Masakr elitního komanda (zdroj: CNN Prima NEWS)
Jihoafrická armáda začala ve čtvrtek rozmísťovat 25 tisíc vojáků, kteří mají pomoci policii zvládnout nepokoje vyvolané uvězněním bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Patnáctiměsíční trest, který dostal za pohrdání justicí, si odpykává od minulého čtvrtka. Po jeho nástupu do věznice začaly protesty, jež přerostly ve výtržnosti. O život při nich přišlo nejméně 117 lidí a více než 2 000 osob bylo zatčeno, oznámily dnes jihoafrické úřady.
Armáda do akce nasadila nejvíc vojáků od konce apartheidu a povolala i 12 tisíc rezervistů, napsala agentura AP.
Vojáky ve čtvrtek na místa, kde budou nasazeni, rozvážela nákladní auta, obrněné vozy i vrtulníky. Nejvíc jich bude v ohniscích nepokojů v provinciích KwaZulu-Natal a Gauteng. Právě v tamních chudinských částech byly protesty v minulých dnech nejbouřlivější.
Ve městech přerostly v rabování a vykrádání obchodů. I v ostatních částech JAR, které byly klidnější, je policie v pohotovosti.
Masivní zatýkání
Za krádež a vandalství bylo dosud zatčeno více než 2 200 lidí a 117 osob zemřelo, uvedla dnes ministryně pro rozvoj malých podniků Khumbudzo Ntshavheniová. Mnoho z obětí bylo podle policie ušlapáno při tlačenicích, jež provázely rabování obchodů.
Zumu do vězení poslal ústavní soud za to, že nespolupracoval s vyšetřovací komisí, která se zabývá případy korupce z let, kdy byl prezidentem i viceprezidentem. Hlavou státu byl Zuma v letech 2009 až 2018. Obvinění odmítá.
Podle agenturních zpráv se podařilo obnovit klid v Gautengu, kde leží největší jihoafrické město Johannesburg. V ulicích je vidět mnoho policistů i vojáků, armáda střeží největší nákupní centrum v Sowetu. V Johannesburgu ale zůstalo mnoho obchodů zavřených. Dnes bylo vidět, jak dobrovolníci odklízejí rozbité sklo a další odpad, který za sebou nechal rabující dav.
Nové nepokoje jsou ale hlášeny ze Zumovy domovské provincie KwaZulu-Natal. Po žhářských útocích tam podle AP doutná několik továren a skladů. Dnes tam také pokračovaly útoky na obchody. Policie dnes odklidila zátarasy na silnici mezi Johannesburgem a Durbanem.
Prezident Cyril Ramaphosa v pondělí povolil, aby se nasadilo k potlačení nepokojů 2 500 vojáků, vláda tento počet následujícího dne zdvojnásobila, ale ministerstvo obrany později oznámilo, že bude nasazeno 25 tisíc vojáků.
Agentura AFP napsala, že většina lidí pomoc vojáků vítá, protože dav má podle nich z vojáků větší respekt než z policistů.
JAR decimuje mutace
Jihoafrická republika navíc bojuje s novou vlnou koronavirové pandemie. Podle zdravotníků tento boj ale prozatím prohrává. V zemi je v současné době téměř polovina případů COVID-19 z celého afrického kontinentu. Nová varianta delta se totiž ve městech rychle šíří.
Jihoafričtí vědci, kteří trasují mutaci delta, zaznamenali dominanci nových infekcí během pouhých pár týdnů. V oblasti jižně od Johannesburgu mutace delta vtrhla do rodin a prudce udeřila převážně mezi nenaočkovanými obyvateli. Celkem je plně očkováno méně než procento Jihoafričanů.
Protesty v Jihoafrické republice Zdroj: Getty Images