Potyčky ve Francii
Tisíce lidí vyšly ve středu do ulic francouzských měst vyjádřit nesouhlas s plánovaným režimem v restauracích, obchodních centrech nebo na kulturních akcích, který v pondělí ohlásil prezident Emmanuel Macron v souvislosti s rostoucími počty případů nákazy novým koronavirem. V Paříži se protest neobešel bez výtržností a policie použila i slzný plyn, uvedla agentura Reuters. Shromáždění se konala i v dalších městech, úřady hlásily celkem asi 19 tisíc účastníků.
Protesty vyvolal především záměr vlády výrazně rozšířit používání takzvaných zdravotnických pasů, které slouží jako potvrzení o tom, že držitel byl očkován proti COVID-19 nebo že má čerstvý negativní výsledek PCR testu, případně v posledních šesti měsících COVID-19 prodělal. Macron v pondělí oznámil, že od příští středy bude platný zdravotnický pas podmínkou pro účast na akcích s více než 50 lidmi, od srpna se pak mají certifikáty o bezinfekčnosti začít vyžadovat v barech a restauracích, v obchodních centrech nebo ve vlacích a letadlech. Podle médií tak Francie tváří v tvář šíření koronavirové mutace delta zavádí přísnější pravidla než okolní země.
„Ne zdravotnickému pasu,“ stálo na odznacích některých účastníků demonstrace v Paříži. „Je to naprosto nahodilé a zcela nedemokratické,“ řekl jeden z přítomných, který se představil jako Jean-Louis.
Ve francouzské metropoli podle ministerstva vnitra protestovalo přes 2 000 lidí, policie nakonec některé z nich rozháněla slzným plynem. Skupinky demonstrantů převracely popelnice a zapálily bagr. Stejně laděné manifestace se v den, kdy si Francie připomínala výročí dobytí Bastily, konaly také v dalších městech včetně Nantes, Marseille a Montpellieru.
Výhrady vůči novým protiepidemickým opatřením nevyjadřují jen lidé v ulicích. Za znepokojivé a diskriminační je na Twitteru označil Andrew Stroehlein z evropské části organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. „Samozřejmě musíme bojovat proti pandemii, a to znamená, že jsou potřeba ochranná opatření. Avšak některé z těchto nových návrhů jdou až příliš daleko,“ napsal.
Zároveň se ozývali zástupci kultury, maloobchodu a pohostinství, kteří mimo jiné namítají, že vymáhání pravidel by pro ně bylo značným problémem. „Bude nás to stát majlant. Zřízenec u každého ze čtyř vchodů, dvanáct hodin, šest dní v týdnu,“ řekl deníku Le Monde ředitel nákupního centra v departementu Moselle Barthélemy Jeanroch. „Jsme tady od toho, abychom nabízeli útočiště, dobrou atmosféru, ne abychom dělali policajty,“ dodal Roland Héguy, který vede odbory zastupující pracovníky hotelnictví a pohostinství.
Protesty ve Francii Zdroj: Getty Images
Z průzkumu veřejného mínění publikovaného v úterý agenturou Elabe nicméně vyplývá, že většina Francouzů avizované plány kolem zdravotnických pasů schvaluje. Až 76 procent respondentů podle agentury AFP vyjádřilo podporu povinnému očkování mezi zdravotníky, které Macron v pondělí ohlásil.