Ředitelka školy v Bílině: Někteří rodiče se o děti nestarají, ochranka rozbíjí party

Základní školu Za Chlumem v Bílině provází problémy. Navštěvuje ji několik desítek agresivních žáků, kteří terorizují své spolužáky a dokonce i učitele. Dnes ji hlídá ochranka a má napilno. Ředitelka Barbora Schneiderová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS říká, že aby se situace plně vyřešila, bude to práce na několik let.

Postup školy oceňuje ministr školství Petr Gazdík (STAN). Podle něj postupovala přesně tak, jak měla a vyhrocená situace nešla na její vrub. „Řeší to dobře. Teď to musí dobře řešit i další instituce,“ zmínil v pořadu 360° ministr. Problém doposud viděl v konání Orgánu sociálně-právní ochrany dětí, potažmo v několika úřednících, kteří nedělali svoji práci.

Problémové děti byly kvůli svému chování často posílány do zařízení, kde by jim mohli pomoci specializovaní pracovníci. Podle ředitelky školy však žáci do těchto míst mnohdy vůbec nedoputovali. Důvodem byl fakt, že někteří z jejich rodičů se o ně nestarali a neměli zájem se nápravy účastnit.

Schneiderová si nemyslí, že se situace podstatně zlepší hned od nového školního roku. Doufá však v nastavení opatření, která umožní problémy zastavit ještě v zárodku. Bude to prý záležitost na dlouhé lokte. „Je to práce na několik let. Věřím, že se blýská na lepší časy,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS Schneiderová.

Její škola, stejně jako další, které jsou na tom podobně špatně, dostane od vlády mimořádný finanční příspěvek. Podle Gazdíka může jít o tři až čtyři miliony korun. „Může to pomoci jak v oblasti pomůcek, tak specialistů,“ nastínil ministr s tím, že škola může peníze získat ještě z dalších programů. „Určitě mě bude hodně zajímat personální podpora,“ zmínila následně Schneiderová, která by do školy chtěla získat speciální a sociální pedagogy, ideálně i psychologa. Část peněz by ovšem měla jít také právě na školní pomůcky pro žáky.

Někteří z žáků i v pozdějším věku špatně čtou

Na škole Za chlumem v Bílině už nějaký čas působí ochranka, která zajišťuje dohled a předchází potyčkám či jiným ožehavým situacím. „Za velký úspěch považuji to, že se jim podařilo rozbít party, které se nám scházely u toalet během vyučovacích hodin. Tam buďto kouřily, nebo ničily školní majetek a tomu jsme nyní zamezili,“ popsala v pořadu 360° ředitelka školy. Příslušníci bezpečnostní agentury kromě toho na škole řeší i „běžné incidenty“.

Kromě toho zmínila, že řada žáků má velké studijní problémy. Někteří i ze starších tříd špatně čtou. Podle Schneiderové by u těchto žáků nemělo být nutné je drtit dalšími předměty jako jsou třeba jazyky a podobně. „Proč to dítě dál nutit absolvovat další předměty? Proč by nemohlo mít větší podporu v pracovních předmětech?“ tázala se ředitelka.

S tímto názorem souhlasí i šéf resortu školství. „Náš expertní panel vyhodnotil druhý povinný jazyk pro tyto děti jako naprosto nefunkční,“ zmínil Gazdík ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že kvůli takovým žákům pak o pozornost a možné zlepšování se v jiných předmětech přichází talentovanější žáci. „Nějaká pracovní výchova by jim prospěla mnohem více,“ dodal Gazdík.

Tagy:
školství školy žáci Bílina Petr Gazdík Starostové a nezávislí agresivita ředitel školy ZŠ Za Chlumem v Bílině Orgán sociálně-právní ochrany dětí

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.