Napadení zdravotní sestry
Opilá pacientka tento týden zaútočila na ošetřující zdravotní sestru na jednotce intenzivní péče Fakultní nemocnice ve slovenské Žilině. Žena způsobila zdravotnici krvavý šrám na tváři. Po chvíli ve stejné nemocnici alkoholem posilněný agresor vyhrožoval sanitářům a dalšímu personálu na pohotovosti. Případů agresivních pacientů podle zaměstnanců nemocnice v poslední době přibývá.
Opilá žena zaútočila na sestřičku na jednotce intenzivní péče úrazové chirurgie krátce poté, co ji sem přivezli zdravotníci z urgentního příjmu. „Udeřila ji do tváře a rozbila jí brýle, následkem čehož má sestřička tržnou ránu, která vyžadovala šití. Bude mít trvalý šrám, jizvu,“ popsala slovenské TV JOJ útok na zdravotnici vrchní sestra Silvia Haščíková.
ČTĚTE DÁLE: Více peněz na prevenci, schválila vláda. Jak to bude s bílými plombami u zubaře?
Zdravotnice má rovněž po útoku kvůli pohmožděnému nosu potíže s dýcháním a z útoku si odnesla i psychické následky. „Má strach z opětovného napadení touto konkrétní pacientkou,“ dodala Haščíková. „Musím říct, že to s ní zatřáslo,“ potvrdil ředitel nemocnice Juraj Kacian.
Incident se odehrál i navzdory přítomnosti nemocniční ochranky. „V tomto případě jsme tam opravdu ani nestihli přijít. Po napadení útočnice okamžitě odešla pryč,“ uvedl šéf bezpečnostní služby Martin Leško.
Agresivního opilce zpacifikovala ochranka
Ve stejný den proběhl v nemocnici ještě další nepříjemný incident. Opilý muž na pohotovosti verbálně útočil na personál nemocnice. Tentokrát nemocniční ochranka stihla zasáhnout včas. „Muž byl zpacifikován bezpečnostní službou a následně sám od sebe opustil prostory urgentního příjmu,“ přiblížil Kacian.
Agresor se do nemocnice zanedlouho vrátil. „Pokud vím, byl přiveden v doprovodu svých dvou synů, aby podstoupil dané vyšetření. To již spolupracoval,“ dodal ředitel nemocnice.
Podle šéfa ochranky Leška jsou útoky pacientů na personál v žilinské nemocnici časté. Jeho slova potvrdil i ředitel Kacian. „Personál je běžně ohrožován pacienty, kteří jsou nepřizpůsobiví, nespolupracují a jsou často pod vlivem alkoholu, či jiných omamných látek,“ dodal.
„Ti lidé zůstávají nadále víceméně bez trestu navzdory tomu, že máme statut chráněné osoby,“ postěžoval si na liknavost slovenských soudů Kacian.
Napadení zdravotníci se s následky nečekaných fyzických a verbálních útoků mnohdy potýkají dlouhou dobu. „Často se může u napadených zdravotníků vyvinout posttraumatická porucha,“ varovala vrchní sestra Haščíková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ničivé povodně ve Španělsku si vyžádaly život 72 osob. Lidé museli nocovat na střechách domů