reklama

Řidič cisterny blokoval záchranářskou uličku. Hasiči se nemohli dostat ke zraněnému

Jihomoravští hasiči zveřejnili videozáznam, na kterém je vidět, jak řidič cisterny v záchranářské uličce blokuje hasičské auto. Posádka přitom na dálnici D2 spěchala k vážné nehodě, při které byl v dodávce zaklíněný řidič. Případem se už zabývají policisté a po šoférovi cisterny pátrají.

reklama

V úterý dopoledne spěchali hasiči k vážné nehodě, která se stala na dálnici D2 nedaleko od Brna. Při srážce kamionu s dodávkou zůstal vážně zraněný řidič zaklíněný ve voze a potřeboval okamžitou pomoc. Jinak vzorně vytvořenou záchranářskou uličku ale zablokoval řidič cisterny, a hasiče tak značně zdržel.

K tématu

„To vozidlo jelo pořád před námi, nebylo možné jej objet, tam bychom se opravdu nevešli s tou velkou cisternou, takže jsme jenom čekali, kdy bude schopný se někam zařadit. Vypadalo to, že v některých situacích zmatkuje a neví, na kterou stranu uhnout,“ okomentoval vážnou situaci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Podle hasičů přitom bylo potřeba dostat se ke zraněnému co nejrychleji. Ve voze totiž vezli speciální vyprošťovací zařízení, bez kterého by zaklíněného šoféra ze zdemolované kabiny nedostali ven. „Každé zpoždění se počítá, v tuto chvíli můžeme mluvit o desítkách vteřin, možná jednotkách minut, těžko říct. To zpoždění v takových případech může mít opravdu tragické následky,“ vysvětlil Mikoška.

Případem se zabývají policisté

Pochopení pro šoféra nemá ani dopravní expert z BESIP Pavel Čížek. „Ten řidič se samozřejmě zachoval naprosto nesprávně, měl několik možností, jak vyklidit prostor záchranné uličky. Co ho vedlo k tomu, proč ji blokoval, to nedokážu posoudit.“

Ale možná to zjistí policisté, kteří se už celým případem zabývají a po řidiči cisterny teď pátrají. „Přijali jsme od hasičského záchranného sboru videozáznam, na kterém se nachází řidič cisterny, který očividně nerespektuje záchranářskou uličku,“ potvrdil CNN Prima NEWS mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala.

Tato poslední událost z dálnice D2 je podle policistů jasným příkladem toho, že některým šoférům pojem záchranářská ulička stále nic neříká nebo ji nedodržují. Za její nerespektování jsou přitom u nás poměrně nízké tresty. Třeba v tomto případě řidiči cisterny hrozí maximálně pokuta 2 500 kroun.

K tématu

Podle odborníků by si přitom každý řidič měl uvědomit, že už v okamžiku tvorby kolony by měl automaticky uhýbat do strany. Pokud přesně neví, do které, existuje takzvané pravidlo pravé ruky. „Podle palce – vozidla v levém pruhu odbočují doleva, vytvoří prostor a ostatní vozidla na pravé straně odbočují doprava, ať už tam těch pruhů je, kolik chce,“ radí Čížek.

Jak navíc policisté i hasiči upozorňují, kdokoliv, kdo blokuje nebo zneužívá záchranářskou uličku, by si měl uvědomit, že pomoc by někdy mohl potřebovat i on sám nebo že někde vepředu mohou být jeho nejbližší, kterým jde o každou sekundu.

Další hlavní zprávy

Domácí

Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka

Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka

Uživatele sociálních sítí rozvášnil způsob, jakým lékaři v Liberci vyšetřovali těhotnou ženu. Hojně sdílená fotografie ukazuje, že jí odhalené břicho zkoumali venku před nemocnicí, přímo ve večerním chladu a dešti. Nakonec však nejde o bezcitnou doktorskou zvůli. Nastávající rodičkou je bývalá slavná biatlonistka Veronika Vítková, která personál severočeské nemocnice vehementně obhajuje: „Venku mě vyšetřili na mou žádost.“

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama