CO ČECH, TO TRENÉR! - 1.3. v 19:59
Řítili jsme se do katastrofy, takto dramatické druhé vlně pandemie jsme mohli zabránit, řekl po roce od prvního případu koronaviru v Česku epidemiolog Rastislav Maďar ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Tím, že se do vysoké nálože viru otevřely školy, se podle něj přilil olej do ohně a přineslo to i vysoké počty obětí. Podle prezidenta České lékařské komory byl problém v tom, že Adam Vojtěch byl „až patologicky závislý na Andreji Babišovi“.
„Z mého pohledu bylo jasné, že už v srpnu jsme měli zasáhnout. Má rada byla udělat to co nejdříve, ještě než otevřou školy. Nebyla k tomu politická vůle. Přilil se olej do ohně a dostali jsme se na úroveň, kde jsme nechtěli být a přineslo to vysoké počty obětí,“ uvedl Maďar ve speciálu Rok s koronavirem na CNN Prima NEWS.
Maďar prý dělal tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi dobrovolného poradce. Vojtěch podle epidemiologa vždy akceptoval rady odborníků a snažil se je prosadit. „Někdy to naráželo na politický nesouhlas, ale když už hrozící katastrofa rostla, lavina na nás padala a někdo furt říkal, že jsme best in covid, u toho jsem už nechtěl být. Bylo jasné, že se Vojtěchovi nepodaří včasná opatření prosadit. Nechtěl jsem se cítit spoluodpovědný za to, co následně nastalo, když jsem věděl, že to nastat nemusí,“ upozornil epidemiolog.
Podle bývalého ministra zdravotnictví ve „zlomovém okamžiku“ epidemie ale nebyli vůbec jednotní ani odborníci. „Velmi dobře si pamatuji na jednání 20. srpna, kam si pozval zástupce skupin Chytré karantény. Zůstal jsem osamocen s názorem zavést roušky, což bylo původním návrhem od září,“ řekl v pořadu Vojtěch.
Kubek: Vojtěch byl až patologicky závislý na Babišovi
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vidí chybu v tom, že Adam Vojtěch byl „až patologicky závislý na Andreji Babišovi“. „Ten vztah bezmezné loajality, až skoro otcovsko-synovský, se tady ukázal být strašně kontraproduktivní. Panu ministrovi to přineslo trafiku v podobě pozice ve Finsku, ale nám to přineslo obrovské problémy. To byla asi ta největší chyba, které se Vojtěch dopustil,“ tvrdil v debatě Kubek.
Dalším problémem podzimní vlny pandemie byly podle prezidenta ČLK blížící se krajské volby. „Politici lhali a snažili se lakovat skutečnost na růžovo a dojet na vlně best in covid až do voleb,“ zdůraznil lékař.
Vojtěch na Kubka v pořadu ale reagoval slovy, že říká laciné urážky a že u rozhodování o zavedení roušek v srpnu sedělo 20 odborníků a nikdo se za roušky nepřimluvil. „Tehdy ani pan Prymula nepodpořil plošné zavedení roušek,“ podotkl exministr zdravotnictví.
Za tři týdny bude denní nárůst jako dnes, ale budeme na sestupu
Oborníci ve speciálu zhodnotili i aktuální epidemickou situaci v Česku, tedy rok od prvního prokázaného případu COVID-19. „Nyní letíme velmi vysoko, jiná opatření než ta radikálnější nezaberou, alespoň ne v krátkodobém horizontu. Opakují se stejné chyby, příliš brzy se rozvolňuje. Blatný teď hraje s velmi početně omezeným týmem a všichni již jeví známky únavy,“ shrnul epidemiolog Rastislav Maďar. Dodal, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navíc odborníky poslouchá „na střídačku a nevypočitatelně“.
Podle epidemiologa Petra Smejkala je jedna z největších chyb poslední doby to, že se pozdě odhalily mutace. „Pořád jsme řešili, aby nás to moc nestálo, ale nakonec nás to stojí daleko víc. V jednu chvíli ministerstvo věřilo velmi dobré skupině odborníků, jenže jsme ji po nějakém úspěchu opustili. Pořád hledáme českou cestu, jak to udělat po svém, a to se nám vůbec nevyplatí,“ zdůraznil Smejkal.
I když od pondělí v Česku platí třítýdenní lockdown, Milan Kubek nevěří, že stávající opatření postačí jako pomyslná záchranná brzda. „Přeji si, aby zafungovala. Teď se bude deset až čtrnáct dní zhoršovat situace, poté možná začneme pomalu klesat. Za tři týdny budeme mít denní nárůst nakažených jako dnes, nebudeme ale na vzestupu, ale na sestupu,“ předpověděl Kubek s tím, že v tu chvíli se začne opět slibovat, že se rozvolní.
Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii
I podle Maďara stávající opatření, včetně zavedení testů ve firmách, nestačí na to, aby se za tři týdny rozvolňovalo. „Musíme se dostat pod tisíc případů nakažených denně, to za tři týdny nedáme. Lidem by se mělo říct, že se musíme semknout a když to vydržíme, tak už nás nečekají takové hrozby jako v minulém období,“ je přesvědčen epidemiolog.
Podle Maďara jsou jen dvě cesty. Buď budeme mít méně přísná opatření, která budou trvat delší dobu a přinesou více mrtvých, nebo se „zhasne“, bude tvrdý lockdown, ale zvládneme to rychleji.
S ním souhlasil Smejkal, který dodal, že bez masivního testování a trasování si nemůžeme myslet, že to dopadne dobře. „Lidé už to dlouho nevydrží, maximálně do Velikonoc. Pokud přijmeme opatření a budeme masivně testovat, vše pojede v přísném lockdownu, pak se teprve bude moct mluvit o rozvolňování. Pokud budeme i nadále dělat kompromisy, tak se za slibovanou dobu nedostaneme tam, kam máme. Pak už nebudeme mít žádnou důvěru lidí a dojde k anarchii,“ upozornil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Petr Smejkal.