PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Martin Kupka, Radim Fiala - 13.11. v 11:00
Tradiční témata poslední doby – energetická krize, s ní související inflace a jejich možná řešení – přišla na přetřes i v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Velkou politickou diskusi provázely emoce a hosté do sebe „pálili“. Přečtěte si nejzajímavější výroky z druhé části pořadu.
Do studia na Primě dorazili dva zástupci vládnoucí koalice – místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Oponenturou jim byli předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a poslanec Patrik Nacher (ANO). I když zrovna on se v jednu chvíli cítil úplně osamocený.
- „Budu hrát v oslabení. Že se na tom všichni tři shodnou, to je taková nová koalice Pirátů, TOP 09 a KSČM. (...) Jsem rád, že jste všichni proti mně. Rád hraju v oslabení.“
Nacher k názorové samotě ohledně návratu k superhrubé mzdě.
- „Patriku, promiň, my si tykáme, jsme stejně staří, tak to můžu říct. Není možné tvrdit, že kdo je proti, je levicový. My jsme pravicová partaj. Ano, snížili jste střední třídě daně, ale kdo to zaplatí? Jejich děti a vnuci. Jako sedlák si mohu koupit další pole, ale ne na dluh. My nechceme žít na dluh.“
Pospíšil v debatě o daních podotkl, že není třeba si vykat.
Kdo komu dříve rozbil bábovičku?
- Pospíšil: „Vy jste teďko hrdinové. Kritizujete schodek veřejného rozpočtu, a způsobili jste ho tímto opatřením. Promiň, za to my nemůžeme. Vy jste zapálili barák a křičíte: Hoří, hoří. Vládo, haste.“
- Nacher: „Mně to přijde hrdinské v uvozovkách. Pouštíte se do ANO, přitom, kdo to měl v programu, to byla ODS. Ta pro to hlasovala také. Ale vy nemáte odvahu kritizovat své partnery.“
Po této větě po sobě křičeli všichni hosté, moderátorka Terezie Tománková musela vášně utnout důraznými slovy: „Ne, dost!“
- „Co si asi odnesou z této debaty lidé, kteří se na nás dívají? Si tady vyčítáte, kdo komu dříve rozbil bábovičku. Krucinál. Jděte do háje.“
Verbální přestřelka podle Konečné nebylo to, co diváci chtěli sledovat.
- „Když se řešila rodičovská za vaší vlády, tak my jsme jako Piráti předložili valorizační vzoreček. Vy jste se o něm odmítli jenom bavit, a přitom by to bylo pro nynější časy užitečné. Na tom chci ukázat, že to, co nyní říkáte v opozici, je v rozporu s tím, co jste dělali. A tak je to se vším.“
Olga Richterová nesouhlasila s kritikou poslance hnutí ANO.
- „Podnikatelé v gastronomii říkají z většiny: Pojďte nám nechat dobrovolné EET. Oni sami. Nevím, za koho bojujete. Za podnikatele evidentně ne. Je vidět, že jste úplně mimo.“
Nacher si stál za tím, že zrušení elektronické evidence tržeb nebylo dobrým krokem. A také to směrem k Richterové důrazně poznamenal.
- „Permanentně mi skáčete do řeči. Už toho mám dost. Teď, když řídíte energetickou krizi, najednou s tím čekáte. Všechny ty kompenzace, když jste byli v opozici, takhle rozšafně jste to dávali. Teď najednou s tím čekáte. Prý: ‚Podnikatelé si počkají, možná příští rok.‘ Vy jste se na to úplně vykvajzli.“
Ještě jednou Nacher, který důrazně vyčítal „vykvajznutí“ vlády do očí místopředsedkyně Sněmovny.
- „Já prostě nechcu ani v tomto oboru zařizovat dvě skupiny lidí a rodin ve chvíli, kdy člověk ze sociálně slabší rodiny může být ekonomem, který možná vyřeší ty průšvihy, které tady dnes máme. A vy mu to vzdělání odeberete. Odložené školné rozpočtu vůbec nepomůže, vy, TOP 09, děláte dvoje standardy lidí, vaše škrtnutí vyšlo mnohé lidi draho, vás zajímají jen nadnárodní korporace.“
Platit školné na vysokých školách v Česku, nebo ne? Debatu rozvířil návrh Národní ekonomické rady vlády, která doporučila odložené školné. Absolventi by ho tak spláceli až po dosažení určitých příjmů. Konečné se toto nelíbí a použitým výrazem „nechcu“ nezapřela to, že pochází z Nového Jičína.