Tři roky se Kateřina z Ostravy s manželem pokoušela přirozenou cestou otěhotnět. Marné pokusy nakonec vyústily v to, že se pár rozhodl podstoupit umělé oplodnění (IVF). Kvůli nepříjemné zkušenosti s klinikou se však rozhodli ve svých snahách svépomocí pokračovat. K frustraci z nezdarů se připojil i tlak okolí a příbuzných, kteří na pár nevybíravě tlačili slovy: „Už byste mohli založit rodinu.“ Trvalo další tři roky, než se Kateřina odhodlala oslovit jinou reprodukční kliniku. Díky IVF se jí nakonec narodilo vytoužené miminko, dcera. A další asistovaná reprodukce nakonec nebyla třeba, přišel „zázrak“.
Když se paní Kateřina z Ostravy začala ve 25 letech s přítelem snažit o miminko, netrápily ji žádné zdravotní potíže. Ze začátku tedy tomu, že nemůže otěhotnět, nevěnovala pozornost.
ČTĚTE TAKÉ: Válka, hypotéky i klima. Páry odkládají rodičovství, ani umělé oplodnění vždy ale nepomůže
„Po čase už mi to však připadalo zvláštní, a tak jsem se ptala své gynekoložky, jestli je to normální. Moc to se mnou ale nechtěla řešit,“ vzpomíná dnes 41letá žena. Lékařka jí nakonec po třech letech marného snažení doporučila návštěvu konkrétní reprodukční kliniky, ta ale na Kateřinu a jejího přítele dobrý dojem neudělala.
S tlakem se vnitřně prala
„Hned na začátku nás zaskočilo, že po nás chtějí ‚dobrovolný‘ příspěvek ve výši 500 korun, a nedokázali vysvětlit, k čemu je určený. Pan doktor navíc nebyl vůbec empatický,“ vysvětluje Kateřina.
S přítelem se po této negativní zkušenosti shodli, že touto cestou jít nechtějí. „Odradilo nás to natolik, že jsme se rozhodli nechat tomu dál přirozený průběh. Mysleli jsme si totiž, že to tak funguje ve všech centrech asistované reprodukce,“ dodává Kateřina.
Čechy trápí neplodnost: I děti „ze zkumavky“ ale mají své limity. Jak léčbu ovlivní AI?
Až pět procent českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF). Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů bude počet dětí „ze zkumavky“ i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Situaci už nyní ovlivňuje umělá inteligence, která podle ředitelky reprodukční kliniky REPROMEDA Kateřiny Veselé sehraje v oblasti umělého oplodnění významnou roli.
Počít se jim ale stále nedařilo. Situaci jim neulehčovaly ani řeči příbuzných a známých, že už by konečně mohli založit rodinu. „Ze svého okolí jsem to slýchávala stále častěji. Bylo to opravdu nepříjemné. Vnitřně jsem se s tím dost prala a tohle mi na psychice nepřidávalo. Po dalších třech letech mi bylo jasné, že přirozenou cestou se mi otěhotnět nepodaří,“ líčí Kateřina.
Začala proto pátrat na internetu, jestli podobnou zkušenost nemají i jiné ženy. V diskusích narazila na pochvalné komentáře týkající se reprodukční kliniky Reprofit. V té době už byla vdaná a bylo jí 31 let.
„S manželem jsme vše probrali a rozhodli se kliniku navštívit. Setkali jsme se zde s úplně jiným přístupem. Pan doktor, který se nás ujal, nám sice nemazal med kolem pusy, bylo na něm ale vidět, že má skutečně zájem nám pomoci,“ vzpomíná Kateřina.
Lékař jim vysvětlil, jaká vyšetření oba podstoupí. Seznámil je také s možnostmi léčby a metodami asistované reprodukce, které na klinice používají. „Měli jsme pocit, že jsme na správném místě a léčba bude probíhat tak, jak má,“ vysvětluje Kateřina.
Radost na třetí pokus
Následná vyšetření nakonec u jejího manžela odhalila snížený pohyb a kvalitu spermií. Podle lékaře tato komplikace sice úplně nebránila přirozenému početí, pravděpodobnost spontánního otěhotnění ale nebyla příliš vysoká.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Že dítě ke znásilnění svádí? Nezná hranice, zodpovědnost vždy nese dospělý, říká expertka
„Souhlasili jsme proto s umělým oplodněním. Celkem jsem podstoupila tři cykly IVF. Otěhotnět se mi sice podařilo hned po prvním, plod se ale nevyvíjel. Druhý pokus nevyšel a úspěšný byl nakonec až třetí cyklus,“ přibližuje Kateřina, které se v roce 2016 díky umělému oplodnění narodila zdravá holčička.
S manželem si nechali zamrazit ještě další tři embrya, protože chtěli, aby měla dcera i sourozence. Po roce ale Kateřina zjistila, že otěhotněla přirozenou cestou.
„Připadalo nám to jako zázrak. Vůbec by nás nenapadlo, že se to podaří. Narodil se nám chlapeček – a poté ještě jedna holčička, opět po přirozeném početí. Mé tělo už asi reagovalo jinak. Navíc jsme byli s manželem v psychické pohodě,“ usmívá se dnes Kateřina.
ČTĚTE TAKÉ: Hrůzné chvíle modelky Leové. Osmiměsíční syn jí spadl z výšky na beton, odvezla ho záchranka
Když se ohlédne zpět, lituje, že se na kliniku reprodukční medicíny neobrátila dřív. „Jsme ale s manželem moc rádi, že jsme nakonec zvolili tu správnou,“ uzavírá Kateřina.