Rok od covidu. Připomeňte si, jak šel čas s pandemií
První případ nákazy novým koronavirem byl v čínském Wu-chanu ohlášen přesně před rokem, 1. prosince 2019. Od té doby neznámá nemoc připomínající virus SARS změnila život milionů lidí na celém světě. Připomeňte si nejdůležitější milníky průběhu pandemie ve světě.
Přesné datum, kdy se poprvé objevil první případ nákazy novým koronavirem, se v různých zdrojích liší. Například WHO uvádí jako den, kdy se poprvé objevila infekce, 8. prosinec. Hongkongský deník South China Morning Post ve své investigaci zmiňuje dokonce 17. listopad. Obecně je ale za počátek šíření považován právě 1. prosinec 2019.
Koronavirem se během uplynulého roku podle dat univerzity Johnse Hopkinse nakazilo již více než 63 milionů lidí na celém světě. Nemoc tedy prodělal již zhruba každý 120. člověk na planetě. Choroba dosud připravila o život téměř 1,5 milionu lidí a rozšířila se nejméně do 191 zemí světa.
Prosinec
Neznámá plicní choroba
- Podle zmíněné investigace South China Morning Post se už od 17. listopadu objevilo v Číně mezi jedním až pěti případy nákazy denně. Tehdy se jednalo o bezejmennou chorobu, která lékařům připomínala nemoc SARS. Tomu odpovídá i pozdější pojmenování viru SARS-CoV-2.
- Provizorní název byl 2019-nCoV, který značil, že se jedná o nový typ koronaviru.
- Představitelé Wu-chanu až v poslední den minulého roku potvrdili, že se potýkají s desítkami případů neznámé plicní choroby. Uvedli však, že se snaží předejít šíření. Tehdy ještě nebylo jasné, zda se nový koronavirus přenáší z člověka na člověka.
Chlapec se narodil s imunitou na COVID-19. Lékaři tápou, jak se to mohlo stát
Ojedinělý případ se stal v singapurské porodnici. Žena, která během těhotenství onemocněla covidem, porodila chlapečka s imunitou, přičemž se u něj samotný virus nepotvrdil. Lékaři se domnívají, že žena předala dítěti protilátky během těhotenství.
Leden
První oběť
- První potvrzené úmrtí na nový typ koronaviru ohlásily čínské úřady 11. ledna. Mělo se jednat o 61letého zákazníka nechvalně proslulého mokrého trhu ve Wu-chanu.
- Podle WHO se nemoc rozšířila za hranice Číny poprvé 20. ledna. Jednalo se o Japonsko, Jižní Koreu a Thajsko (Severní Korea svůj stav dlouhodobě tají). O den později se nový koronavirus objevil také v USA, nakazil se jím třicátník, který se vrátil z Wu-chanu.
Wu-chan je odříznutý
- Ke konci ledna Čína odřízla 11milionový Wu-chan od zbytku země. Byly přerušeny vlakové i autobusové spoje uvnitř města a zrušena letecká doprava. Čína v té době evidovala již 17 úmrtí na onemocnění.
- Celkem se nakazilo 570 lidí, krom Číny na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Thajsku, v Jižní Koreji a v USA.
Trump zakázal cestování z Číny
- Od posledního lednového dne roku 2020 zakázal prezident Spojených států Donald Trump příjezd všem cizincům, kteří v posledních 14 dnech navštívili Čínu. Výjimku měli příbuzní amerických občanů nebo lidé s trvalým pobytem. Tou dobu se celosvětově koronavirem nakazilo téměř 10 tisíc lidí a 213 z nich mu podlehlo.
Únor
První úmrtí mimo Čínu
- Začátkem února potvrdily úřady první úmrtí na nový typ koronaviru mimo pevninskou Čínu. Jednalo se o 44letého muže z Filipín. K tomuto dni vzala plicní choroba život 360 lidem.
Zemřel čínský lékař, který se snažil zvrátit katastrofu
- Jen o pár dní později zemřel na stále bezejmennou chorobu lékař Li Wen-liang, který byl oplakáván jako hrdina. Upozorňoval totiž na hrozbu epidemie už v jejích zárodcích a tvrdil, že se šíření nemoci může vymknout kontrole.
Neznámý nepřítel má jméno
- WHO přidělila respirační chorobě jméno COVID-19. Zkratka odkazuje ke slovům coronavirus disease 2019 a je záměrně neutrální.
- Nezabarvený charakter pojmenování vychází z doporučení WHO z roku 2015, které apeluje, aby názvy nových nemocí neodkazovaly k názvům živočišných druhů, ke geografickým a dalším názvům. Světová zdravotnická organizace vyšla z nežádoucích stigmat, která s sebou nesou pojmenování jako španělská nebo prasečí chřipka. Například pro Donalda Trumpa však COVID-19 zůstal „čínskou chřipkou“.
Moderna tvrdí, že zvrátí vývoj pandemie. Její vakcína má prý 94procentní účinnost
Vakcína proti covidu americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů účinnost přes 94 procent. Těžkým případům nemoci prý dokonce dokáže předejít stoprocentně a studie neukázaly žádné vážné vedlejší účinky. Firma se tak v pondělí chystá požádat regulační úřady ve Spojených státech a Evropské unii o schválení mimořádného nasazení látky.
