Scénář nouzového stavu máme připravený, řekl Rakušan. Za jakých okolností může nastat?

Aktuální situace kolem covidu nouzový stav nevyžaduje. Do budoucna jej ale vyloučit nemůžeme. Po pondělním jednání Ústředního krizového štábu to sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten také prozradil, v jakém případě by k jeho opětovnému zavedení mohlo dojít.

Podle Rakušana jsme schopni současnou pandemii zvládat v rámci pandemického zákona. „Může ale nastat situace, kdy například třetina hasičů a třetina policistů bude mimo výkon své služby. To je situace objektivní nouze okolo nás. Jde o situaci, která by případně nouzový stav jako silnější instrument vyžadovala, a to především pro jednu věc – možnost tzv. pracovní povinnosti,“ řekl ministr vnitra na tiskové konferenci.

„Jde o povolávání k výkonu určité práce, lidí mimo jednotlivé složky. Znovu ale říkám, že to není záležitostí tohoto týdne, není tím, co připravujeme, ale jenom avizuji, že tento scénář jsme v rámci Ústředního krizového štábu a ministerstva vnitra předpřipravovali,“ upřesnil Rakušan.

Pracovní karanténa nebude pro všechny

Onemocnění novou variantou covidu omikron má mít slabší průběh. Ministr vnitra i přesto nabádal k opatrnosti. „Máme zprávy od ministerstva zdravotnictví, že se ukazuje, že u neočkovaných omikron plicní problémy způsobuje. Už je to doloženo. Pro neočkované je i tato mutace výrazně riziková,“ varoval Rakušan.

Na pondělním jednání Ústředního krizového štábu se také řešila pracovní karanténa. Opatření by se mohlo podle Rakušana týkat například zdravotnictví, dopravy, ale i energetiky a pohřebnictví. Naopak by se nevztahovalo na resort školství.

„Pracovní karanténa je, že zaměstnanec přijde do práce, otestuje se antigenním testem a pokud vyjde pozitivně, ale člověk je bez symptomů, tak bude mít zaměstnavatel právo u specifických profesí říci, že ho potřebuje na pracovišti. Musí ale zajistit podmínky,“ vysvětlil Rakušan s tím, že pokud by osoba měla pozitivní PCR test, je nemocná a musí zůstat doma.

Tagy: