
Aktuální situace kolem covidu nouzový stav nevyžaduje. Do budoucna jej ale vyloučit nemůžeme. Po pondělním jednání Ústředního krizového štábu to sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten také prozradil, v jakém případě by k jeho opětovnému zavedení mohlo dojít.
Podle Rakušana jsme schopni současnou pandemii zvládat v rámci pandemického zákona. „Může ale nastat situace, kdy například třetina hasičů a třetina policistů bude mimo výkon své služby. To je situace objektivní nouze okolo nás. Jde o situaci, která by případně nouzový stav jako silnější instrument vyžadovala, a to především pro jednu věc – možnost tzv. pracovní povinnosti,“ řekl ministr vnitra na tiskové konferenci.
„Jde o povolávání k výkonu určité práce, lidí mimo jednotlivé složky. Znovu ale říkám, že to není záležitostí tohoto týdne, není tím, co připravujeme, ale jenom avizuji, že tento scénář jsme v rámci Ústředního krizového štábu a ministerstva vnitra předpřipravovali,“ upřesnil Rakušan.
Pracovní karanténa nebude pro všechny
Onemocnění novou variantou covidu omikron má mít slabší průběh. Ministr vnitra i přesto nabádal k opatrnosti. „Máme zprávy od ministerstva zdravotnictví, že se ukazuje, že u neočkovaných omikron plicní problémy způsobuje. Už je to doloženo. Pro neočkované je i tato mutace výrazně riziková,“ varoval Rakušan.
Na pondělním jednání Ústředního krizového štábu se také řešila pracovní karanténa. Opatření by se mohlo podle Rakušana týkat například zdravotnictví, dopravy, ale i energetiky a pohřebnictví. Naopak by se nevztahovalo na resort školství.
„Pracovní karanténa je, že zaměstnanec přijde do práce, otestuje se antigenním testem a pokud vyjde pozitivně, ale člověk je bez symptomů, tak bude mít zaměstnavatel právo u specifických profesí říci, že ho potřebuje na pracovišti. Musí ale zajistit podmínky,“ vysvětlil Rakušan s tím, že pokud by osoba měla pozitivní PCR test, je nemocná a musí zůstat doma.