První úmrtí v Evropě
- Ačkoliv se v první vlně koronavirové nákazy nechvalně proslavila jako epicentrum Itálie, první úmrtí ohlásila Francie.
- Ke konci února se nákaza začala rapidně šířit v Itálii, kde autority 23. února uzavřely desítku lombardských měst. Došlo k uzavření škol, zrušení společenských a kulturních akcí. Mezi výrazná ohniska se koncem února zařadil Irán a první případy ohlásila Latinská Amerika.
Březen
COVID-19 se rozšířil do Česka
- Testy odhalily první tři případy nákazy v Česku, všichni nakažení přicestovali z Itálie.
- 12. března počet nakažených překročil stovku a vláda vyhlásila nouzový stav. Školy jsou zavřené již několik dnů, následuje zákaz akcí nad 30 osob. Již 14. března vláda uzavírá obchody a restaurace, o další dva dny později přichází uzávěrka hranic a omezení volného pohybu.
- Zákaz vycházení bez ochrany obličeje platí od 19. března, látkové roušky se staly symbolem nepřipravenosti státu na epidemii. Ještě do konce měsíce, 21. března, překročil počet tuzemských potvrzených případů tisícovku a den nato zemřel v Česku na COVID-19 první člověk. Jednalo se o 95letého muže.
Čína zastavila lokální přenos a EU se odřízla
- Čína oznámila první den bez lokálního přenosu infekce, což svět naplnilo optimismem. Nyní už je ale jasné, že boj s pandemií je během na dlouhou trať.
- O dva dny dříve, 17. března, se členské země Evropské unie dohodly na zákazu vstupu cestujících téměř z celého zbytku světa.
- K 26. březnu se zemí nejhůře postiženou šířením koronaviru oficiálně staly Spojené státy, které tou dobou evidovaly více než 81 tisíc nakažených a tisícovku úmrtí.
- Pořadatelé oznámili přesun letních olympijských her na rok 2021. Před tím k posunu v historii došlo pouze třikrát, v letech 1916, 1940 a 1944, pokaždé z důvodu války.
Duben
Sto tisíc obětí a Boris Johnson na JIP
- Počet úmrtí dosáhl 100 tisíc 9. března.
- V tentýž den se vrátil britský ministerský předseda z jednotky intenzivní péče, kam byl převezen kvůli těžkému průběhu nemoci COVID-19. Sám přitom nákazu dříve zlehčoval.
- Česko během dubna dosáhlo jarního rekordu, co se týče hospitalizací, těch bylo nejvíce 422. Vláda dvakrát prodloužila nouzový stav, od 23. dubna už ale bylo znovu možné cestovat do zahraničí.
Květen
COVID-19 mohl být v Evropě už v prosinci
- V květnu přišli francouzští lékaři s tvrzením, že pacient, který v prosinci zemřel na pneumonii, měl koronavirus. Ukázala to prý pitva. Znamenalo by to, že nemoc byla v Evropě ještě dřív, než Čína oficiálně zaznamenala první nákazu.
- Vysoký představitel WHO Mike Ryan v témže měsíci klidnil nadšení z toho, že vakcína okamžitě zastaví globální zdravotní krizi.
- Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil lék remdesivir pro nouzové užití.
Očkování Čechů proti covidu vyjde na pět miliard. Zaplatí jej stát a pojišťovny
Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo přijít až na pět miliard korun, pokud by byly potřeba dvě dávky. Vakcínu zakoupí stát díky objednávce Evropské unie, aplikace u lékaře a spotřebovaný materiál se zaplatí z veřejného zdravotního pojištění. Vyplývá to z návrhu zákona, který má umožnit hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění. V pondělí o něm jedná vláda.
Protesty jako hrozba pro šíření
- Konec května poznamenaly masivní protesty proti rasismu a policejnímu násilí, které v USA přinesly obavy z nových masivních nákaz. Demonstrace následovaly po násilném zabití Afroameričana George Floyda.
- V květnu se také ohnisko pandemie přesunulo do Latinské Ameriky, především do Brazílie.
Česko se vrací k normálu
- V tuzemsku se epidemická situace zlepšovala, 11. května se proto otevřely zahrádky restaurací a o dva týdny později i jejich interiéry. Češi se dočkali konce nouzového stavu k 17. květnu.
Červen
Epicentrum se přesouvá na jih
- Zatímco většina evropských zemí uvolňuje restriktivní opatření, strmý růst případů zaznamenává jižní Asie, Latinská Amerika, Afrika a jih Spojených států.
Babiš: Plošná opatření už nebudou
- V červnu byl český premiér Andrej Babiš (ANO) velmi optimistický. Sliboval, že na druhou vlnu epidemie je připraven a že už nebudou zaváděny plošné restrikce. Vše se podle něj mělo zvládat kombinací testování, trasování a chytré karantény. Potvrzené případy se drží v řádech desítek denně.
Červenec
USA vystupují z WHO
- Trumpova administrace zaslala OSN dopis, v němž oznámila své odstoupení z WHO. Spojené státy se přitom stále potýkaly s vysokým nárůstem nových případů, 10. července jich zaznamenaly 68 tisíc.
- Pozitivně testován byl brazilský prezident Jair Bolsonaro, vášnivý popírač rizika koronaviru.
- Hongkong se potýká již se třetí vlnou epidemie a uzavírá školy.
- Na zhoršující se situaci reaguje například Tokyo, restrikce obnovuje také Indie či Izrael.
Nákaza v Techtle Mechtle a nepřipravenost vlády
- V červenci se vládní opozice snažila přinutit Babišův kabinet, aby předložil strategii pro zvládání druhé vlny epidemie. Několik poslanců upozornilo tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že země příliš připravená není. Podle něj však fungovalo vše, jak mělo, i když s několika výjimkami.
- V polovině měsíce se 200 lidí nakazilo v pražském baru Techtle Mechtle.
- Vláda zavádí ze dne na den opatření v Moravskoslezském kraji, ohnisko nákazy zde vzniklo v dole na Karvinsku.
- Epidemický trend začíná být nepříznivý, například 30. července hygienici evidovali 253 případů nákazy.
Srpen
Trump platí za vakcínu Moderny
- Americký prezident Donald Trump zaplatil půl druhého milionu dolarů za vakcínu společnosti Moderna, přestože ještě nevstoupila do třetí fáze testování.
- Kandidát demokratů na prezidenta Joe Biden vyzývá guvernéry států, aby zavedli povinnost nošení roušek až do listopadu. Pokud prý bude zvolen, sám tuto povinnost vyhlásí.
- Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin doporučuje pro léčbu koronaviru užití rekonvalescentní plazmy.
Lidé budou chtít cestovat, proto se nechají očkovat, věří šéf praktiků Šonka
Informační kampaň o proočkování Čechů má zpoždění, zatímco ta dezinformační náskok. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka. Podle něj se k lidem dostává mnoho zavádějících zpráv. Musí se proto otevřeně, upřímně a férově informovat i o jednotlivých vakcínách.
Situace v Česku se zhoršuje
- Český Ústav zdravotnických informací a statistiky odhaduje reprodukční číslo na 1,26 – což značí exponenciální růst. Tehdejší ministr zdravotnictví Vojtěch nařizuje nošení roušek ve vnitřních prostorech, na popud premiéra ale nařízení vzápětí ruší. Nakažených je 21. srpna už 504.
Září
Milion obětí na celém světě
- V září dosáhl počet obětí celosvětově jednoho milionu. Asi polovinu z nich přitom podle univerzity Johnse Hopkinse tvoří občané Indie, Spojených států a Brazílie.
- Do třetí fáze testování postupují vakcíny firem Pfizer a Johnson & Johnson. Trump zároveň odmítá participovat na plánu WHO COVAX, kterého by se mělo účastnit 172 zemí a díky němuž by mělo být očkování dostupné i pro země třetího světa.
Epidemie nabírá na síle, Babiš chce řešit zahrádkáře
- V České republice selhává systém trasování a hygienici již nedovedou dohledávat kontakty. Vláda přesto odmítá výraznější opatření. Premiér Babiš na jednání Sněmovny vyzývá, aby se místo epidemické situace projednával zahrádkářský zákon.
Říjen
Evropa je znovu epicentrem
- Začátkem října jsou Donald Trump i jeho žena Melanie pozitivně testování na koronavirus. Trump je na několik dnů převezen do nemocnice a spekuluje se o možném vlivu nemoci na jeho kampaň.
- Itálie zavádí povinné testování pro návštěvníky z některých zemí, Českou republiku nevyjímaje.
- Řada evropských zemí zažívá druhou vlnu a zavádí nová karanténní pravidla. Patří mezi ně Španělsko, Francie nebo Velká Británie. Belgie odkládá výkony v nemocnicích, které nejsou nezbytné. Oproti tomu Indie zaznamenává pokles. Poprvé během tří měsíců má 20. října méně než 50 tisíc nových případů denně.
- Společnost Johnson & Johnson na čas přerušuje testování své vakcíny poté, co měl jeden z účastníků klinických testů nevysvětlenou chorobu.
- K 28. říjnu zaznamenala WHO rekordní tři miliony případů během jednoho týdne. Evropu opětovně prohlásila centrem pandemie.
Česko světovým propadlíkem
- V Česku je po krajských volbách vyhlášen nouzový stav a jsou zavedeny plošné restrikce, které vláda dříve označovala za nepotřebné.
- O Česko se kvůli alarmující epidemické situaci zajímají i světová média. Rozsáhlou reportáž vydala například CNN.
Listopad
První vakcíny jako naděje
- Spojené státy 4. listopadu poprvé překračují hranici sta tisíc nových případů za den.
- Společnost Pfizer oznámila, že její vakcína má účinnost 90 procent. Po dalším testování uvedla 95 procent a zažádala o nouzové užití ve Spojených státech.
- O několik dnů později oznámila 94,5% účinnost očkovací látky firma Moderna. Rovněž požádala o schválení k nouzovému užití.