reklama

Revoluce v maturitách. Namísto zkoušky dospělosti průběžné testy, navrhují Piráti a STAN

Koalice Pirátů a hnutí STAN v rámci modernizace školství navrhuje, aby studenti skládali průběžné testy, které by nahradily státní maturitu. Dosavadní velká investice do maturit nefunguje, vysvětlil na setkání s novináři senátor Mikuláš Bek (za STAN). Jak by se dal jejich návrh převést do praxe?

reklama

„Chceme navrhnout jednorázové zkoušky, které by ověřovaly středoškolské minimum pomocí testů v průběhu studia. Velká investice peněz do maturit nefunguje,“ zkritizoval dosavadní systém senátor Mikuláš Bek (za STAN). Pokud by s návrhem koalice uspěla, pilotně by tento systém prosadila ve vybraných školách.

Maturitní zkoušky by se podle Pirátů a Starostů pak měly zaměřit víc na řešení problémů namísto drcení se látky nazpaměť.

„Testy by studenti dělali kdykoli během studia. Jakmile by se cítili, že jsou na to připravení. Byla by zde stanovená minimální úroveň, která by od každého byla vyžadována, a to třeba i v matematice. Určitě se tam neobjeví například derivace a integrály, ale spíše něco, co je potřebné pro nejrůznější typy zaměření,“ vysvětlil dále Bek.

Velký důraz by koalice chtěla klást také na porozumění textu a znalosti českého jazyka. „Proč máme závěrečnou zkoušku ze všeobecných znalostí na závěr studia a riskujeme, že vždy procento žáků ji nesplní a skončí se základním vzděláním?“ ptal se poslanec Lukáš Bartoň (Piráti).

Nový typ střední školy

Koalice Pirátů a hnutí STAN chce také děti motivovat, aby rády chodily do školy. Řešením by podle nich mohla být digitalizace učebních materiálů, které by byly doplněny o interaktivní programy. Jednalo by se o doplněk ideální pro domácí nebo distanční výuku.

V rámci předvolební kampaně koalice představila i návrh o novém typu střední školy. Ta by kombinovala gymnaziální a odborné vzdělání. Hlavní výhodou by podle politiků byl fakt, že studenti  by nebyli nuceni k brzkému rozhodování o budoucí profesi.

Co slibují další strany?

Obecně politické strany pro školství před volbami slibují do budoucna víc peněz, možné úpravy učiva a zkoušek nebo změny v inkluzi, tedy ve vzdělávání handicapovaných s ostatními. Některé zdůrazňují potřebu zlepšit dostupnost počítačů pro všechny žáky a řešit rozdíly ve vzdělávání, které se nyní prohloubily kvůli výuce na dálku v důsledku epidemie covidu.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) či hnutí Přísaha Roberta Šlachty, stejně jako Piráti se Starosty, slibují modernizaci vzdělávání. Podobný cíl vyjadřovali v uplynulých letech i zástupci ANO. KSČM a ČSSD jsou především pro bezplatné školství, hnutí SPD a Trikolóra proti současnému systému inkluze.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama