PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Martin Kupka, Radim Fiala - 13.11. v 11:00
Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla zkrácení rodičovské dovolené i rodičovského příspěvku jako jedno z opatření, pomocí nichž by stát měl konsolidovat veřejné finance. Vládní koalice hodlá o návrhu debatovat, a to zejména o zkrácení rodičovské ze čtyř na tři roky. „V České republice je bezkonkurenčně nejdelší. I tři roky jsou významnou pomocí,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda ODS Martin Kupka.
„Ve Francii mají 16 týdnů, někde to nemají vůbec. I tři roky jsou významnou pomocí. Děti chodí do mateřských školek, i socializace je na místě, aby se připravovali na základní školu,“ obhajoval Kupka možnost zkrácení rodičovské dovolené ze čtyř na tři roky.
„Rodičovský příspěvek je pro SPD osa budoucnosti země a ekonomiky. My bychom měli rodiny podporovat tak, jak můžeme. Dnes máme tři pracující na jednoho seniora, což potřebujeme zvýšit. Rodiny mi píšou, že už nemají na běžné potraviny. Pro SPD je rodina alfa a omega, je to recept na důchodovou reformu,“ nesouhlasil se zkrácením rodičovské dovolené poslanec Radim Fiala (SPD).
Richterová k Nacherovi: Náš návrh jste zamázli
Proti zkrácení, ale i snížení částky rodičovského příspěvku, se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil také poslanec za ANO Patrik Nacher. „Usilujeme, aby rodičovská byla zvýšená. Určitě nesouhlasíme se snížením rodičovské. Musíme otevřít debatu o kombinaci toho, jak se s tím popasovat. Určitě to nemůže být v momentě, kdy usilujeme, aby rodičovská byla zvýšená, aby došlo k zabrzdění efektu. Nepřispívá to k udržitelnosti. Je to takové vypuštění balonku. Mám pocit, že tím vyvolávají vztek,“ řekl.
Do Nachera se ale pustila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Kontext je důležitý. Když se řešilo zvyšování rodičovské za vaší vlády, předložili jsme valorizační vzoreček. Odmítli jste se o tom bavit, zamázli jste to. Přitom by to pro nynější časy bylo velice užitečné. Na tom chci ukázat, že to, co nyní říkáte v opozici, je v rozporu s tím, co jste dělali. A tak je to se vším,“ vmetla Richterová Nacherovi.
Vedle Nachera s Richterovou hledali recept na narovnání veřejných rozpočtů také europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „V prvním kole se musíme pokusit snížit deficit šetřením. Pokud Zbyněk Stanjura říká, že ušetří 70 miliard ročně, tak to je podobné jako naše vláda za Miroslava Kalouska. Nedělali jsme to zvyšováním daní, to může být doplňkové,“ řekl Jiří Pospíšil.
Vysokopříjmové zdanit víc
Proti zvyšování daní z příjmů fyzických osob, respektive návratu jejich zdanění na úroveň před zrušením superhrubé mzdy, je také Kateřina Konečná. Více by ale danila výdělky bohatých domácností. „Zrušení superhrubé mzdy nepomohlo nízkopříjmovým. Já bych to dokonce vysokopříjmovým ještě zvedla. Pokud si umí vydělat, musí být se státem solidární a je nezbytně nutné, aby zaplatili,“ řekla europoslankyně KSČM.
Konečná rovněž kritizovala další návrhy, které NERV předložil. „NERV reálně mluví o privatizaci. Budvar už jsme slyšeli. Ale co chceme privatizovat?“ položila si řečnickou otázku. Konečná také odmítla zavádění školného. To by podle ní zamezilo dětem z chudých domácností dosáhnout slušného vzdělání. „Rozpočtu to nepomůže,“ dodala.
Snížit schodek i zachovat soudržnost
Ke konsolidaci veřejných financí se v Partii Terezie Tománkové v první části vyjádřili také místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda SPD Radim Fiala. „Chceme snížit schodek rozpočtu, ale také zachovat sociální soudržnost. Nechceme dopustit jen utahování opasků jako při minulé krizi,“ nastínil Martin Kupka strategii, kterou se při konsolidaci veřejných financí plánuje vydat vláda Petra Fialy (ODS). „Dáme dohromady poctivou analýzu, co ty kroky znamenají, co přinesou společnosti i rozpočtu,“ dodal.
„Základním problémem je energetická krize. My každý rok zaplatíme obchodníkům a spekulantům s energiemi 130 miliard korun. Najít takovou sumu v rozpočtu bude velký problém,“ řekl Radim Fiala v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Jsme připraveni navrhnout, aby u zásadních věcí majících strategický význam pro Česko platilo, že budou nad zákony Evropské unie. Česká vláda musí převzít odpovědnost nad cenovou politikou minimálně u výroby elektřiny. Není důvod, aby české firmy a čeští lidé platili takové sumy za elektrickou energii. Dokud tohle neuděláme, nemá smysl se bavit, kde dál škrtat v rozpočtu,“ dodal.
Debatu si můžete poslechnout i jako podcast: