Když v roce 2014 zažila Ukrajina Revoluci důstojnosti, slavil Oleksandr Savčuk deváté narozeniny. Dnes je mu 20 a má pocit, že teď dělá revoluci on. Revoluci generace Z. „Co teď říká Volodymyr Zelenskyj, to se absolutně neshoduje s tím, co hlásal v předvolební kampani. Tedy boj s korupcí,“ líčí Savčuk pro CNN Prima NEWS, proč přišel na demonstraci v západoukrajinském Lvově. Blíží se půlnoc, policejní hodina a zákaz vycházení. Poslední skupinka protestujících stále křičí hesla namířená proti zákonu, jehož podpisem Zelenskyj zpochybnil antikorupční politiku. „Ne zákonu číslo 12414,“ stojí na kartonu, kterým mává Oleksandr. Zelenskyj podle účastníků akce vede Ukrajinu zpět k totalitě, k systému před rokem 2014. Země je přitom ve válce se skutečnou diktaturou brežněvovsko-stalinského ražení, a také na Lvov často míří ruské drony a rakety.
Půlnoc na čtvrtek 24. července. Na třídě Svobody v samém srdci Lvova ještě několik minut po policejní hodině protestuje posledních asi 50 vytrvalců. Demonstrace začala už v 19.30 hodin a sešly se na ní tisíce převážně mladých lidí, úřady hovoří o 1500 účastnících, organizátoři nejméně o dvojnásobném množství.
ČTĚTE TAKÉ: Mrazivé záběry z Pokrovsku: Okupanti pochodují na smrt, „Ničitelé červů“ brzdí klíčový průlom
Dav to byl pořádný a se soumrakem se radikalizovala i hesla. Ve 23:50 z toho byl hlasitý pokřik: „Smrt diktatuře!“ Ukrajinsky: „Cмерть диктатурі!“
Vrcholná zrada Zelenského i poslanců
Z té absurdní situace až mrazí, vždyť se každou chvíli mohou nad Lvovem rozeřvat i sirény. Ruské drony či rakety se teď na noční město snášejí častěji, než jak tomu bylo třeba před rokem.
Letecký poplach zatím naštěstí není ohlášen, ale klaksony aut, které projíždějí okružní třídou Svobody stále dokola, jsou podobně hlasité. Řidiči vášnivým houkáním ohlašují něco jako novou revoluci, alespoň na demonstraci slovo revoluce často zaznívalo. „Verchovna zrada,“ stojí na kartonu, kterým v otevřeném okně projíždějícího automobilu energicky mává mladá dívka.
Je to vtipná slovní přesmyčka, ukrajinský parlament se jmenuje Verchovna rada (Nejvyšší rada), demonstrující ale parlament označili za „vrcholnou zradu“. A to za přijetí zákona číslo 12414, který může značně oslabit stávající boj s korupcí. Tahle číslovka je vlastně hlavním symbolem protestů a objevuje se téměř na každém transparentu.
Milionové město Lvov
V západoukrajinské metropoli Lvov před ruskou invazí žilo na 750 tisíc lidí, po okupaci pak přibylo asi 300 tisíc vnitřních uprchlíků z Ruskem obsazených území. Je to milionové město, vlastně téměř srovnatelné s velikostí Prahy. A teď se především teenageři a mladí lidé do pětadvaceti let rozhodli říct, co se jim nelíbí. Je to protest generace Z.
Revolučně naladěný je i 20letý Oleksandr Savčuk, který si pamatuje, co prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj kázal voličům v předvolební kampani v roce 2019. Tvrdý boj s korupcí a těsné vazby se Západem. „A proto ho lidé volili. Co ale říká Zelenskyj nyní, to se absolutně neshoduje s tím, co hlásal v kampani,“ rozčiluje se Savčuk. Prezidentův aktuální podpis kontroverzního zákona číslo 12414 přitom aktuálně pošramotil i ony těsné kontakty s Evropskou unií. A předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dokonce ukrajinského prezidenta požádala o vysvětlení těchto legislativních změn.
