Omlouvám se za náš ostrov. Zdravotní péče je na úrovni třetího světa, je mi to líto. Tak reagují někteří Řekové na smrt české turistiky, která zahynula v úterý na pláži ostrova Thasos. Po kolapsu se jí snažila čtveřice cizinců resuscitovat, marně. Podle svědků navíc sanitce trvalo dlouhých 51 minut, než na místo neštěstí dojela, uvádí řecká média.
„Omlouvám se za náš ostrov. Chtěli bychom turistiku na úrovni Dubaje, ale zdravotní péče je na úrovni třetího světa. Je mi to líto, doufáme ve zlepšení,“ napsala Řekyně v reakci na smrt české turistky, cituje web Kavala News. Jak řeckým médiím popisují svědci, žena vyšla z moře, načež zkolabovala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ: Když se dovolená změní v boj o život. Destinace, kde je třeba dát pozor na žraloky
„Byl jsem jedním z těch, kdo se paní snažil pomoci. Několik Rumunů a dvě ženy se ji snažili 40 minut oživovat, ale bez úspěchu. Buďte všichni opatrní, život je to nejdůležitější,“ uvedl jeden z přítomných svědků na pláži. Další doplnil, že po dobu resuscitace měla žena puls. „Sanitka přijela po 51 minutách. Proč je na ostrově jediná sanitka, která pozná jen smrt?“ ptal se.
Sanitka musela ujet 30 kilomerů
Na nedostatek sanitek i lékařů poukazovali i další uživatelé sociálních sítí. „Slunce vám může ublížit tak, že z ničeho nic dojde k zástavě srdce. Jenže nejsou žádné sanitky a lékaři. Pokud ano, tak mnoho kilometrů daleko,“ uvádí. Úmrtí Češky pro CNN Prima NEWS potvrdilo i české ministerstvo zahraničí.
„Můžeme potvrdit, že na jednom z řeckých ostrovů zemřela Češka. Naše ambasáda o případu ví a řeší jej s místními úřady,“ uvedla mluvčí Mariana Wernerová s tím, že s ohledem na rodinu zemřelé nebude ministerstvo poskytovat detaily. Šlo o ženu ve věku 45 až 50 let a podle přítomných by ji údajně vzhledem k jejímu věku za jiných okolností bylo možné zachránit.
„V České republice je dojezdová doba sanitek dána legislativou. Existuje takzvaný plán plošného pokrytí a ten říká, že záchranná služba v daném kraji musí mít rozmístěny své výjezdové skupiny tak, aby do každého koutu obsluhované oblasti dojela sanitka do 20 minut. To se počítá od doby, kdy je předána práce – výjezd – výjezdové skupině, tedy záchranářům,“ vysvětlila systém v Česku pro CNN Prima NEWS mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.
„V hlavním městě v Praze máme dojezdové doby k nejzávažnějším událostem, tedy těm život ohrožujícím – ať už jde o vážné dopravní nehody, srdeční zástavy, či porod v chodu, pády z výše – do osmi minut. Tedy je to pod polovinou doby, kterou nám udává zákon,“ dodala.
Soukromý lékař, který byl na místo přivolán, konstatoval smrt. Turisté si údajně následně stěžovali, že oblíbená destinace má pouze jednu sanitku, která v tomto případě musela ujet 30 kilometrů, aby se na pláž dostala.