Válka na Ukrajině trvá už skoro tři roky a mnozí doufají, že v roce 2025 konflikt skončí. Odborníci vyhlížejí také ukončení války v Gaze, třebaže ke klidu má Blízký východ jako celek daleko. Pozornost se bude upínat také k souboji USA a Číny. Co se bude v příštím roce na těchto frontách dít, předpovídá prestižní list The Economist.
Staronový prezident Donald Trump vlétne v lednu znovu do Bílého domu a bude jedním z nejvýznamnějších hráčů, kteří budou určovat rozložení figurek na geopolitické šachovnici.
Trump dal před volbami najevo, že chce válku mezi Ukrajinou a Ruskem ukončit do 24 hodin. I ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj doufá, že válka skončí v roce 2025 diplomatickou cestou, informovaly Euronews.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sýrii kvůli válce opustilo 14 milionů lidí, pád Asada slaví i v Německu. Vrátí se zpátky?
Konec bojů na Ukrajině?
Trumpův plán na ukončení války ale s největší pravděpodobností bude počítat s územními ústupky Ukrajiny vůči Rusku. Kyjev prozatím nedal najevo, že by na něco takového přistoupil. Velkou otázkou také zůstává, jestli se bude chtít jednání o reálném míru účastnit Rusko.
Americký prezident bude zásadně promlouvat také do druhého ostře sledovaného konfliktu, který ovlivňuje celý svět. A to do střetu na Blízkém východě, který hoří hned na několik frontách. Izrael nadále válčí s Hamásem v Pásmu Gazy, napětí trvá také mezi židovským státem a Hizballáhem. Korunním nepřítelem Tel Avivu je ale Írán.
„Trump může tlačit na Ukrajinu, aby uzavřela dohodu s Ruskem, a dát Izraeli volnou ruku v jeho konfliktech v Gaze a Libanonu. Americký postoj a skepse vůči zahraničním zápletkám může vést k větší aktivitě Číny, Ruska, Íránu a Severní Koreje a většímu vměšování regionálních mocností, jako je tomu v krizí postiženém Súdánu. Není také jasné, zda by se Amerika postavila Číně v konfliktu o Tchaj-wan nebo v Jihočínském moři,“ napsal novinář Tom Standage z listu The Economist.
Ukrajinský novinář Maksym Beznosjuk je ale k rychlému řešení války na Ukrajině skeptický. „Ani jedna ze stran není ochotna vyjednávat, a proto nemůže dojít k urovnání sporu; Ukrajina bude nadále bojovat o své přežití, zatímco Kreml se bude snažit maximalizovat územní zisky, zatímco západní pomoc Ukrajině se bude vytrácet,“ popsal pro list Kyiv Post.
Čína versus USA
Trump podle Standage bude ostrý i směrem k Číně, Peking ale na jeho plány údajně reaguje velmi pružně.
„Prozatím se soupeření Ameriky s Čínou projevuje jako obchodní válka, protože Trump bude zavádět omezení a zvýší cla, a to i vůči americkým spojencům (cla nejvíce postihnou Kanadu a Mexiko, pozn. redakce). Se sílícím protekcionismem čínské firmy expandují do zahraničí, aby obešly obchodní bariéry a získaly nové trhy na globálním jihu. Čínské firmy staví továrny od Mexika po Maďarsko,“ upozornil odborník.
Jedním z příštích globálních bojišť se mezitím může stát Tchaj-wan, který chce Čína dostat plně pod svou nadvládu. V případě invaze ale není jasné, jestli by Spojené státy pod velením Trumpa přišly ostrovu na pomoc.
Experti při výhledu do roku 2025 často skloňují i termín polykrize, kdy se nejrůznější globální výzvy – války, klimatická změna, migrace – sbíhají a vzájemně se ovlivňují, píše web Global Guardian.
Příští rok může být proto plný překvapení a zvratů, ostatně jako každý další dosud neprobádaný rok.
„Díky pokusům o atentát, vybuchujícím vysílačkám a obřím raketám jsme se v roce 2024 naučili očekávat neuvěřitelné,“ uzavřel Standage.
PODÍVEJTE SE: Zelenskyj oželí území. Chce mír, má ale podmínku. Putin bude mít radost, tvrdí experti