hospitalizován. Kvůli selhávání ledvin ho lékaři museli uvést do umělého spánku a navíc napojili na umělou ledvinu. Ruský investigativní portál The Insider, investigativní skupina Bellingcat či německý magazín Der Spiegel posléze uvedly, že za otravou Kara-Murzy nejspíš stála ruská tajná služba FSB.

Za zmínku stojí, že Kara-Murza byl za svoji práci oceněn i v Česku. Loni v říjnu totiž dostal Cenu Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a nadací Charty 77. Kromě toho patřil i do okruhu kandidátů na Nobelovu cenu míru.

Tagy:
Vladimir Putin NATO otrava jed Václav Havel Boris Němcov věznice Česko Rusko Ozbrojené síly Ruské federace Moskevský Kreml Alexej Anatoljevič Navalnyj Vladimir Vladimirovič Kara-Murza