Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zabavit miliardové podíly rakouské firmy OMV a německé Wintershall Dea v projektech na těžbu plynu v arktické části Ruska. Jde o největší zabavení zahraničních aktiv v Rusku, napsala agentura Reuters. Podíly obou společností na ložisku Južno-Russkoje a na projektech Achimov mají přejít pod nově založené ruské firmy.
Kreml se k tomuto kroku rozhodl poté, co Západ podle Putina vyhlásil Moskvě ekonomickou válku. Západní státy začaly Rusko ekonomicky i politicky izolovat kvůli tomu, že Putinův režim loni v únoru vojensky napadl Ukrajinu.
ČTĚTE TAKÉ: Podřezáváme si větev a Putin se směje, říkají experti. Evropské zbrojaře brzdí banky i Unie
Ruští podnikatelé už získali kontrolu nad některými významnými západními aktivy v Rusku. Je mezi nimi například osm pivovarů Carlsberg a podniky francouzského výrobce jogurtů Danone.
Na Západě zmrazili ruská státní aktiva v hodnotě stovek miliard dolarů a také majetek ruských podnikatelů a investorů. Německo loni převzalo kontrolu nad významnou ropnou rafinerií Schwedt, která patří Rusku a dodává 90 procent pohonných hmot do Berlína.
Zlevní v Česku nafta? Rusko ruší embargo na většinu vývozu ropy, podle ekonomů očekávaný krok
Rusko opět začalo vyvážet ropu ve velkém. Embargo platilo dva týdny a nevztahovalo se na Arménii, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán. V platnosti ještě zůstává zákaz vývozu benzinu. Podle vyjádření hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy pro CNN Prima NEWS byl krok očekávaný, protože Rusko tím tratilo. Pro Českou republiku ale může být současná situace výhodná, protože řidiči na čerpacích stanicích mohou vidět zlevnění nafty.
Úterní Putinovy dekrety formalizují ztrátu kontroly, kterou obě společnosti signalizují od letošního ledna. Dekrety zabavení podílů zdůvodňují ochranou národních zájmů a připomínají podle nich nezákonné a nepřátelské kroky Západu ve vztahu k ruským aktivům.
Wintershall Dea, společný podnik BASF a investiční společnosti LetterOne ruského miliardáře Michaila Fridmana, se chystá z Ruska odejít. Ruská aktiva tvořila přibližně polovinu produkce Wintershall Dea. Společnost OMV se ze země stáhla v loňském roce.
Společnost loni vykázala čistou ztrátu, která byla částečně výsledkem znehodnocení majetku za 7,3 miliardy eur (zhruba 179 miliard Kč) způsobené z velké části právě vyčleněním Wintershall Dea AG v Rusku. OMV už dříve uvedla, že ztráty způsobené odchodem z ruského trhu budou činit 1,5 až 1,8 miliardy eur.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruský prezident Vladimir Putin mluvil se svým dvojníkem