Proměnil penaltu, přesto na konci finále Eura smutnil. Stopera Anglie Harryho Maguirea, kterého UEFA jmenovala do ideální jedenáctky šampionátu, ale čekalo po utkání nepříjemné překvapení. Jeho otec Alan doplatil na předzápasové řádění fanoušků, kteří na stadion vnikli bez lístku, a skončil v nemocnici s podezřením na zlomeninu žeber. Doktoři zjistili, že je má „jen pohmožděná“, podle syna se mu ale stále špatně dýchá.
„Mluvil jsem s ním. Řekl, že měl strach. Nikdo, kdo se jde podívat na fotbal, nechce nic podobného zažít. Zvlášť v tak důležitém zápase,“ řekl 28letý Harry Maguire deníku The Sun. Otcem prý nevybíravé řádění fanoušků otřáslo.
Štěstím bylo, že dvě vnučky, které 56letý Alan bere na fotbal pravidelně, zůstaly doma. „Každý zápas nosí na ramenou mé dvě dcery nebo svého dalšího synovce. Jsem rád, že se dětem nic nestalo. Mohl to být zdrcující okamžik pro celou rodinu,“ doplnil Maguire.
Alan byl jedním ze stovek nevinných anglických fanoušků, kteří se zapletli s tisíci výtržníků. Ti se bez vstupenek prodírali do útrob stadionu ve Wembley. Někteří fanoušci si dokonce stěžovali na sexuální obtěžování a děti chtěly kvůly chuligánům ze zápasu domů. Po nezdaru ve finále se Angličané přesunuli do ulic a zanechali po sobě spoušť, kterou uklízecí služby v Londýně nepamatují.
Když Maguire viděl záběry ze stadionu i z ulic, byl šokován. „Můj táta byl v té velké tlačenici. Přestože trpěl extrémními bolestmi na žebrech, na místě si nevyžádal lékařské ošetření,“ uvedl stoper, který doufá, že Angličané se z toho poučí a fotbalová asociace zajistí, aby se něco podobného neopakovalo. Alan se poté dostal do nemocnice, kde doktoři odhalili, že žebra jsou „jen pohmožděná“.
Tátovi se špatně dýchalo, ale nedělal povyk
Alan prostě nechtěl přijít o největší zápasy synovy dosavadní kariéry. „Zážitek z Wembley je vždy úžasný. Normálně tam jsou skvělí fanoušci. Ale tentokrát se asi nechali strhnout atmosférou finále. Tátovi se špatně dýchalo, ale není to chlap, který by z toho dělal velký povyk,“ popsal Maguire, co jeho otec prožíval.
Problémy s fanoušky začaly ještě před zápasem, kdy se na stadion Wembley někteří chtěli dostat bez vstupenek. Bořili barikády a pokyny ochranky jim byly ukradené. „S hrůzou jsem sledoval masakr, který se odehrával u bran sektorů F a G. Viděl jsem, jak několik desítek lidí vtrhlo k turniketům. Mluvil jsem s rozrušeným mladým členem ochranky, na kterého jeden z fanoušků vytáhl nůž. ‚Pustíš mě tam!‘ řekl mu fanoušek,“ popsal reportér webu Mirror Andy Lines.
A svědectví, nad kterými zůstává rozum stát, pokračovala. Reportér mluvil se ženou, jež se stala terčem nevybíravých útoků přímo u turniketů. „Někdo mě ve frontě začal osahávat na intimních místech. Poté mě další lidé začali tahat za vlasy, aby mě předběhli a dostali se k turniketům,“ svěřila se žena.
Reportér si všiml i menších fanoušků, kteří mohou mít z řádění anglických rowdies doživotní následky. „Chlapec, tak kolem 11 nebo 12 let, vypadal opravdu traumatizovaně. Otec ho musel utěšovat, ale kluk chtěl mermomocí odejít domů,“ popsal Lines. Bezpečnost na zápase zajišťovala UEFA společně s anglickou fotbalovou asociací a policií.
Policie zatkla téměř 90 lidí
Policie v souvislosti s finále zatkla 86 lidí, 19 policistů utrpělo při šarvátkách zranění. Evropská fotbalová unie (UEFA) už zahájila disciplinární řízení s anglickou fotbalovou asociací. Podle ní se angličtí fanoušci kromě vniknutí na hřiště dopustili i dalších prohřešků jako házení předmětů, zapalování světlic či nevhodného chování při soupeřově hymně.
Maguire nakonec na historicky první triumf Anglie z fotbalového mistrovství Evropy nedosáhl. I když v penaltovém rozstřelu stejně jako Harry Kane svůj pokus proměnil, jejich následovníci Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka zklamali. Z trofeje se tak poprvé od roku 1968 radovali Italové.