Řidičák už od 17 let. Mladí by mohli jezdit „pod dohledem“, co na to dopravní experti?

Zkoušky v autoškole v 17 letech a další rok jízdy pod dohledem. Takovou možnost by chtělo dát ministerstvo dopravy mladým začínajícím řidičům. Slibuje si od toho větší bezpečnost na silnicích. Redakcí CNN Prima NEWS oslovení instruktoři autoškoly obecně plánované změny vítají, rádi by si ale zájemce o řidičské oprávnění prozkoušeli pak ještě v osmnácti.

Šestnáctiletá Justýna Anna by si chtěla sednout za volant co nejdříve. Podle platných zákonů může až od osmnácti. Chystaná novela ale počítá s tím, že by se hranice mohla o rok snížit a prvních 365 dní by mladiství jezdili s mentorem.

„Já bych to určitě brala, protože nejenom, že je to výhoda toho, že bych měla řidičák o rok dříve, ale asi bych radši jezdila s někým zkušenějším, kdo už má víc zažito v autě, protože to, že získám řidičák, neznamená, že se cítím komfortně na silnici,“ uvádí Justýna Anna.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že mentory budou nejčastěji rodiče, ale není to nutnost. Podmínkou však bude nejméně desetiletá praxe a nulový záznam v bodovém rejstříku. „Rodiče mladých lidí a začínajících řidičů mají největší zájem na tom, aby tyto první krůčky dítěte za volantem byly krůčky bezpečné,“ říká mluvčí resortu dopravy František Jemelka.

„Jelikož je táta velice zkušený řidič, tak bych se cítila komfortně a určitě bych byla ráda, kdyby mi poradil, i kdyby to mělo být v ostřejší formě,“ pokračuje budoucí řidička.

Dopravní expert návrh vítá

Ježdění s mentorem vítá i dopravní expert Roman Budský. Během 28 hodin v autoškole student najezdí zhruba 500 kilometrů. Podle Budského by měli řidiči najezdit pod dozorem minimálně 3 000 kilometrů. „Výrazně klesá křivka pravděpodobnosti, že nový řidič, který najede 3 000 kilometrů v kombinaci autoškola a rodinný příslušník, způsobí dopravní nehodu,“ říká.

Například instruktor autoškoly Radek Huľo řízení od 17 let podporuje. Myslí si ale, že by to mohlo fungovat ještě lépe. „Upřímně řečeno mně by se víc líbil ten rakouský model, který umožňuje tomu řidiči v sedmnácti pod dohledem mentora řídit vozidlo. Na druhou stranu tu zkoušku dělá až v osmnácti.“

V případě nehody, třeba i se zraněním, by podle připravované novely nebyl odpovědný mentor, ale 17letý řidič. Návrh ministerstva dopravy by měl přijít na vládu letos na podzim. Zákon by mohl platit nejdříve od roku 2024.

Tagy:
autoškola řidičský průkaz Roman Budský řidičské zkoušky Ministerstvo dopravy České republiky Radek Huľo

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Domácí zpravodajství

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.