Zelenskyj má požár
„Souhlasím s Oleksandrem, Zelenskyj nás zklamal,“ dodá Dimitry Misik, jenž kamaráda Oleksandra drží kolem krku. Dimitry nosí dlouhé vlasy, šátek kolem hlavy i spoustu náramků a náhrdelníků. Ctitel hnutí hippies, ovšem z generace narozené v novém miléniu. Je to druhá velká demonstrace v tomto týdnu, přičemž prezident už na protesty reagoval. A prohlásil, že prý parlamentu předloží nový zákon, který bude splňovat „všechny normy pro nezávislost protikorupčních institucí“. Jestli jeho slova zastaví demonstrace, to zatím nikdo neví.
V kostce řečeno, Zelenskyj rychle hasí požár, který zapálil společně s většinou poslanců parlamentu, když si odhlasovali kontroverzní zákon 12414. A ten říká, že protikorupční agentura NABU a Speciální protikorupční prokuratura (SAP) budou nově podléhat generálnímu prokurátorovi, kterého jmenuje šéf státu.

Revoluční atmosféra ve Lvově. Demonstrace jsou namířeny proti prezidentovi i parlamentu. Schválení zákona 12414 chápou protestující jako konec boje s korupcí. Oleksandr Savčuk a Dimitry Misik (zprava). Zdroj: Ivan Motýl
Spisovatel: Lvov má revoluční atmosféru
„Zažil jsem Oranžovou revoluci v roce 2004 i Revoluci důstojnosti z roku 2014, a teď znova cítím ve vzduchu revoluční atmosféru,“ přemítá nad posledními událostmi také ukrajinský spisovatel a kulturní aktivista Hryhorij Semenčuk. Zrovna ve Lvově pořádá Měsíc autorského čtení, což je akce, na kterou přijelo i několik českých autorů. Ale duchem je na třídě Svobody, kam spěchá hned po ukončení programu.
K demonstracím se pro CNN Prima NEWS aktuálně vyjádřil i starosta Lvova Andrij Sadovyj, jeden z nejmocnějších politiků na Ukrajině. Starostou je od roku 2006 a v lednu 2019 oznámil kandidaturu na ukrajinského prezidenta, posléze ji však stáhl. Vítězem se stal někdejší herec Volodymyr Zelenskyj.
Starosta o možném zneužití zákona
Sadovyj se vrací k Euromajdanu. „Revoluce důstojnosti v roce 2014, to nebyla jen odpověď na ruskocentrické zájmy na Ukrajině,“ připomíná tehdejší pád proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, který dodnes žije v ruském exilu. „Tahle revoluce byla i odpovědí na obrovskou korupci a Ukrajinci šli do protestů s obrovským očekáváním, že noví politici vyhlásí úplatkářství tvrdý boj,“ pokračuje starosta. Částečně se to i podařilo, vznik protikorupční agentury NABU i Speciální protikorupční prokuratury (SAP) každodenní potýkání občanů s korupcí na všech úrovních společnosti viditelně potlačil. K jejímu vymýcení je ale daleko.
Starosta Sadovyj demonstrantům rozumí: „Společnost je v tomto směru velmi citlivá a rychle pochopila, že generální prokurátor teď bude mít zásadní vliv na všechny protikorupční orgány. A záleží jen na politické vůli, jak toho využije. Teoreticky může boj s korupcí i posílit, ale také může svoje postavení zneužívat.“ Protestující se spíše domnívají, že cílem prezidenta i poslanců je poslušný prokurátor, který půjde na ruku vrcholným politikům a přátelům z řad oligarchů.
Boj s korupcí se po ruské agresi částečně oslabil také proto, že úplatkářství se znovu rozbujelo od počátku ruské invaze. Statisíce až miliony rodičů například odmítají vydat své syny Ozbrojeným silám Ukrajiny. A uklidit děti do bezpečí, to něco stojí, jeden z účastníků demonstrace ve Lvově pod podmínkou anonymita říká, že tahle „služba“ stojí slušnou sumu. V dolarech a každý měsíc, ale zařídit prý lze všechno.

Revoluční atmosféra ve Lvově. Demonstrace jsou namířeny proti prezidentu Zelenskému i parlamentu. Schválení zákona č. 12414 chápou protestující jako konec antikorupční politiky. Zdroj: Ivan Motýl
Nový Janukovyč a zákon na chu*a
Start demonstrace na lvovské třídě Svobody byl ohlášen na 19:30, a v tu chvíli ještě stovky mladých lidí tvoří přímo na místě transparenty. Všechny jsou vyrobeny z kartonů, protestující rozřezávají stovky krabic a nejrůznějšími druhy barev spontánně tvoří slogany:
12414 – číslo zrady! 12414 – pohřeb antikorupce! 12414 – nový Janukovyč! Ruce pryč od NABU i SAP! Upozornění pro celý svět – zákon 12414! 12414 – zákon na chuja!
Lidé se skrz hesla také ptají, proč se Ukrajina vrací před revoluci z roku 2014. Opakují se obavy, zda se země neřítí někam k despocii. A jiná hesla už skepticky oznamují, že v Kyjevě dělají totalitní politiku. „Junta,“ označuje jeden karton vládu jako vojenskou diktaturu.
Dva odvážní hoši vyšplhají s hesly až na hlavu obrovské bronzové sochy národního básníka Tarase Ševčenka. Další slogan vypráví o „plování na občany“ a mládenec na střeše starého mercedesu volá: „Nebudeme mlčet.“ Lvov nemlčí, ani dalších 17 měst, kde se ve středu protestovalo. A manifestace mají pokračovat i v dalších dnech.
Demonstrace válečné generace
Část manifestujících se vydá na asi půlhodinový pochod městem a vrací se na třídu Svobody. „Nevím, proč tu nejsou starší lidé, ale to nevadí, je nás tu dost,“ říká už výše citovaný demonstrant Dimitry Misik. Střední a starší generace akci podporuje spíše klaksony, a to s velkou vervou. Téměř každý řidič, který projede touto rušnou ulicí v centru města, prostě nadšeně zatroubí. A místy je to ohlušující vřava.
Mezi demonstranty převažují dívky, mnohé studují střední nebo vysokou školu. Je to protest naštvané generace, která vyrůstá ve válce, a to je obrovské trauma. Některé dívky a ženy, které se protestu účastní, už na frontě přišly o tátu, přítele či kamaráda. A všechny zároveň vědí, že Ukrajina musí Rusko porazit. Zahnat okupanty, jinak přijde do Lvova skutečný teror. Je to schizofrenní situace. Nikdo již nechce umírat, ale jiný recept k ukončení bojů není k dispozici. Demonstrace je ale svobodomyslným veřejným nadechnutím v jinak nepěkné době, kdy národ vymírá na bojištích.

Revoluční atmosféra ve Lvově. Demonstrace jsou namířeny proti prezidentu Zelenskému i parlamentu. Schválení zákona č. 12414 chápou protestující jako konec antikorupční politiky. Zdroj: Ivan Motýl
Gubernátor pro CNN Prima NEWS
Protest snad nehlídá ani jeden policista, lidé ovšem přišli hájit i je. Všechny ty policejní vyšetřovatele, kteří se zabývají korupčním jednáním občanů, podnikatelů, politiků i policejních či armádních orgánů. „Je to úplně normální, že lidi přišli hájit svoje názory. A že to dělají i během války,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozytskyi.
Důležité prý je, aby si demonstranti uvědomovali, že zákon 12414 si nevymyslel jen samotný prezident. „Než ho podepsal, schválil zákon parlament. A v něm sedí lidé, které si voliči vybrali ve svobodných volbách. Ale opravdu si myslím, že ty demonstrace jsou normální reakcí,“ připomíná gubernátor.
Heslo do Prahy
Je čtvrtek 24. července, 00:15 hodin. Po třídě Svobody už by neměla kráčet ani noha, ale muži zákona zřejmě tolerují, že poslední demonstranti míří kvapně domů s mírným porušením policejní hodiny. A 20letý Oleksandr Savčuk ještě stačí udělat dojemné gesto, když mi předá karton s heslem: „Ne zákonu č. 12414.“ A přitom mě poprosí: „Ukažte to v Praze, jak tady bojujeme za demokracii.“
Ukážu. Začíná noční zákaz vycházení, ale tahle noc bude nakonec klidná. Rusové zaútočí na černomořskou Oděsu a západoukrajinský Lvov se obejde bez ječících sirén. Ve čtvrtek v 15:50 zazní letecký poplach i ve Lvově...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump neumí na Putina přitlačit, míní Šándor. Míru předchází tajná jednání, připomněl Zrno