reklama

Lidé budou chtít cestovat, proto se nechají očkovat, věří šéf praktiků Šonka

Informační kampaň o proočkování Čechů má zpoždění, zatímco ta dezinformační náskok. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka. Podle něj se k lidem dostává mnoho zavádějících zpráv. Musí se proto otevřeně, upřímně a férově informovat i o jednotlivých vakcínách.

reklama

„S informační kampaní o proočkování Čechů je nutné začít co nejdříve, má zpoždění, zatímco ta dezinformační má náskok. Dozvídáme se spoustu nepravdivých nebo zavádějících informací a myslím, že je načase obyvatele začít informovat o tom, jak to ve skutečnosti je. Musíme lidem vysvětlit, že vakcína je bezpečná, a důvody, pro které je důležité se očkovat,“ uvedl v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové Šonka s tím, že rozhodnout se ale musí každý sám za sebe.

Vakcína podle něj bude k dispozici v prvním kvartálu příštího roku, ale ne hned pro každého. Obyvatelé budou rozděleni do několika skupin podle rizikovosti nebo důležitosti pro chod státu. „Cílem je dostatek pro všechny, ale ne hned na začátku. Napřed budou prioritně očkovány skupiny rizikových pacientů a infrastruktury státu,“ vysvětlil Šonka.

Na ministerstvu zdravotnictví nyní vzniká a připomínkuje se strategie, podle které se bude očkování řídit. Ta by měla být předložená vládě příští pondělí. „Já jsem dokument viděl a řeší se tam celá řada otázek. Zejména pořadí, distribuce, logistika a tak dále,“ podotkl předseda SPL.

Motivací k očkování bude celá řada

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS připustil, že k naočkování bude potřeba občany České republiky motivovat, a to v žádném případě negativně. Podle Šonky jsou některé motivační faktory dány tím, že pro očkované se zmírní epidemická opatření.

„Třeba aktivní obyvatelstvo, které cestuje, zřejmě bude mít jednodušší překonávání hranic v rámci Schengenského prostoru. Pro seniory může být motivací, že nebudou muset být zavření doma, ale budou se moct potkat s blízkými v podstatě svobodně, takže motivací asi bude celá řada,“ souhlasil lékař s ministrem. Znovu však zdůraznil, že je potřeba o tom začít mluvit a vysvětlovat vše občanům.

Je potřeba začít otevřeně, upřímně a férově informovat

Proočkování až 70 procent obyvatel České republiky by mělo být podle Blatného cestou, jak zabránit třetí vlně pandemie koronaviru. Objednány jsou zatím vakcíny od dvou firem – Pfizer a AstraZeneca — asi pro pět a půl milionu Čechů. První dávky by měly dorazit na přelomu roku.

Vakcíny se však liší. Například ze dvou kandidátních vakcín, které jsou nejblíže k dodání, může být podle Blatného jedna uchovávána při teplotě chladničkové a druhá potřebuje na uchování -70 °C. Objevují se ale také zprávy, že mohou mít různé vedlejší účinky. Podle ministra si ale občané vybrat, jaké očkování chtějí dostat, moci nebudou.

„Čím se moc neliší, je podle informací, které máme, jejich účinnost. Liší se třeba v tom, že jedna má dvoudávkové schéma, jiná jednodávkové, ale nejsem si jist, že bude schopen člověk sám vyhodnotit, která vakcína je pro něj lepší, nebo horší, a ani já v tuto chvíli takové informace nemám,“ okomentoval Šonka.

Podle něj mohou podobné údaje o vakcínách vyvolávat zmatek a je potřeba začít otevřeně, upřímně a férově informovat o jejich vlastnostech a zveřejnit data, která mají odborníci k dispozici. „Že některá vakcína má 100% účinnost a jiná 95%, jsou nešťastné informace, které se mezi lidi dostávají, přestože to není objektivně hodnotitelné pro obyčejného člověka ani obyčejného lékaře v terénu. Samozřejmě je možné, že vzniknou zmatky a že pacienti budou říkat, že nechtějí tu za čtyři eura, ale tu za 80 dolarů, protože musí být lepší, a tak dále,“ odůvodnil informační kampaň šéf praktiků.

Tagy:
očkování vakcína 360⁰ Pavlíny Wolfové Ministerstvo zdravotnictví koronavirus Petr Šonka Jan Blatný AstraZeneca Pfizer informační kampaň
Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti
Nehody

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak reagoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Živý odtud neodejdu, řval ukrajinský veterán. S granátem v ruce vtrhl na vládu

Policie v Kyjevě zadržela muže, který ve středu s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a hrozil jeho odpálením. S odkazem na mluvčího ministerstva vnitra o tom informují tiskové agentury. Útočník se po vyjednávání policii vzdal a za své chování se omluvil, incident se obešel bez výbuchu. Policie mezitím potvrdila, že granát byl pravý. Muži hrozí až 15 let vězení.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama