REPORTÁŽ: Slováci domluví v Kremlu mír, věří směnárník aneb Volby v první obci za hranicí

Těsně za čárou. V první slovenské dědině za přechodem v Mostech u Jablunkova. Ve Svrčinovci. Na snímku směnárník Jozef Kyzek, který bude volit Štefana Harabina, protože prý v Rusku vyjedná mír na Ukrajině.

Slovenské prezidentské volby na CNN Prima NEWS

Slováci budou v sobotu rozhodovat o hlavě státu. Kdo asi zvítězí v obci Svrčinovec, která je doslova přilepena na českou hraniční závoru, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS. „Ficova vláda přinesla Slovensku stabilitu, Pellegriniho ale volit nebudu. Mír na Ukrajině vyjedná spíš Štefan Harabin,“ věří 58letý Jozef Kyzek, který provozuje směnárnu hned za hraničním přechodem na frekventovaném mezinárodním tahu E75 z Ostravy do Žiliny. Harabin totiž poklonkuje před Kremlem a vášnivě mluví o Ruské federaci jako o „superglobální velmoci“.

Aby si Slovensko podalo ruku s Ruskem, to si ve Svrčinovci přeje mnoho voličů. Přejel jsem vůbec hranice z České republiky na Slovensko, anebo jsem se ocitl rovnou v Rusku? Schválně přeháním, politika se vždycky komentovala i černým humorem. A jeden starý československý vtip z éry totality líčí schůzi, na které padne tato otázka: „S kým sousedí Sovětský svaz?“ Odpověď je platná i pro dnešní Ruskou federaci: „S kým se mu zrovna zachce.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průzkumy na Slovensku věští tuhý boj. Výsledky voleb prezidenta ovlivní i vztahy s Českem

Snění o hodném Rusku a dovolené na Novém Zélandě

Slovensko zatím sousedí s nezávislou Ukrajinou, kterou se snaží dobýt ruská invazní vojska. V bezohledné válce vedené i proti civilistům. „Harabin má na Ukrajinu velmi dobré názory, nejlepší ze všech kandidátů na prezidenta, proto v sobotu dostane i můj hlas,“ říká směnárník Jozef Kyzek. První Slovák, kterého potkávám za hraniční závorou. Harabin například v pondělí 17. března prohlásil, že „nastupuje superglobální velmoc Ruská federace“, a pokud by Rusko zaručilo neutralitu Slovenska, měla by prý země „zajištěnu svou další existenci“.

Zvolení prezidenta Harabina si Jozef Kyzek spojuje s novou érou pevného přátelství Slovenska s Ruskem. Přitom se na hranicích permanentně dotýká demokratického světa prostřednictvím bankovek, když přijímá od řidičů britské libry, švédské koruny nebo americké dolary. Na stole směnárny se mu otáčí globus. Jaké země už navštívil? „Tunisko, Egypt, Turecko, Itálii, Řecko, ale chtěl bych se ještě podívat na Nový Zéland,“ svěřuje se směnárník. Totalitní režimy nicméně svobodnému cestování svých občanů nejsou zrovna nakloněny a 58letý Kyzek už přece železnou oponu jednou zažil v Československu...

Harabin prý vyjedná mír přímo v Kremlu

Jenže od roku 1989 proteklo Dunajem hodně vody a zločiny komunismu asi milostivě ukryly pobřežní mlhy. A nejmladší generace pak negativnímu líčení socialistické minulosti vůbec nevěří. „Není se nad čím rozhodovat, volím Harabina,“ neváhá 20letý Martin Kubica, automechanik v dílně kousek za směnárnou, ve firmě RS Auto. „Má jasné názory a Slovensku může vyjednat lepší budoucnost: levnější potraviny, plyn, naftu, ropu i další suroviny,“ dodá automechanik. A prý také pomůže k míru mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vážně tomu věří? Ptám se, zda tohle vše Harabin vyjedná přímo s ruským prezidentem Putinem? „Myslím, že to dokáže, on se do Ruska nebude bát odjet,“ je přesvědčen Martin Kubica. A pochvaluje si i nový Harabinův výrok z počátku týdne: „Ani jeden voják, ani jeden náboj, ani jeden cent nepůjde na Ukrajinu.“

Na čele průzkumů Korčok a Pellegrini

Z pohledu předvolebních průzkumů Štefan Harabin sobotním prvním kolem prezidentských voleb neprojde. Je sice třetí v pořadí, ale s notným propadem za vedoucí dvojkou. Ivanem Korčokem a Peterem Pellegrinim. Korčok je kandidátem opozice a bývalým ministrem zahraničí za stranu Svoboda a Spravedlnost, v letech 2020 až 2022 vedl rezort ve vládách premiéra Igora Matoviče i Eduarda Hegera. Pellegrini je odchovancem Směru Roberta Fica, kandiduje však za Hlas, což je pouze klon současné nejsilnější vládní strany.

Pellegrini k Rusku není tak vstřícný jako Harabin anebo premiér Fico, z pozice předsedy parlamentu ale třeba letos v lednu oficiálně přijal ruského velvyslance na Slovensku. A předchůdce stávajícího premiéra Eduard Heger o Ficovi a Pellegrinim říkal, že se chovají jako ruští agenti. „Můžeme jen čekat, kdy se dovíme, že jsou placeni z ruských peněz,“ prohlásil Heger.

Tři ženy ze Svrčinovce, tři hlasy pro vládní koalici

Ve Svrčinovci jako mírotvůrce nevnímají jen Harabina, ale i Pellegriniho. Z hlavního tahu mířím do bočních ulic obce. Téhle části slovenské dědiny, která je nalepena na české hranice, se odnepaměti říká Zatky. Naproti motorestu Európa stoupám k lesům, podle mapy se místu říká Praženková. V zákrutě cesty potkávám u automobilu matku s dcerou a neteří. Pod podmínkou, že je nebudu fotografovat a uvedu jen jejich křestní jména, se rozvyprávějí.

Monika má 36 let a tři syny: „K volbám půjdu a mým kandidátem je jednoznačně Pellegrini. Je rozumný, a protože jsme na Slovensku, tak on poslouchá slovenský národ, a ne Američany.“

Jak to žena myslí? „Mám tři děti, samé syny. To mám čekat, až budou dospělí, a půjdou bojovat na Ukrajinu?“ Pellegrini podle ní může zastavit válku. „Pokusí se vyjednat mír, když už to žádní politikové ze Západu nedělají. Ten váš Fiala má v hlavě jen válku,“ tvrdí. Zato velmi ocenila, když nedávno v Turecku slovenský ministr zahraničí podal ruku svému ruskému protějšku.

VIDEO: Ať si Slovensko zvolí, zda kolaborovat s Putinem, řekl Michálek. Jste morální arbitr? ptal se Mach

O upřímnosti kandidátů

„Hlavně nevolit žádné progresivce, ti by Slovensko přivedli do záhuby,“ myslí si paní Magda, ročník 1967. A 32letá Patricie souhlasí. Hnutí Progresivní Slovensko, kterému v loňských parlamentních volbách uteklo vítězství jen zhruba o tři procenta, za prezidenta doporučuje Ivana Korčoka. Souboj s Pellegrinim zřejmě bude v prvním kole těsný. „Pellegrini vyhraje,“ věří trojice žen. „Všechny děti se už ve škole naučí, jak je velké Rusko. A co my tady v těch malých zemičkách proti tomu znamenáme? Jak chcete bojovat s Ruskem, lepší bude se s ním domluvit.“

Nejstarší z trojice připomínám srpen 1968. Sovětská armáda tehdy na dalších dvacet let prodloužila totalitu v Československu. Dodávám, že kdo se Rusku dobrovolně poddá, stává se otrokem kremelské politiky. A pokládám další dotazy: „Chtějí Fico s Pellegrinim skutečně jednat s Moskvou? Není to jen populismus a sbírání bodů před prezidentskými volbami? Je to od nich upřímné?“

Monika: „Je mi jedno, jak to myslí doopravdy, ale důležité je, že veřejně mluví o míru, zatímco Západ chce válku. A že nechtějí na Ukrajinu vozit další zbraně, aby se ukončilo tohle strašné zabíjení vojáků na obou stranách fronty.“

Direktivní volby. Rozhodují manželé i rodiče

Uslyším ve Svrčinovci u českých hranic i jiné názory? Nadává se tu také na členství Slovenska v NATO i v Evropské unii, přitom z evropských peněz se právě dokončuje obchvat obce. Mnozí domorodci k volbám ani nepůjdou. „Všichni jsou na jedno kopyto, mě to nezajímá,“ říká penzista Ján Kavuliak. „Váš hlas propadne, přitom můžete něco ovlivnit,“ oponuji. „To je mi jedno, že propadne.“ Ptám se na všední život. „Na prd. Důchod 370 eur měsíčně za celoživotní dřinu.“ A kdy se podle něho žilo na Slovensku nejlépe? „Za Československa, ale jen do převratu.“ Takže za komunistů, do roku 1989.

Zvolí někdo ve Svrčinovci kandidáta opozice Ivana Korčoka, který sdílí politiku Evropské unie? A nejen v otázce války na Ukrajině. Dvě starší ženy rozhovor odmítají, politika je prý záležitost chlapů. Oni také rozhodnou, komu dají manželky hlas. „Chodím ke každým volbám, ale volím to, co mi řeknou doma. K rodičům mám v tomhle důvěru, mě politika vůbec nezajímá,“ vypráví 24letý Martin Holý z místní soukromé farmy. „Prodáváme vajíčka, drůbež z vlastního chovu i mléko od našich krav,“ říká z poza okénka firemní prodejny.

A koho volil v loňských parlamentních volbách? „Řekli mi, že to mám dát Republice.“ Hlasoval tak pro někdejší lídry Kotlebovy extremistické strany s klerofašistickými prvky, kteří si založili novou partaj pod názvem Republika, ale do parlamentu se nedostala.

Po hlavním tahu se od hraniční závory žene nepřetržitá kolona kamionů, v místní části Zatky je těžké vůbec přejít silnici. „Já to dám Harabinovi,“ říká starší muž, který spěchá na pohřeb kamaráda. Harabin, Harabin a ještě jednou Harabin, v dědině je to nesmírně populární kandidát. Anebo je to jen náhoda, že potkávám hlavně jeho voliče?

Kdo je Štefan Harabin

Absolvent práv Štefan Harabin má za sebou post ministra spravedlnosti (2006-2009) ve Ficově vládě a o prezidentskou funkci se ucházel již v roce 2019 jako nezávislý národovecký kandidát. Neúspěšně. Jeho životopis je plný kauz, už jako soudce okresního soudu poslal v roce 1986 do vězení tajně vysvěceného františkánského kněze Cyrila Bystríka Janíka. Na 28 měsíců nepodmíněně. A i když vážně nemocný odsouzený žádal odklad nástupu trestu, Harabin nevyhověl, a kněz krátce po propuštění z vězení zemřel na zdravotní komplikace.

V devadesátých letech měl mít podle médií úzké kontakty s albánskou narkomafií. A do letošního volebního programu si dal Harabin heslo „Slunce odchází ze Západu“ a mimo jiné v programu píše: „Na Ukrajině probíhá boj mezi civilizačními modely anglosaského a slovanského světa, mezi agresivní anglosaskou civilizací vedenou USA a morálně a lidsky silnou civilizací Slovanů pod vedením Ruska. Kyjevská nelegitimní, zkorumpovaná fašistická skupinka otevřeně vedená Anglosasy zatáhla ukrajinský lid do zničující války v zájmu USA. V tomto boji nelze ustoupit ani o centimetr.“

První hlas pro Ivana Korčoka

Jediný volič, kterého u hranic potkávám a hlásí se k Ivanu Korčokovi, je 25letý inženýr Jan Haláček. „Ale já nejsem odtud, mám firmu v Trenčíně,“ říká. Kousek od hranic právě provádí práce spojené s dopravním bezpečnostním systémem. „Pellegriniho jsem několikrát potkal osobně, třeba ještě jako student, ale takhle z očí do očí ve mně moc nevzbuzoval důvěru.“ Ostatními prezidentskými kandidáty se nemíní vůbec zabývat. „Na 95 procent to dám Korčokovi,“ prozrazuje. Slovensko podle něho patří na Západ, ne na Východ. Do Evropské unie, nikoli do postupně obnovovaného Sovětského svazu.

Asi 150 metrů od hranic stojí bistro Eso. Dálkoví řidiči v něm nesedí, spíše je to klasická venkovská krčma. Na výčepu pije odpolední piva 58letý Laco Jánošík a napřed mi vynadá, že čeští novináři rozdmýchali nepřátelství se Slovenskem. „Co je na tom tak zajímavého, že si náš ministr zahraničí podal v Turecku ruku s Lavrovem? Vy Čecháčci z toho hned uděláte kauzu.“ Když se trochu uklidní, vypráví o svém životě. „Nebylo to lehké. Když jsem měl dva roky, tak mi otce přejel náklaďákem opilý soused. Zrovna na Velikonoce, tady kousek,“ ukazuje z okna k místu tragédie.

Prezidentem by měl být chlap jak ostravský havíř

A co prezidentské volby? „Ty jsou svobodné ale i tajné, tak vám přece nebudu říkat, komu to dám,“ říká Jánošík. Za prezidenta by chtěl hlavně rovného chlapa. „Někoho takového, jak jsem chlapy poznal na šachtách v Ostravě, kde jsem celý život pracoval. Tam ručíte za druhého vlastím životem, a těmato rukama jsem vytáhl z pod kamení kamaráda, kterého zavalilo při rubání,“ natahuje ke mně velké dlaně.

Ani nenaznačí, komu dá hlas? Nakonec ano. „Svrčinovec i celé Kysuce, to je už dlouho bašta Ficova Směru,“ prohodí nad pivem. A protože Směr kandidáta nepostavil a podpořil Pellegriniho, zdá se nyní jasnější i volba Laca Jánošíka. „Hlavně si pamatuj, že je to nakonec úplně jedno, kdo bude prezidentem,“ blíží se hospodský hovor k jakémusi finále. „Jestli Igorko, Fidorko, Tereza nebo Maryša, to je úplně fuk. A pamatuj si, že já přežiju všechno.“

Tagy:
Slovensko prezident Československo prezidentské volby Peter Pellegrini Robert Fico Hlas-SD Mosty u Jablunkova Ivan Korčok Štefan Harabin SMER - sociálna demokracia státní hranice Svrčinovec