Ve znamení změny názoru hejtmanství na několik klíčových témat v Olomouckém kraji bylo uplynulých šest měsíců od podzimních voleb, po kterých ve vedení krajského úřadu usedla nová koalice. Kraj už například nepodporuje kontroverzní projekt stavby kanálu Dunaj–Odra–Labe a ukončil dlouholetou spolupráci v oblasti reklamy a propagace s agenturou TK Plus vlivného sportovního manažera Miroslava Černoška. Hejtmanství také přijalo verdikt soudu, který zabránil plánovanému záboru desítek hektarů zemědělské půdy u Hněvotína na Olomoucku pro stavbu velkého biomedicínského a biotechnologického centra.
Po říjnových volbách v Olomouckém kraji vládne koalice Pirátů, STAN, Spojenců – Koalice pro Olomoucký kraj a ODS. V předchozích čtyřech letech byla ve vedení kraje koalice ANO, ČSSD a ODS. Nové zastupitelstvo Olomouckého kraje loni v prosinci vyslovilo nesouhlas s projektem stavby kanálu Dunaj–Odra–Labe, jehož značná část by měla vést přes území tohoto kraje.
„Kanál v dnešní době nemá užitkové a ekonomické opodstatnění. Kromě toho je podle odborníků velkou hrozbou pro životní prostředí. Proto si myslím, že bylo správné rozhodnutí jeho výstavbu dále nepodpořit,“ sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).
Dlouhodobě Olomoucký kraj odmítá Labskou větev, hejtmanství ale v předchozích letech podporovalo spojení Odry s Dunajem. Opoziční zastupitel a bývalý hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) míní, že zamítavé stanovisko mělo být z programu zastupitelstva staženo do doby, než bude k dispozici studie zaměřená na dopad projektu na životní prostředí. Projekt měl být poté znovu posouzen. Kanál dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman.
Proti výstavbě kanálu mezi Odrou a Dunajem se také v minulosti postavilo 55 starostů obcí v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kterých by se projekt týkal. „Obáváme se, že příprava stavby, její realizace a provoz průplavu nepříznivě ovlivní přirozené povrchové toky a oběh podzemních vod s vážnými důsledky pro využívané zdroje pitných vod. Může způsobit pokles hladiny vody ve studnách obcí a občanů,“ píší starostové ve společném memorandu.
„Zajištění dostatku průplavní vody je v kolizi již se současným napjatým stavem potřeb a využitím přírodních vod. V situaci zrychlených klimatických změn s očekávanými častějšími a dlouhými periodami sucha považujeme záměr s nemalým navýšením nároků na vodu za hazard,“ dodává memorandum.