Řidič cisterny blokoval záchranářskou uličku
Jihomoravští hasiči zveřejnili videozáznam, na kterém je vidět, jak řidič cisterny v záchranářské uličce blokuje hasičské auto. Posádka přitom na dálnici D2 spěchala k vážné nehodě, při které byl v dodávce zaklíněný řidič. Případem se už zabývají policisté a po šoférovi cisterny pátrají.
V úterý dopoledne spěchali hasiči k vážné nehodě, která se stala na dálnici D2 nedaleko od Brna. Při srážce kamionu s dodávkou zůstal vážně zraněný řidič zaklíněný ve voze a potřeboval okamžitou pomoc. Jinak vzorně vytvořenou záchranářskou uličku ale zablokoval řidič cisterny, a hasiče tak značně zdržel.
„To vozidlo jelo pořád před námi, nebylo možné jej objet, tam bychom se opravdu nevešli s tou velkou cisternou, takže jsme jenom čekali, kdy bude schopný se někam zařadit. Vypadalo to, že v některých situacích zmatkuje a neví, na kterou stranu uhnout,“ okomentoval vážnou situaci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Podle hasičů přitom bylo potřeba dostat se ke zraněnému co nejrychleji. Ve voze totiž vezli speciální vyprošťovací zařízení, bez kterého by zaklíněného šoféra ze zdemolované kabiny nedostali ven. „Každé zpoždění se počítá, v tuto chvíli můžeme mluvit o desítkách vteřin, možná jednotkách minut, těžko říct. To zpoždění v takových případech může mít opravdu tragické následky,“ vysvětlil Mikoška.
Případem se zabývají policisté
Pochopení pro šoféra nemá ani dopravní expert z BESIP Pavel Čížek. „Ten řidič se samozřejmě zachoval naprosto nesprávně, měl několik možností, jak vyklidit prostor záchranné uličky. Co ho vedlo k tomu, proč ji blokoval, to nedokážu posoudit.“
Ale možná to zjistí policisté, kteří se už celým případem zabývají a po řidiči cisterny teď pátrají. „Přijali jsme od hasičského záchranného sboru videozáznam, na kterém se nachází řidič cisterny, který očividně nerespektuje záchranářskou uličku,“ potvrdil CNN Prima NEWS mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala.
Tato poslední událost z dálnice D2 je podle policistů jasným příkladem toho, že některým šoférům pojem záchranářská ulička stále nic neříká nebo ji nedodržují. Za její nerespektování jsou přitom u nás poměrně nízké tresty. Třeba v tomto případě řidiči cisterny hrozí maximálně pokuta 2 500 kroun.
Podle odborníků by si přitom každý řidič měl uvědomit, že už v okamžiku tvorby kolony by měl automaticky uhýbat do strany. Pokud přesně neví, do které, existuje takzvané pravidlo pravé ruky. „Podle palce – vozidla v levém pruhu odbočují doleva, vytvoří prostor a ostatní vozidla na pravé straně odbočují doprava, ať už tam těch pruhů je, kolik chce,“ radí Čížek.
Jak navíc policisté i hasiči upozorňují, kdokoliv, kdo blokuje nebo zneužívá záchranářskou uličku, by si měl uvědomit, že pomoc by někdy mohl potřebovat i on sám nebo že někde vepředu mohou být jeho nejbližší, kterým jde o každou sekundu.