reklama

Státní rozpočet vykázal v lednu rekordní schodek. Je čtyřikrát hlubší než před rokem

Lednová bilance příjmů a výdajů skončila ve schodku 31,5 miliardy korun. To je bezmála čtyřikrát horší výsledek než před rokem. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo ministerstvo financí. Podle odhadů analytiků by hospodaření státu mohlo letos skončit v deficitu blízko 400 miliard korun.

reklama

Příjmy státního rozpočtu dosáhly v lednu 120,1 a výdaje 151,6 miliardy korun. Příjmy byly meziročně o čtyři miliardy nižší, zatímco výdaje vyskočily o 19,5 miliardy. „Meziroční zhoršení salda o 23,5 miliardy korun je výsledkem pokračujícího poklesu daňových příjmů prohloubeného změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů o 2,2 miliardy a převodem 12 miliard na financování sociálních služeb, které v loňském roce proběhlo až v únoru,“ vysvětluje ministerstvo financí na svém webu.

K tématu

Výběr daně z přidané hodnoty byl meziročně nižší bezmála o tři miliardy korun, o 1,7 miliardy kleslo také inkaso spotřební daně a o více než miliardu vybral stát méně na zálohách na daň z příjmů právnických osob. Vzrostly naopak příjmy ze sociálního pojištění, a to o více než miliardu. Vedle už zmíněného vyššího převodu peněz samosprávám se také o tři miliardy zvýšily výdaje na sociální dávky.

Snížení daní se ještě neukázalo

Přestože je brzy na přesné odhady celoročního hospodaření státu, podle analytiků je lednové saldo varující. „Neutěšený stav plnění státního rozpočtu hned zkraje roku signalizuje, že letos státní rozpočet pravděpodobně vykáže ještě hlubší schodek než v roce 2020. Půjde tak o smutný rekord. Zatímco loni schodek nakonec nedosáhl úrovně 400 miliard, letos ji pravděpodobně překoná. Je třeba totiž také přihlédnout k faktu, že v lednovém plnění se ještě neprojevuje dopad zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

O prolomení hranice schodku ve výši 400 miliard korun hovoří také hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „Máme první měsíc roku za sebou a schodek státního rozpočtu je už na jedné desetině schváleného deficitu. Tímto tempem se snadno přehoupneme přes 400 miliard,“ napsala na Twitter. Horská také zdůraznila, že z lednového 31,5miliardového schodku šlo na přímou covidovou pomoc státu jen 6,5 miliardy. „Daně z příjmů fyzických osob, pojistné, DPH a poplatky za odpady se přitom vybírají lépe, než byl plán,“ dodala.

Poslanecká sněmovna těsně před koncem letošního roku schválila rozpočet na rok 2021 s deficitem 320 miliard korun. Finanční plán státu je však založen na předpokladu hospodářského růstu ve výši 3,9 procenta a nezahrnoval v sobě dopady zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňových slev.

Prezident republiky Miloš Zeman, který zákon o státním rozpočtu v prosinci podepsal, prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že očekává jeho novelizaci. Dopady daňového balíčku se totiž odhadují až na 90 miliard korun v podobě dodatečného výpadku rozpočtových příjmů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je aktuálně kurz 1,46:1, na výhru se dá sázet v kurzu 2,5:1. Největším favoritem na příštího premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš (1,9:1) před současným předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO, 2,5:1). Sázkaři se zatím mírně přiklánějí k vítězství ANO, nejvyšší sázka je 300 000 korun. Mezi dalšími kandidáty jsou i šéf ODS Petr Fiala či bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Další články
reklama
reklama