reklama

Řidič cisterny blokoval záchranářskou uličku. Hasiči se nemohli dostat ke zraněnému

Jihomoravští hasiči zveřejnili videozáznam, na kterém je vidět, jak řidič cisterny v záchranářské uličce blokuje hasičské auto. Posádka přitom na dálnici D2 spěchala k vážné nehodě, při které byl v dodávce zaklíněný řidič. Případem se už zabývají policisté a po šoférovi cisterny pátrají.

reklama

V úterý dopoledne spěchali hasiči k vážné nehodě, která se stala na dálnici D2 nedaleko od Brna. Při srážce kamionu s dodávkou zůstal vážně zraněný řidič zaklíněný ve voze a potřeboval okamžitou pomoc. Jinak vzorně vytvořenou záchranářskou uličku ale zablokoval řidič cisterny, a hasiče tak značně zdržel.

„To vozidlo jelo pořád před námi, nebylo možné jej objet, tam bychom se opravdu nevešli s tou velkou cisternou, takže jsme jenom čekali, kdy bude schopný se někam zařadit. Vypadalo to, že v některých situacích zmatkuje a neví, na kterou stranu uhnout,“ okomentoval vážnou situaci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Podle hasičů přitom bylo potřeba dostat se ke zraněnému co nejrychleji. Ve voze totiž vezli speciální vyprošťovací zařízení, bez kterého by zaklíněného šoféra ze zdemolované kabiny nedostali ven. „Každé zpoždění se počítá, v tuto chvíli můžeme mluvit o desítkách vteřin, možná jednotkách minut, těžko říct. To zpoždění v takových případech může mít opravdu tragické následky,“ vysvětlil Mikoška.

Případem se zabývají policisté

Pochopení pro šoféra nemá ani dopravní expert z BESIP Pavel Čížek. „Ten řidič se samozřejmě zachoval naprosto nesprávně, měl několik možností, jak vyklidit prostor záchranné uličky. Co ho vedlo k tomu, proč ji blokoval, to nedokážu posoudit.“

Ale možná to zjistí policisté, kteří se už celým případem zabývají a po řidiči cisterny teď pátrají. „Přijali jsme od hasičského záchranného sboru videozáznam, na kterém se nachází řidič cisterny, který očividně nerespektuje záchranářskou uličku,“ potvrdil CNN Prima NEWS mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala.

Tato poslední událost z dálnice D2 je podle policistů jasným příkladem toho, že některým šoférům pojem záchranářská ulička stále nic neříká nebo ji nedodržují. Za její nerespektování jsou přitom u nás poměrně nízké tresty. Třeba v tomto případě řidiči cisterny hrozí maximálně pokuta 2 500 kroun.

Podle odborníků by si přitom každý řidič měl uvědomit, že už v okamžiku tvorby kolony by měl automaticky uhýbat do strany. Pokud přesně neví, do které, existuje takzvané pravidlo pravé ruky. „Podle palce – vozidla v levém pruhu odbočují doleva, vytvoří prostor a ostatní vozidla na pravé straně odbočují doprava, ať už tam těch pruhů je, kolik chce,“ radí Čížek.

Jak navíc policisté i hasiči upozorňují, kdokoliv, kdo blokuje nebo zneužívá záchranářskou uličku, by si měl uvědomit, že pomoc by někdy mohl potřebovat i on sám nebo že někde vepředu mohou být jeho nejbližší, kterým jde o každou sekundu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následuje velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran, mezi nimi i epidemiolog Roman Prymula a hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

reklama

Domácí zpravodajství

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama