Rány obuškem, vztek, křik. Pražský Majáles skončil melou a drsným zásahem policistů

Policisté při zásahu. (Ilustrační foto)

Incident z Majálesu

Závěr pražského Majálesu pokazil incident mezi diváky, pořadateli a přivolanými policisty. Organizátory v sobotu zřejmě zaskočil nápor lidí, značné části návštěvníků tak v závěru akce nedokázali vrátit peníze za vypůjčené kelímky. Strhla se mela, při které policisté a členové ochranky zasáhli proti několika jedincům dost nevybíravě.

Na festivalu Majáles právě skončil večerní koncert kapely Chinaski, zástupy fanoušků se chystaly opustit letňanský areál. Návštěvníci velké hudební akce ještě před tím hodlali vrátit kelímky, za které během dne zaplatili zálohu 70 korun.

Měli ale smůlu.

Provozovatelům jednoho ze stánků, který byl k odevzdání plastových nádob určený, totiž k vrácení záloh nezbylo dost peněz. Postupně se vytvořila dlouhá fronta. Mezi přítomnými nejdřív převažovala nejistota, která se postupem času měnila v nespokojenost.

@barunkaheh ok tak tohle byl pruser a nez se dotoho pustite, ze to je jen 70kc, tak takhle na nas mili vazeni majales vydelal aspon pul mice🤯#fyp #foryoupage #foryou ♬ original sound - Pamča🌸

ČTĚTE DÁLE: Cenu prezidenta festivalu Karlovy Vary dostane Ivan Trojan. Je můj kamarád, netají se Bartoška

Jakmile zazněla informace, že nikdo z nich svých 70 korun zpět nedostane, lidé na začátku fronty se začali bouřit. Někteří po pořadatelích házeli, co měli po ruce.

„Dav je tam začal kropit kelímky a skandovat ‚My chceme prachy prachy‘. Kropili je solidně. Pak na ně narvali stoly, security údajně utekla,“ popisuje jeden z přítomných Michael Strnad.

Několik agresivnějších jedinců podle pořadatelů začalo stan demolovat, ohrožovat personál. Proto byla přivolána policie.

„Po skončení akce, kdy ještě finišoval výkup vratných kelímků, došla na stánku hotovost (v tuto chvíli hledáme příčinu toho, proč vůbec došla, festival měl dvakrát větší rezervu, než by vůbec mělo být),“ popisuje za pořadatele Michal Šamánek. „Na vrácení zálohy za kelímek čekalo cca 500 lidí, z nich ale bylo nemálo těch, kteří na festivalu sbírají kelímky ostatním (= kradou) a poté si jdou s kopečkem 10-20 kelímků pro tzv. vydělané peníze. Tito rozpoutali agresivní útok jak na stánek, tak na personál, a protože situace byla vážná, musela proti těmto agresorům zasáhnout Policie ČR. Festivalu zabere cca 20 minut dodat na takový stánek další hotovost, útok ale přišel takřka okamžitě.“

Svůj pohled na věc nabízí jedna z návštěvnic, která pro CNN Prima NEWS promluvila pod podmínkou zachování anonymity.

„Stála jsem od stanu asi pět, sedm metrů. Lidi se začali tlačit. Poodešli jsme ke vstupu do areálu, chtěli jsme, aby nám zavolali někoho kompetentního, kdo nám peníze za kelímky vrátí. Dostalo se nám odpovědi, že nikdo kompetentní není, že nikoho nezavolají. Načež se něco semlelo a zničehonic před nás začala nastupovat policie na koních. Chtěli po nás, ať se rozestoupíme. Do stanu naběhli i těžkooděnci. My jsme pořád čekali, co se bude dít,“ vybavuje si.

Její kamarádka stála ve frontě o něco dál. Stejně jako mnoho dalších návštěvníků za ní vůbec nevěděla, co se vpředu děje.

Najednou se objevili

„U nás byl dav úplně klidný, diskutovalo se, pouštěli jsme si písničky, povídali si. Prostě jsme čekali ve frontě,“ říká. „A doslova zničehonic se tři metry přede mnou objevily koně a masa policistů. Všichni jsme na sebe zírali, o co jde. Štípali jsme se: to jsme v nějakém filmu? Policisté na nás byli zlí. Okamžitě jsme měli vypadnout. Koně z davu cítili nervozitu, takže poskakovali tři metry sem, tři metry tam. Lidi mě museli odtáhnout, abych od jednoho z koňů nedostala kopanec. Nechápala jsem, co to jako má být.“

I z videa u článku je patrné, že jeden z policistů při zákroku proti davu použil obušek drsným způsobem.

Mezi pasťákem a vojnou, mobil nahradí kultura a práce. Francie chce zatočit s násilnými dětmi

Neotřelým způsobem se rozhodla francouzská vláda bojovat s nekontrolovaným násilím mezi mladistvými. Pro problémové a jinak nepřizpůsobivé výtržníky ve věku 13 až 16 let vybuduje síť experimentálních internátů. Podle francouzského premiéra Gabriela Attala je třeba přivést mladé záškoláky a turbulentní žáky na správnou cestu, citoval ho web France 24.

„Taky najížděl s koněm do davu,“ tvrdí první z dívek. „Z areálu pak najednou přiběhl sekuriťák a napadl mého kamaráda, dal mu pěstí do obličeje. Je možné, že si před tím něco řekli, spíš si ale myslím, že ne. Následně dojela policejní auta. Policisté nás vyzývali k opuštění areálu. Když jsme se jich ptali, jak to máme řešit s vrácením peněz, radili, ať si další den podáme hromadnou žalobu.“

Tiskový mluvčí policie Jan Rybanský incident popsal takto: „Před ukončením Majálesu došlo k incidentu mezi personálem a návštěvníky akce kvůli vracení zálohovaných kelímků. Při tomto incidentu museli zasáhnout policisté ze speciální pořádkové jednotky a na koních, aby dav uklidnili. Při zákroku použili i donucovací prostředky. Policisté zajistili tři osoby pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby.“

Obě dívky oslovené redakcí to ale viděly trochu jinak. Jedna z nich například postupně obešla čtyři uniformované muže, aby postávajícím neinformovaným lidem alespoň vysvětlili, co se na místě děje. Že čekat tu na vrácení hotovosti nemá smysl.

@plug113 Jaky je váš nazor na toto jednaní viz 2 video #fyp #majales ♬ původní zvuk - Vojta Ferák

„Policisty to ale nezajímalo,“ nechápe. „Byli nepříjemní, hnusní, jako kdybychom někomu utrhli hlavu. Jako bychom byli výtržníci. Radili nám: to si vyřešte na sociálních sítích… Mrzí mě, jak to dopadlo. Nejde mi o sedmdesát korun, ale o princip. Podle mého to bylo od policie nepřiměřené. A hlavně – při zásahu chránili pořadatele, nikoliv nás, bezbranné lidi, kteří pouze čekali, jestli dostanou zpátky své peníze.“

Pořadatelé se divákům, jako je právě ona, prostřednictvím Michala Šamánka omlouvají.

„Vzniklá situace je nám vůči slušným návštěvníkům, které to mohlo také částečně zasáhnout, líto. A pokud se nám tyto případy podaří identifikovat, budou jim samozřejmě zálohy vráceny.“

Tagy: