Křeček: Sociálně vyloučení si za problémy mohou sami. Nepaušalizujte, reaguje novinářka

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odmítá, že by obviňoval Romy z opakovaného ničení sociálních bytů. V textu, který spustil velkou vlnu kritiky, se podle svých slov o Romech vůbec nezmiňuje. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Novinářka Jarmila Balážová naopak označila ombudsmanovy výroky za populistické a paušalizující – místo hájení práv podle ní hází všechny do jednoho pytle.

„Chudé lidi v bytové nouzi najdeme kdekoliv v naší zemi. Ale ti nedevastují bytový fond a vyloučené lokality nevytvářejí. Ve vyloučených lokalitách bydlí hlavně ti, kteří ke vzniku a existenci vyloučených lokalit přispívají, a to rozhodující měrou. Lidí bez práce, kteří uvízli v systému nárokových sociálních dávek, lidé bez základního vzdělání a snahy na tom něco změnit, nebo alespoň se přičinit o změnu způsobu života vlastních dětí, lidé devastující jeden poskytnutý byt a dům za druhým,“ napsal Křeček ve svém blogovém příspěvku, který následně rozproudil velkou vlnu kritiky.

Článek rozčílil především zástupce romských komunit, kteří často žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš proto usiluje o odvolání Křečka z funkce ombudsmana, zákon to ale neumožňuje. Není to ovšem poprvé, co se veřejný ochránce práv vyjádřil pejorativně na konto romských komunit.

Křeček se nicméně brání a odmítá, že by jeho text byl jakkoliv rasistický. O Romech se prý v článku nezmínil ani slovem, tudíž je nemohl urazit.

„V čem jsou mé výroky kontroverzní? To je reakce potrefené husy. O Romech jsem vůbec nemluvil, není tam o nich ani jedno slovo. Mluvil jsem o obyvatelích vyloučených lokalit. Za 30 let, co se zabývám bytovou problematikou, dobře vím, že se to netýká jenom Romů,“ uvedl na svou obhajobu ombudsman.

Podle něj je mnohem horší, že představitelé romské menšiny selhávají v komunikaci s majoritní společností. „Překvapilo mě, že se ozvali na článek, kde není o Romech ani slovo. A reagují nepřiměřeně na každou zmínku místo toho, abychom společně hledali řešení problémů,“ pokračoval Křeček.

Dodal, že se problém s lidmi z vyloučených lokalit řeší už několik dekád, ale ne příliš úspěšně. Za posledních 30 let se i přes snahu neziskových organizací či vládních zmocněnců ztrojnásobil počet vyloučených lokalit. Proto se domnívá, že problém není na straně majoritní většiny.

„Nechceme si přiznat, že jsou ty byty ničeny. Lidé v nich neumí žít. Nechci slyšet, že za to může společnost. Mohou za to především lidé, kteří tam (ve vyloučených lokalitách) bydlí,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Mluvíte o lidech paušálně, poškozujete je, říká novinářka

Novinářka a romská aktivistka Jarmila Balážová s názorem ombudsmana nesouhlasí. Podle ní se Křeček dopustil zobecňování a populismu místo toho, aby pomáhal hledat společné řešení.

„Ne všichni lidé z majoritní většiny nesou zodpovědnost – stejně jako ji nenesou všichni Romové – za to, jak vypadají lokality a domy, kde se bydlí. Zodpovědnost nesou politici, oni mají hlídat, zda někdo dělá nebo nedělá nepořádek. Ve spolupráci s dalšími složkami tomu mají zabránit,“ kontrovala Balážová.

„Považuji za velice nefér mluvit paušálně o lidech, kteří žijí v sociálním vyloučení. Zvlášť když tyto lokality sami navštěvujete. Znám Romy, kteří jsou ze sociálně znevýhodněného prostředí, ale přesto studují. Potom se musí, bohužel, i v důsledků vašich výroků ve veřejném prostoru potýkat s velice nepříjemnými útoky na jejich osobu. Za tu situaci nemůžou,“ upozornila novinářka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

19:24

Lukašeko: Ukrajinci na nás vyslali rakety, zastavili jsme je

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.